A kispiaci Kenyeres Emil kecskefarmján mintegy száz francia alpesi kecske adja napról napra a tejet, hogy aztán abból aztán messze földön híres bio kecskesajt készüljön. A farmon tartották szerdán azt a workshopot, mely egy határon átnyúló magyar-szerb IPA program része, amelyben a Kertészek Egyesülete Zenta civil szervezet az egyik a négy partner közül, s melynek fő témája a klímaváltozás hatása a farmergazdaságokra és a kistermelőkre. Az összejövetelen Fejsztámer Róbert magyarkanizsai polgármester és Dr. Lengyel László, a civil szervezet elnöke üdvözölte a jelenvőket. Ezt követően a résztvevők előadásokat hallhattak és körbejárhatták a farmot is. Dr. Kulcsár Sarolta, programkoordinátor lapunknak adott nyilatkozatában elmondta, hogy a kistermelőket próbálják felkészíteni a klímaváltozás okozta helyzetekre, következményekre és megoldásokat is keresnek.
– A projekt június 1-jén indult, két éven át tart és workshop is a része lesz. Első lépésben kiválasztottunk négy mintafarmot, kettőt Szerbiában és kettőt Magyarországon. A szerbiai két mintafarm egyike Kenyeres Emil kecskefarmja, a másik pedig Bernáth László méhészete, míg a magyarországiak inkább a gyümölcsészet és a szőlészet terén választottak mintafarmokat – mondta a koordinátor.
Kenyeres Emil kecskefarm-tulajdonostól megtudtuk, hogy ez év az aszály miatt más volt, mint a többi, a helyzethez nekik is alkalmazkodniuk kellett. Ezek a workshopok pedig lehetőséget adnak arra, hogy megosszák egymással tapasztalataikat, illetve, hogy szakemberek előadásaiból tanulva is haladjanak tovább a kistermelők rögös útján.
Nyitókép: A kispiaci kecskesajt és -savó nagyon népszerű, nem csak a környéken (Jenei Klementina felvétele)