2025. január 21., kedd

Segítségnyújtás a bajban

Az 1956-os magyar forradalomra és szabadságharcra emlékeztek Kishegyesen

Hétfőn este Kishegyes főterén, a színház falán elhelyezett emléktáblánál a helyiek az 1956-os forradalomra és szabadságharcra emlékeztek. Az eseményt a Nagy Imre Társaság és a helyi Possessio Hagyományőrző Egyesület tartotta meg. Az emlékezés kapcsán Kudlik Zoltán, a Nagy Imre Társaság alelnöke elmondta, a forradalom mellett azokra is emlékeztek, akik segítették a menekülőket a forradalom leverése után.

– November negyedike nemzeti gyásznap, az 1956-os forradalom leverésének napja. Ekkor vonultak be a szovjet csapatok Magyarország területére, és fojtották el a forradalmat. Egyrészt erre emlékezünk, másrészt pedig a forradalom leverése után Vajdaságba érkező menekültekre. Őket több vajdasági településen ideiglenes táborokban helyezték el, többek között Kishegyesen. Ennek 2016-ban állítottunk emléket, azóta a kishegyesiek november 4-én összejönnek, és 1956-ra emlékeznek, valamint azokra a helyi lakosokra, akik segítséget nyújtottak az ide érkező menekülteknek. Ennek a kapcsolatnak az emléke a színházterem falán lévő emléktábla is – számolt be Kudlik Zoltán, majd arról is szólt, hogy Vajdaságban október 6-ától kezdve vannak emlékezések. A rendezvények sorát Zomborban kezdik, ahol több mint 20 éve állították az első forradalommal kapcsolatos emléktáblát. Emellett vannak ilyen jellegű események Zentán, Temerinben, Kelebián, Bajmokon, Horgoson és Muzslán, a központi emlékezést pedig Palicson tartják – számolt be az alelnök.

A magyar forradalomról beszélt Kudlik Zoltán (Lakatos János felvétele)

A magyar forradalomról beszélt Kudlik Zoltán (Lakatos János felvétele)

– Az elmúlt 20 évben kialakult Vajdaságban egy nemzeti emlékezése a forradalomnak, és nemcsak az emlékhelyeknél, hanem a magyarlakta településeken is emlékeznek valamilyen formában a forradaloma – fogalmazott Kudlik Zoltán.

A kishegyesiek az 1956-os forradalom 60. évfordulóján döntöttek úgy, hogy emléket állítanak – mondta lapunknak Sándor István, Kishegyes község alpolgármestere.

– A kishegyesi helyi közösség tanácsa és Magyarország Szabadkai Főkonzulátusa emléktáblát állíttatott a színházterem falára. Itt azóta is november 4-én a helyi közösség, a Possessio Hagyományőrző Egyesület és a Nagy Imre Társaság a forradalom leverésére és az azt követő eseményekre emlékezik. Miután a szovjet csapatok leverték a forradalmat, sok magyar honfitársunk a déli határ irányába menekült. Elbeszélésekből, helytörténészek munkájából – akik közül kiemelném dr. Szőke Anna néprajzkutatót – kiderült, hogy Kishegyesen a Pecze-kastélyban szállásolták el a menekülteket. Sok kishegyesi segítette és támogatta őket. Évről évre rájuk is emlékezünk – közölte az alpolgármester, majd hozzáfűzte, hogy Kishegyesre mindig számíthattak a honfitársaink a bajban, s ez a jövőben is így lesz.

Az emlékezésen Kovács Károly tartományi regionális és önkormányzati segédtitkár, Kudlik Zoltán és Sándor István szólalt fel. Az esemény végén megkoszorúzták az emléktáblát, majd a helyiek mécseseket helyeztek el.

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Emlékezés Kishegyesen (Lakatos János felvétele)