2024. december 17., kedd

Szakrális utazás

Nyitókonferencia a vallási örökségünk védelméért Magyarkanizsán

Sacred Journeys elnevezéssel indult közös szerb-magyar program, amelynek célja a szerb-magyar határtérség gazdag vallási és kulturális örökségének megőrzése, láthatóvá tétele. A projektum, melynek egyik kedvezményezettje a Vajdasági Kutató Központ Egyesület, az Interreg VI-A IPA Magyarország–Szerbia Program keretében valósul meg és így egyike a Magyarkanizsa községhez köthető, jelenleg futó, illetve jövőre elinduló tizenegy IPA-projektumnak. A nyitókonferenciát hétfőn tartották Magyarkanizsán, a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban. 

A projekt a célrégió szakrális helyeihez és templomaihoz kötődő vallási ünnepek dokumentálását, történelmi és kulturális jelentőségük összegzését tűzte ki célul. Az összegyűjtött adatok alapján egy közösen kidolgozott turisztikai stratégia készül el, mely a vallási ünnepekre és helyszíneikre összpontosít. A program keretében egy interaktív mobiltelefonos alkalmazás és egy külön erre a célra létrehozott weboldal fejlesztése is megvalósul majd, és a tervek szerint ezek a platformok átfogó információkat nyújtanak majd a dokumentált ünnepekről, a kapcsolódó szakrális helyekről, azok történelmi és kulturális kontextusáról, valamint interaktív térképeket és úttervezési funkciókat is kínálnak. A vallási turizmus ösztönzését célul kitűző projektben a felhasználók számára lehetővé válik a helyszíni látogatások megtervezése az adott ünnepek idejére.

A nyitókonferencián a projekt szakmai célkitűzéseit mutatták be, valamint áttekintést adtak a célterület vallási turizmusáról.

Szilágyi Tamás előadó, a Bálint Sándor Szellemi Örökségéért Alapítvány képviselője a nyitókonferencia helyszínén, a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban adott nyilatkozatában elmondta, hogy néhány éve kezdték el tervezni ezt a projektet.

- A tervezés idején a kortárs turizmus változásait figyelve láttuk, hogy az úgynevezett piaci rész turizmus egyre nagyobb szerepet kap azon a területen, amit most turizmus tortának nevezünk, és azon belül is egyre jelentősebb a vallási célú, vagy zarándokturizmus. Tudtuk, hogy a mi régiónk, a szerb és magyar határrégió nem tud versenyezni egy spanyolorszégi El Caminóval, vagy a Vatikánnal. Azonban lokálpatriótaként, a régió elkötelezett szerelmeseiként úgy gondoltuk, hogy próbáljuk meg a vallási, egyházi kincseinket, értékeinket bemutatni és elérhetővé tenni többnyelvű portálon és egy applikációban. Szeretnénk az ide látogatóknak bemutatni azokat a szakrális központokat, helyszíneket, mint például a búcsújáró helyek, melyek meghatározták identitásunkat, és a régió szempontjából is fontosak nem csak vallási hanem kulturális szempontból is – magyarázta Szilágyi Tamás.

Az applikációba és interaktív térképbe 30-30 helyszínt tudnak majd megtalálni az érdeklődők, akiknek minden bizonnyal nagy hasznára lesz ez a projekt. Olyan helyszínek kerülnek fel erre a listára, melyek mindenki számára jelentős spirituális élményt és többletet is nyújtanak.

A nyitókonferencián szép számban jelentek meg érdeklődők, akiket Újvári Zsombor, Magyarkanizsa Község Képviselő-testületének elnöke és Haág Zalán a Csongrád-Csanád Vármegyei Közgyűlés alelnöke köszöntött, majd Dr. Szilágyi Tamás, Bodnár Ivett, Savelin Zoltán és Dr. habil Miklós Péter előadásait hallgathatták meg.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A nyitókonferencia is nagy érdeklődést váltott ki