2024. szeptember 7., szombat

Hamarosan népszavazás

Kishegyesen a hétvégén kezdődik a helyi járulék újbóli bevezetéséről szóló népszavazás – Miért fontos a járulék és mire költik el? A tanácselnök beszámolója

A kishegyesiek szombattól két héten át szavazhatnak arról, hogy legyen-e helyi járulék az elkövetkező 10 évben. Szűgyi István, a helyi közösség tanácsának elnöke szerint az új helyi járulék bevezetése létfontosságú a falu számára, azonban a nehéz anyagi helyzet miatt csökkentették a járulék nagyságát.

Szűgyi István, a kishegyesi helyi közösség tanácsának elnöke (Lakatos János felvétele)

Szűgyi István, a kishegyesi helyi közösség tanácsának elnöke (Lakatos János felvétele)

– A helyi járulékból a helyi közösség nagyon sok mindent meg tudott oldani. Olyan kommunális és infrastrukturális dolgokat csináltunk belőle, amit más nem végzett volna el helyettünk. Sok olyan projektumba vágtunk bele, amit az elkövetkező 10 évben folytatni kell, és merem remélni, hogy sikerül befejeznünk. A helyi hozzájárulás az élet minőségének javítását szolgálja, és ezt a segítséget csak saját magunktól várhatjuk. Tekintettel a gazdasági helyzetre, csökkentettük a helyi járulék összegét. A személyi jövedelemnek eddig 3 százalékát kellett fizetni, ezentúl csak 2,5 százalékát. A földműveseknek hektáronkénti 50 kilogramm búza árát, 45 kilogramm búza árára csökkentettük, a nyugdíjasoknál pedig a nyugdíj 1,5 százalékát 1 százalékra. Az ő esetükben a járulék megszavazása nem jelent levonást, ezt külön kell kérvényezniük.

Az elmúlt 10 évben mi mindent valósítottak meg a helyi járulékból?

– Ha az elmúlt 50 évet nézzük, akkor azt mondanám, hogy fejlesztések szempontjából az elmúlt 10 év volt a legütősebb. A fejlesztések közül kiemelném az utcák aszfaltozását. Az aszfaltozásokat főleg pályázati pénzből oldottuk meg, de a tervek elkészítését és a hasonló dolgokat a helyi járulékból pénzeltük, s nem kis összegekről van szó. Az elmúlt 10 évben 9 utca lett kiaszfaltozva, közel 4,7 kilométer hosszúságban. Tisztán a helyi járulékból 8 utcában alakítottunk ki betonsávokat, mintegy 1560 méter hosszúságban. Nem a járdák, hanem az utak építésén volt a hangsúly, de ennek ellenére 3 utcában 380 méter hosszúságban betonoztunk le járdát. Kishegyesen közel 14 kilométernyi olyan utcánk van, ahol nincs szilárd útburkolat. Ezeket sikerült zúzott kővel feltöltenünk, vagyis a szó szoros értelmében nincs földes utcánk. A helyi járulékból 5 utcában cseréltük ki a fő vízvezetéket és a háztartások bekötését, vagyis 2,8 kilométer hosszúságban fektettünk le új fővezetéket. Külön kiemelném, hogy nagy hangsúlyt fektettünk a civil szervezetek támogatására. Összesen 27 civil szervezetet segítettünk anyagilag. Sok pénzt fordítottunk a falu tisztaságára és környezetvédelemre is, pl. az elmúlt 2 évben 900 facsemetét osztottunk ki. Számos szemetest raktunk szét faluszerte, folyamatosan karban tartjuk őket, és PET-palack-gyűjtő ketreceket helyeztünk ki. 2006-ban elindítottuk a szervezett szemétkihordást és számos illegális szemétlerakó helyet számoltunk fel. Szívesen beszélek arról, hogy az elmúlt 10 évben sikerült rendbe tennünk a nagy parkot. Téglajárdát csináltunk, padokat, szemeteseket és játszóteret helyeztünk ki, kitisztítottuk, fákat vettünk ki és ültettünk. A tanács döntése alapján támogatjuk az újszülötteket és hozzájárulunk a temetkezési költségekhez is. Nem hagyhatjuk ki a felsorolásból a szövetkezeti otthont és a színháztermet, ezeket sikerült bírósági úton visszaszerezni és a közösség szolgálatába állítani.

Mit szeretnének megvalósítani, ha a polgárok megszavazzák a helyi járulékot?

– Célunk a kommunális infrastruktúra további fejlesztése. Tovább dolgozunk a vízhálózat felújításán, még 40 százalék hiányzik, hogy elkészüljön az egész falu területét ellátó körgyűrű. Tervben van egy új kút fúrása és beüzemeltetése is, aminek köszönhetően megfelelő mennyiségű vizet tudunk majd biztosítani. A régi csövek cseréjével megoldódik a vízben fellelhető lerakódások problémája is. Mindenféleképp folytatni akarjuk az utcák aszfaltozását és betonozását, hogy minden utcában legyen szilárd burkolat. Január óta a helyi közösség fizeti a közvilágítást és az égők cseréjét. Helyi járulék nélkül ez nem lenne lehetséges. Továbbra is dolgozni fogunk a vízelvezető árkok karbantartásán és a közterületek tisztán tartásán. Támogatni akarjuk a civil szervezeteket és az egyházat is. Azt kell, hogy mondjam, csak közösen tudunk tenni a faluért, ezért az új helyi járulék megszavazására kérem a polgárokat – nyilatkozta a tanácselnök.

A helyi járulék újbóli bevezetéséről szóló szavazás november 7-én, szombaton 8 órakor kezdődik és 15 napon át fog tartani. Két szavazóhely lesz, mindkettő a helyi közösség épületében, és reggel 8-tól este 8-ig lesznek nyitva.