Kishegyesen az a hír járja, hogy a Szerbiai Szocialista Pártba ismét tömegesen lépnek be nemcsak a szerbek és montenegróiak, hanem a magyarok is. Erre utoljára a miloševići korszak vége felé volt példa. Marko Rovčanin, a községi képviselő-testület elnöke egyben a szocialista párt községi vezetője is, és természetesen tömegesítésre vonatkozó adatokkal kezdtük a beszélgetést.
Hány taggal gyarapodott a párt községi szervezete és mennyi volt közöttük a magyar?
– Előrebocsátanám, hogy az SZSZP baloldali párt, és talán soha sem volt nagyobb szükség a szociális igazságosságra, mint manapság. Nem véletlen hogy népszerű lett ez az opció, hisz az embereknek alig jut a mindennapi betevő falatra, és sok fiatalt nyugdíjas nagyszüleik, vagy szüleik tartanak el. Mi a választásokon önállóan indultunk, és a szavazatok 12 százalékát szereztük meg. Azóta állandóan növekszik a tagság nemcsak Szikicsen és Bácsfeketehegyen, hanem Kishegyesen is. Szeptember óta 91 taggal bővültünk, közülük 37-en magyar nemzetiségűek. Tagjaink száma pillanatnyilag 360 körül van.
A kilencvenes években volt egy időszak, amikor Kishegyesen volt ennyi tagja a szocialista pártnak, de a választások azt bizonyították, hogy ezek nem voltak igazán szocialisták.
– Nem vagyok híve a nagyarányú tömegesítéseknek. Az viszont fontos, hogy körünkben tudjunk minden olyan embert, aki hajlandó tenni is az emberek jobb életéért a községben. Fontos, hogy ilyen terepi embereink legyenek. A tömegesedés szerintem annak is az eredménye, hogy az emberek értékelik, amit eddig tettünk. Azt például, hogy 10 ezer dinárt adunk minden újszülöttnek, háromezret minden iskolába induló elsős kisgyereknek, 30 ezret minden elsőszülött gyereknek, hogy segítjük az iskolákat, sokat teszünk a sport fejlesztéséért, kezdeményeztük a kérdéses privatizációk felülvizsgálatát mindhárom birtok és a téglagyár esetében is.
Az új kormánykoalíció megalakulása után az SZSZP vezetősége is javasolta helyi szervezeteinek, hogy ahol lehetséges, alakítsák át a hatalmi összetételt. Kishegyesen lett volna rá lehetőség, mégsem történt meg. Miért?
– A szocialista párt községi vezetősége a mostani koalícióhoz a beleegyezését kapta Ivica Dačić pártelnöktől. Minden lépésünket megbeszéltük a pártvezetéssel. A kishegyesi koalíció, amely a Demokrata Pártból, a kisrészvényesekből, az Egyesült Szerbiai Régiók Pártjából és az SZSZP-ből áll, véleményem szerint bizonyítja hatékonyságát.
Mit kértek cserébe az új hatalmi felállásért?
– Engem személy szerint nem nagyon érdekeltek a pozíciók. Tény, hogy voltak javaslatok a helyi hatalom átkomponálására, de nem fogadtuk el.
Milyen terveik vannak a lakosság életszínvonalának növelése érdekében?
– Nagyon fontos számunkra, hogy a mezőgazdaságunk fejlődjön. Mi agrárjellegű község vagyunk és a mezőgazdaság fejlődése nélkül nem lesz se erős község, se erős tartomány. Ezért is újítottuk fel a községi Mezőgazdaság-fejlesztési Alap munkáját, amelynek az idén 5 millió dinár áll rendelkezésére. A foglalkoztatás esetében elsősorban a közmunka növelésére összpontosítunk. Erre a célra 2 milliót szántunk, a Nemzeti Foglalkoztatási Intézet szintén 2 milliót ad. Törekedni fogunk arra is, hogy az állami földek bérbeadásával a polgárok elégedettek legyenek.
Az állami földekkel kapcsolatban olyan hírek terjednek, hogy túl sok föld kerül bérbe előnyjog alapján.
– A törvény értelmében ilyen alapon legfeljebb a földek fele adható bérbe. Mi azt szeretnénk elérni, hogy nálunk ez 30 százalék legyen. Az a cél, hogy minél több kistermelő kapjon földet és tarthassa el családját, vagyis teremtse meg maga és családja számára a megélhetést. Egyáltalán nem érdekünk, hogy 3–4 ember bérelje a földek többségét. Reméljük, hogy kedvező választ kapunk erre az indítványunkra, ahogyan arra is, hogy a parcellák nagysága ne haladja meg a 25 hektárt. Jelenleg a nagyobb tömbben levő parcellák nagysága 50 és 100 hektár körül mozog, ami természetesen a „nagyoknak” kedvezett.
Egyéb tervek?
– Szeretnénk folytatni Kishegyesen az utcák aszfaltozását, a kishegyesi és a bácsfeketehegyi piacokat is ugyanúgy rendbe szeretnénk tenni, mint Szikicsen. Ami már biztos, hogy folytatódik az ún. M-22-es (a régi nemzetközi út) aszfaltozása Topolyától egészen a bácsfeketehegyi csomópontig, vagyis a három településen belül is. Remélem, hogy a bácsfeketehegyi ipari parkban hamarosan megnyílik az épülő tésztagyár is.