2024. szeptember 6., péntek

Falvaink függetlenségéért

Kishegyes községben hamarosan véget ér a helyi járulék újbóli bevezetéséről szóló népszavazás

Vasárnap este 19 órakor bezárnak a szavazóhelyek Kishegyesen, Bácsfeketehegyen és Szeghegyen. A község három településének polgárai arról döntenek, hogy legyen-e helyi járulék az előttünk álló 10 éves időszakban.

Idáig több mint 50 százalékos volt a részvételi arány, mondta el lapunknak Mohácsi Zoltán, Kishegyes község alpolgármestere, aki reméli, hogy vasárnap estig azok is leadják voksukat, aki idáig nem tették.

A község szavazópolgárainak már több mint fele leadta voksát (Lakatos János felvétele)

A község szavazópolgárainak már több mint fele leadta voksát (Lakatos János felvétele)

– Csütörtök estig Kishegyesen 55 százalék volt a részvételi arány, Bácsfeketehegyen és Szeghegyen pedig 60–60 százalék. Elégedett vagyok ezzel a kimeneteli aránnyal, de egyben arra buzdítanék mindenkit, aki még nem tette, hogy adja le a szavazatát. És nagyon szépen köszönjük azoknak, akik már szavaztak. Úgy gondolom, hogy a lakosok többsége érzi annak a súlyát, hogy mekkora felelősség van a vállunkon, hiszen falvaink jövője a tét. Úgy szoktam fogalmazni, hogy nem az a kérdés, mit nyerünk a helyi járulék bevezetésével, hanem hogy mit veszíthetünk a hiányával. Amennyiben nem lesz helyi járulék, bizonytalanná válik a közvilágítás pénzelése, valamint a karbantartásának biztosítása. Nem biztos, hogy idejekorán tudunk majd reagálni a vízvezeték-hálózat különböző meghibásodásaira, estleges csőtörésekre. Elképzelhető, hogy nem tudjuk majd rendszeresen cserélni a filtereket az ökokutakban. Számos olyan szegmens van, aminek bizonytalanná válhat a pénzelése a helyi járulék híján. Azt is el kell, hogy mondjam, a járulék elvesztése esetén veszélybe kerül falvaink függetlensége is. A helyi járulék közvetlenül a helyi közösségekbe irányul, amelyek helyi problémák megoldására fordítják. Ez egy fajta függetlenséget biztosít, amit nem szeretnénk elveszíteni, mert akkor nagy mértékben kiszolgáltatottak leszünk a felsőbb szintek irányába – mondta el Mohácsi, aki szerint az elmúlt 10 éves időszak sikeresnek nevezhető, ha azt az 50 évet nézzük, amióta van helyi járulék.

– Számos infrastrukturális fejlesztést tudtunk megvalósítani a helyi járuléknak köszönhetően. Gondolok itt a közvilágításra, az utak karbantartására, a vízhálózat javítására és fejlesztésére, az ökokutak üzemeltetésére, stb. Mindezeknek a dolgoknak a fenntartása állandó karbantartást igényel, aminek igen komoly anyagi vonzata van. Könnyű megszokni valamit, ami jól működik, és nagyon nehéz azt elveszíteni. Ennek tükrében azt gondolom, hogy az előttünk álló néhány napot használjuk ki arra, hogy leadjuk a voksunkat, hiszen a jövőnk a tét – nyilatkozta az alpolgármester.