2024. szeptember 6., péntek

Együtt – Zajedno – Zusammen

Közösen ünnepelték meg Bácsfeketehegyre érkezésüket az itt élő népek – Egymás kultúráját, hagyományait megismerve tanuljuk meg tisztelni azt – mondta a bácsfeketehegyi tanácselnök

Vasárnap délután együtt ünnepeltek a Bácsfeketehegyen élő, és valamikor itt élő népek képviselői. 230 év telt el a magyarok letelepedése óta, 195 éve települtek be a svábok, 95 éve telepítették ide szerbeket, illetve 70 éve a montenegróiakat. A Bácsfeketehegyre érkezésüket Együtt – Zajedno – Zusammen című közös ünnepi műsorral ünnepelték meg, amelyen felléptek a szeghegyi Njegoš Művelődési Egyesület és a Princeza Ksenija Montenegrói Művelődési és Oktatási Egyesület néptánccsoportjai, a pécsi Leöwey német táncegyüttes, a kishegyesi Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Rizgetős néptánccsoportja, valamint a bácsfeketehegyi általános iskola diákjai és a Feketics Művelődési Egyesület tagjai. A műsor a bácsfeketehegyi helyi közösség és a Feketics Művelődési Egyesület szervezésében jött létre.

Bojtos Béla, a bácsfeketehegyi helyi közösség tanácsának elnöke arról szólt a műsor kapcsán, hogy kevés helyen van meg az igény effajta együttlétre.

– Nagyon régóta tiszteletben tartjuk egymás kultúráját, már Tito idejében is volt magyar művelődési egyesületünk, és soha senki nem emelt szót ellene. Az idők folyamán olyan hozzáállás alakult ki, hogy mindannyian valahonnan jöttünk ide, ki előbb, ki később. Volt olyan népcsoport is, amelyik elment, de közben másik jött helyébe. Pál Károlynak 15 évvel ezelőtt az az ötlete támadt, hogy olyan rendezvényt kellene szervezni, ahol együtt vagyunk, és együtt ünnepeljük meg, hogy mindenki valahonnan jött és jól megvagyunk itt. Azt gondolom, hogy egy ilyen vegyes közösségben ritkán van igény az együttlétre, és arra, hogy ne csak jól ellegyünk egymás mellett – mondta el Bojtos, majd hozzáfűzte, hogy ha az utánuk jövő nemzedékek is folytatni fogják ezt a szép hagyományt, akkor nem lesznek problémák. Ha megismerjük egymás kultúráját és hagyományait, akkor azt tisztelni is tudjuk – fogalmazott.

Pál Károly, a Feketics Művelődési Egyesület elnöke arról számolt be, hogy minden 5 évben szerveznek ilyen jellegű rendezvényt, az idei a harmadik.

– Ezzel próbálunk emléket állítani a valamikor ide beköltözött népeknek. Az idén van a 230. évfordulója a magyarok letelepedésének, 195 éve jöttek a svábok, 95 éve a szerbek, és 70 éve a montenegróiak. A közös műsornak az az üzenete, hogy bármikor és bárhonnan is érkeztünk erre a tájra, ez a táj jelenti számunkra a közös jelent és a közös jövőt. Ahonnan eljöttünk, ott maradtak a gyökerek, és ez a műsor ezekből a gyökerekből, hagyományokból próbál bemutatót készíteni. Habár más nyelven beszélünk, más a múltunk, valamilyen módon itt, Bácsfeketehegyen mégis egyformák vagyunk – mondta Pál.

Az ünnepi műsoron jelen volt dr. Menyhárt Attila, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának vezető konzulja is. A vezető konzul elmondta, hogy nagyon pozitív gondolatokkal érkezett Bácsfeketehegyre.

– Sajnos manapság nagyon kevés a példa az ilyen békés, egymás tiszteletében történő együttélésnek. Nagy örömmel jöttem ide, mert látom az egyes nemzetiségek részéről, hogy odafigyelnek egymásra, tisztelik és elfogadják egymást. Vajdaságban már sok helyen találkoztam hasonlóval, függetlenül attól, hogy a magyar vagy a szerb nemzetiség van túlsúlyban, a kölcsönös tisztelet megvan. Sajnos, vannak negatívumok is, de nekünk a pozitív példákra kell odafigyelnünk, ezeket kell kihangsúlyozni és ezeket kell támogatni. Ugyanis ez vezet az olyan jövő felé, amely valamennyi nemzetiség számára jobb életet hozhat – fogalmazott Menyhárt.