2024. október 9., szerda

Kitartanak a falusi turizmus mellett

Az idén a vártnál valamivel kevesebb vendég érkezett, de a székelykeveiek bizakodva várják a következő idényt

A dél-bánáti Székelykevének a legutóbbi népszámláláskor még 2500 lakosa volt. Ma már kétezer alá csökkent a faluban élőknek a száma. A mezőgazdaságon, egy kisüzemen és néhány elárusítóhelyen kívül munkalehetőség nincsen.

A kapaszkodót néhány család a falusi turizmusban találta meg. A környéken ugyanis sok látnivaló van a Kazán-szorostól, Nándorfehérváron át a Delibláti Homokpusztáig. Maga Székelykeve is érdekes a turisták számára, hiszen az al-dunai székelyek a bukovinai székelyek leszármazottai, akik megőrizték hagyományaikat, nyelvjárásukat, viseletüket, ételeiket. Az idén ünnepelték idetelepítésüknek a 130. évfordulóját.
Nemrég turisztikai információs központot nyitottak Székelykevén. A tájház udvarában az érdeklődők megismerhetik a környék turisztikai kínálatát, emléktárgyakat is vásárolhatnak. A központ elsősorban az ide érkező turisták érdeklődésére számít.
– Falusi turizmussal 2003 óta foglalkozunk, tíz év alatt szépen felfejlődtünk – mondja Dani Ernő, a székelykevei falusi turizmus úttörője, az Ökorurális Vendégfogadó Házigazdák Egyesületének elnöke. – Évente négy-ötezer turista is megfordul a falunkban, akinek szüksége van némi útba igazításra.Mi eddig is a turisták rendelkezésére álltunk, programot szerveztünk nekik. Most viszont lehetőség nyílt a kovini községben arra, hogy két turisztikai irodát nyissanak: az egyiket ide, Székelykevére sikerült elhelyezni. Most már úgymond hivatalosan is el tudjuk látni ezt a feladatot.
A vendégek legnagyobb része továbbra is Magyarországról érkezik, de egyre többen és szervezetten jönnek Erdélyből, a Felvidékről, sőt újabban csoportok Szlovéniából is. Már a jövő évre is vannak jelentkezők. Emellett kerékpárosokat is látni Székelykevén, akik a Schwarzwald–Fekete-tenger– Duna-menti kerékpárútvonalon kerekeznek. Úgyhogy szinte a világ minden tájáról vannak vendégeink. Nyugat-Európán kívül Kanadából, Amerikából, sőt Japánból is érkeztek már turisták. Egyre több házigazda beszél valamelyik idegen nyelven.
Székelykevén egy évtizeddel ezelőtt közel húsz család foglalkozott falusi turizmussal. Mára ez a szám tízre csökkent. Aki pedig maradt, az a keresetét a bővítésre, a lakhatási feltételek javítására fordítja. Jelenleg100-110 fekvőhely várja a vendégeket.
Csóti András és Teréz négy szobát rendezett be a vendégek fogadására. Azt tervezik, hogy tovább bővítik kapacitásaikat. Igyekeznek a vendégek kedvében járni. Ennek köszönhetően egyre több náluk a visszajáró vendég.
Korsós Olga férjével, Antallal együtt a BEKO kevevári varrodájában dolgozott. Miután 2002-ben munka nélkül maradtak, az elsők között vágtak bele a falusi turizmusba. Elújságolták, hogy az idén Franciaországból, Németországból, Ausztráliából, Kanadából is voltak vendégeik, de a legtöbben Magyarországról érkeznek. Korsósék szinte kizárólag maguk termelik meg az élelmet.
Miközben a székelykeveiek a télirevalót készítik, a számvetéssel is foglalkoznak, és a következő idényt tervezik. Az első számvetés pedig azt mutatja, hogy az idén a vártnál valamivel kevesebb vendég érkezett. A székelykeveiek azonban bizakodva várják a következő idényt. Biztató visszajelzéseket kapnak a turistairodáktól. Abban is bíznak, hogy a migránsválság nem téríti el a szándékuktól az ide utazni vágyókat. Daniék is készülnek az idényre: a Prosperitati Alapítvány támogatásának köszönhetően bővítik a Diákszállót, ahol a kerékpáros turisták számára is jobb kempingezési feltételeket tudnak biztosítani. A vidék régi, szép mesterségeit is bemutatják a vendégeknek.