2024. szeptember 8., vasárnap

Hagyományos ízek, régi mesterségek

A kishegyesi kecsketenyésztők egyesülete június 22-én tartja meg az idei első főzőversenyét

Hagyományos ízek néven a kishegyesi kecsketenyésztők egyesülete négy éve szervez nyári főzőversenyeket. Az idén ehhez a programhoz társították a régi mesterségek bemutatását is.
Hagyományos ételek kecske- és birkahúsból címszóval szervezzük most már negyedik éve főzőversenyeinket, amelyek igen népszerűek lettek. Tavaly kétszer szerveztünk főzőversenyt, és az idén és kétszer fogunk. Az első e hó 22-én, a következő pedig a kishegyesi búcsúvasárnap előtti szombaton lesz. Minden évben arra törekedtünk, hogy ne csak főzőverseny legyen, hanem társítsunk hozzá más tartalmakat is. Az idén ezek a régi mesterségek lesznek, olyanok, amelyekre mi talán még emlékezünk, de gyerekeink már aligha ismerhetik. Kovácsok, kötélfonók, kosárfonók, szíjgyártók, gölöncsérek, kádárok, bognárok, asztalosok, fafaragók, és más kézművesek jelentkezését várjuk. Ingyen tudunk nekik helyet adni műhelyeik, sátraik felállításához, és meg is vendégeljük őket. Természetesen más bemutatók is lesznek. A gyerekek körében minden évben népszerű a bárányok és gidák kiállítása, simogatása, valamint pónin is lovagolhatnak – hallottuk Talpai Andrástól, a kishegyesi kecsketenyésztők egyesületének elnökétől, a főzőverseny szervezőjétől.
Kipróbálhatják az érdeklődők az íjászatot és a topolyai céllövők jóvoltából a céllövészetet is.
– Jelen lesznek más szervezetek képviselői is, elsősorban a község nőszervezeteinek kézimunkacsoportjai, ezenkívül kiállítják termékeiket a méhészetek és borászatok is. A versenyen a legjobb három bográcsos serleget kap, a többieknek a támogatók jóvoltából vigaszdíjakat adunk. Az eddigi tapasztalatok alapján harminc hatfős csapat számára készítettünk elegendő húst és tüzelőt. Ezért kérjük az érdeklődőket, hogy mielőbb jelentkezzenek, nehogy lemaradjanak a versenyről. A nevezési díj csapatonként ezer dinár – mondta Talpai András.
A kecsketenyésztők első főzőversenyének fő támogatója a tartományi mezőgazdasági titkárság, a búcsúvasárnap előtti verseny megtartását pedig az önkormányzat támogatja.