Szombaton este ritkán látott esemény résztvevői lehettek azok, akik a horgosi Művelődési Házba látogattak. Azt megelőzően Magyarkanizsa Község egyetlen 1956-os emlékműje előtt tisztelegtek, és elhelyezték az emlékezés virágait. A helyi közösség és a Bartók Béla Magyar Művelődési Egyesület szervezésében történő főhajtás után lemezbemutatóra került sor.
A Tokkal-vonóval Ifjú népi vonósok Magyarkanizsa és Szabadka községből címet viselő lemez horgosi bemutatójára sokan érkeztek, akik a népzene kedvelői. A megjelenteket Fejsztámer Róbert, magyarkanizsai polgármester köszöntötte, aki a népzenészeknek mondott köszönetet azért, hogy hagyományainkat tovább éltetik. Csonka Ferenc és zenekara, tanítványai, kicsik és kicsit nagyobbak léptek a színpadra, ahol igazi népzenei csemegében lehetett részük a hallgatóknak.
„Ez a rendhagyó hanglemez Magyarkanizsa és Szabadka községek népi vonós utánpótlását hivatott bemutatni, melynek eredményeit teljes részletességgel talán nem is kell külön bemutatni, hiszen a muzsika önmagáért beszél. A környékbéli ifjú muzsikusok kiváló zenészektől, pedagógusoktól tanulhatják a hagyományos magyar népzenét és a zenészmesterség fortélyait. A lemezanyag széles repertoárt ölel fel, a hazai, vajdasági dallamoktól kezdve felföldi, alföldi és erdélyi muzsikákon keresztül egészen a Keleti-Kárpátokig utazhatunk a fiatal zenészek kiváló játékának köszönhetően.” – állt az ajánlóban, de Csonka Ferenccel való beszélgetésünk során átfogóbb képet is kaptunk arról, hogy miért és hogyan állt össze ez a lemez.
– Immár nyolcadik éve zajlik a népzene oktatásának projektje, mely egyrészt az anyaország támogatásával valósult meg az elmúlt években, másrészt szülői kezdeményezésre, tehát volt rá igény. Ennek a központja Horgos volt, itt zenéltünk legtöbbet, heti rendszerességgel, mely igen komoly munka volt. Mára megérett a helyzet arra, hogy a többéves munkát album formájában megörökítsük. A Kárpát-medencében nagyon sok helyen zajlik népzenei műhely és oktatás, ami viszont a különlegessége a kezdeményezésünknek, hogy nem jellemző az, hogy ilyen fiatal generáció tevékenységét lemez formájában megörökítsék – magyarázta Csonka Ferenc, aki szerint kulturális lenyomatot adnak közre tanítványaival.
– Diákok és oktatók szerepelnek a lemezen és természetesen ugyanígy a koncerten is: Tillinkó Luca, Radics Zara, Harmath Csongor, Szalai Máté, Kovács Kritóf, Kovács Ádám, Merkovity Anna, Vucelity Dimitrije és az oktatók közül Kelemen Zsolt, Borsodi Árpád, Cseszák Zsombor és jómagam. Az albumon hallható muzsikák nagyjából lefedik a különböző magyar népzenei dialektusokat, ami azt jelenti, hogy Vajdaságtól kezdve Felvidéken keresztül Erdélyig különböző népzenék hallhatóak a Kárpát-medence magyarlakta területeiről. A lemez elkészítése a gondolati ötlettől a megvalósításig egy évet vett igénybe – tudtuk meg Csonka Ferenctől.
Az album elérhető lesz a zenemegosztókon is, az interneten bárki hozzáférhet majd, de turnéra is készülnek a Tokkal-vonóval Ifjú népi vonósok Magyarkanizsa és Szabadka községből címet viselő lemez bemutatójával, melynek helyszíneiről a későbbiekben értesítik az érdeklődőket.
A koncert Magyarkanizsa Község, Magyarország Miniszterelnökségének Nemzetpolitikai Államtitkársága, a Bethlen Gábor Alap, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, és a Csoóri Sándor Alap támogatásával valósult meg.
A lemez megjelenését támogatta: Magyarkanizsa Község, a Tartományi Művelődési, Tömegtájékoztatási és Vallási Közösségi Titkárság, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, és a Csoóri Sándor Alap.
Nyitókép: Lemezbemutatót tartottak Horgoson (Gergely Árpád felvétele)