2024. október 6., vasárnap

Fülig Jimmy és társai

Rendhagyó Rejtő Jenő-kiállítás a horgosi könyvtárban

Az irodalomtörténészek és kritikusok hosszú időn át nem tudtak vele mihez kezdeni. Egyszerű ponyvaírónak tartották, ám népszerűsége máig Jókai Móréval vetekszik. Kalandos – a pesti életérzést és humort is felvillantó – történetei azonban utat törtek azokhoz is, akik a könyvekkel addig köszönőviszonyban sem álltak, megannyi mondata pedig amolyan szállóigévé vált.

Figyelő tekintetek

A P. Howard néven is publikáló Rejtő Jenő halála 70. évfordulójának jegyében – Fülig Jimmy és társai címmel – rendhagyó kiállítással kedveskedett az olvasóknak a horgosi könyvtár, amelynek vezetőjeként Virág Ibolya könyvtáros mindent megtesz annak érdekében, hogy a némileg méltatlan körülmények ellenére is barátságos légkört teremtsen az ide látogatók számára. Az ő ötlete volt, hogy minden hónapban emléket állít egy-egy évfordulós írónak, így népszerűsítve köteteiket, ezzel is növelve a könyvtár látogatottságát. Az akcióba a helyi általános iskola néhány pedagógusa is bekapcsolódott, a minap éppen a Kiss Iván Anna magyartanárnő vezetésével érkező hatodik osztályos tanulók szemlélték meg a kiállítást. A falakon képek, idézetek, valamint szövegrészletek is olvashatóak, a diákok azonban leginkább Rejtő legendás alakjainak leírásánál és karikatúráinál, illetve a képregény-részleteknél időztek. Nosztalgikus hatást keltettek a spárgával átkötött, falra függesztett régi, puha kötésű Rejtő-regények, fedőlapjaik pedig színes illusztrációként szolgálták a kiállítás kompozícióját. A vizualitás mellett meg kell említeni az auditív hatást is, bár multimediális kiállításról erős túlzás lenne beszélni egy CD-ről szóló hangoskönyv esetében. Viszont a célnak kiválóan megfelelt Bodrogi Gyula előadásában a Piszkos Fred, a kapitány c. Rejtő-mű egy részletének hallgatása.
A tervek szerint február hónapban valószínűleg Molière, Victor Hugo és Karl May munkásságát bemutató alkalmi kiállítás várja majd az érdeklődőket.