A Bácsfeketehegyi Gazdakör csütörtökön este a Kultúrotthon nagytermében tartotta meg éves közgyűlését. Az ülésen elsősorban az idei eredményekről volt szó. Fekete Andor, a gazdakör elnöke elmondta lapunknak, hogy már az év eleje is igen tartalmas volt.
– Februárban faültetési akciót tartottunk, mintegy 600 nyár- és 800 akácfát ültettünk el egy félhektáros területen. Az akciót a település határain belül is folytattuk azáltal, hogy gyümölcsfákat biztosítottunk tagjainknak. Minden egyesületi tag három fát választhatott, amelyet saját kertjében ültethetett el. Ennek köszönhetően mintegy 200 gyümölcsfa talált otthonra az egyesületünk tagjainál. Az idén is sikeresen rendbe tettük a határutakat, ez gazdáink példaértékű összefogását tükrözi. A téli időszakban a hangsúlyt a szakmai előadásokra helyeztük, melyek minden érdeklődő számára nyitottak voltak. Az előadásokat igyekeztünk a mezőgazdászok igényeihez igazítani, hogy minél több gyakorlati és hasznos tudást sajátíthassanak el. Az előttünk álló télen is folytatjuk ezt a kezdeményezést. Májusban is megtartottuk a szakmai utazást az újvidéki 91. Nemzetközi Mezőgazdasági Kiállításra. Az utazás kiváló alkalmat nyújtott tagjainknak, hogy megismerjék a legújabb mezőgazdasági fejlesztéseket és innovációkat. Júniusban kiemelkedő esemény volt a meggynapok, amelynek keretében először választottunk meggynagykövetet. A megtisztelő címet Nagy Miklós, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetségének elnöke kapta meg, aki négyéves mandátuma alatt segíti a bácsfeketehegyi fekete meggy fejlesztését és népszerűsítését. Így a meggynapok nemcsak az ünneplésről szólt, hanem szakmai fórumként is szolgált – számolt be Fekete Andor, majd azzal folytatta, hogy az idén is megtartották a növényvédő szerek csomagolásának összegyűjtését és biztonságos elszállítását, 47 termelőtől összesen fél tonna veszélyes hulladék gyűlt össze, amelyet a megfelelő helyre szállították. Emellett a nyári és őszi időszakban is sok programja volt a gazdakörnek.
– Ahogy minden évben, az idén is részt vettünk a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége által szervezett Magyarok Kenyere programban. Gazdáink fél tonna búzát adományoztak erre a nemes célra, amelyet Bácsfeketehegyen az Izida egyesület kapott meg 500 kilogramm liszt formájában. Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani gazdáinknak, hogy a nehéz termelési év ellenére is támogatták a programot. Szeptemberben a hagyományos szüreti napok szervezésében is aktívan részt vettünk. Ebben az évben baráti egyesületeinket láttuk vendégül, akik nemcsak Vajdaságból, hanem a Kárpát-medence számos szegletéből érkeztek rendezvényünkre. Az esemény nem csupán a szórakozásról szólt, hanem kiváló alkalmat teremtett arra, hogy a résztvevők tapasztalatokat cseréljenek, és megosszák egymással a mezőgazdaság aktuális kihívásait és lehetőségeit. A szüreti napokkal párhuzamosan immáron második alkalommal tartottuk meg a Kárpát-medencei Magyar Gazdák Egyeztető Fórumát. Ezen az eseményen Vajdaság agráriumának helyzetét vitattuk meg, és javaslatokat fogalmaztunk meg a helyi gazdálkodás fejlesztésére. Sikeresen pályáztunk a Bethlen Gábor Alapítványnál, ennek eredményeként 20 T-fát vércse költőládával és 3 rovarhotelt helyezhettünk ki. A T-fákat a gazdák számára biztosítjuk, hogy saját földterületeiken helyezzék ki. Ezek nemcsak a rágcsálópopuláció szabályozásában segítenek, hanem a biodiverzitás megőrzésében is fontos szerepet játszanak. A három rovarhotel a nyári színpadnál, a játszótérnél és az iskola udvarán kapott helyet. A kezdeményezésünk célja a rovarpopuláció fenntartása, amely nélkülözhetetlen növényeink beporzásához és az ökoszisztéma egyensúlyához – mondta az elnök, majd megtudtuk tőle, hogy a gazdakört az idén Kishegyes község önkormányzata, a bácsfeketehegyi helyi közösség, a bácsfeketehegyi vadászegyesület, a művelődési egyesület, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége, a Magyar Nemzeti Tanács, a tartományi mezőgazdasági titkárság és a Zöld Dombok civil szervezet támogatta.
Nyitókép: A gazdakör tagjait köszönti Fekete Andor (Juhász Árpád felvétele)