2024. október 9., szerda

Energia növényi hulladékból

Üzembe helyezték a bótosi bioerőművet

Aleksandar Antić bányászati és energetikai miniszter tegnap a bánáti Bótoson ünnepélyesen üzembe helyezte a Bioelektra bioerőművet.

A biomasszát hasznosító létesítmény felavatásán jelen volt Hendrik G. C. van den Dool, a Holland Királyság belgrádi nagykövete és Maja Matejić, az ENSZ Fejlesztési Programjának a képviselője.
– Ez a rendkívül jelentős projektum megmutatja, hogy milyen irányban kell Szerbiának fejlesztenie az energiaiparát, de azt is, hogy az államnak és a társadalomnak hogyan kell viszonyulnia a rendelkezésre álló erőforrások iránt. Nincsenek természetes gáz- vagy kőolajlelőhelyeink, de van jó termőföldünk, szorgalmas és okos embereink, és ez a legfontosabb. Ezt a tőkét kell kihasználni – a legkorszerűbb technológia alkalmazásával – a magújuló energiaforrások megteremtésére – jelentette ki Aleksandar Antić, aki hangsúlyozta, hogy Szerbia folytatja a zöld energiába való befektetéseket.
Branislav Pomoriški (korábbi politikus és népképviselő, aki egyébként ebben a faluban született) a Bioelektra Kft. igazgatója elmondta, hogy a 600 kilowattos bótosi bioerőmű nem egy nagy villanyáram-termelő kapacitás. Ugyanakkor figyelembe véve az üzleti lehetőségeit, komoly energetikai létesítménynek számít. Ugyanis a szekundárus termékeinek köszönhetően nagy fejlődési lehetőségeket kínál a kooperánsoknak, de az egész lokális közösségnek is.
A 2,5 millió eurós beruházást támogatta a Bányászati és Energetikai Minisztérium (Szerbia nemzetközi kötelezettséget vállalt arra, hogy 2020-ig az ország területén felhasznált energia 27 százalékát megújuló energiaforrásból biztosítja), továbbá a holland kormány, az ENSZ Fejlesztési Programja, a holland Host Társaság, valamint az Erste Bank.
A bótosi bioerőmű a villanyáramot és a hőenergiát biogázból állítja elő, nyersanyagként a legkülönfélébb növényi eredetű hulladékot használja. A tervek szerint a létesítmény fázisokban bővül a következő három évben. Évi termelése ötmillió kilowatt lesz, a befejezése után pedig 1,8 megawatt villanyáramot termel majd évente.
A villanyáramot átveszi a Szerbiai Villanygazdaság (EPS). Melléktermékként pedig kiváló minőségű organikus trágyát és (olcsó) hőenergiát állítanak elő.