2024. október 11., péntek

Nagybecskerek: szerződésbontás a Wassertechnikkal

A nagybecskereki városi képviselő-testület pénteki ülésén megszavazták a határozatot, amellyel jóváhagyták a Városi Vízműveknek, hogy felbontsák a WTE Wassertechnik társasággal 2012. áprilisában a vízgyár építéséről aláírt szerződést. A határozatot várható volt, mégis sokan meglepetéssel fogadták. Annál is inkább, mivel kedden még egy asztalhoz ült Goran Tajdić, a Városi Vízművek újonnan kinevezett igazgatója és az esseni székhelyű vállalat képviselői.

Újra holtponton Nagybecskerek ivóvízproblémája (Fotó: Kecskés István)

Újra holtponton Nagybecskerek ivóvízproblémája (Fotó: Kecskés István)

A tárgyalás után kiadott közlemény szerint mindkét fél kifejtette szándékát, hogy kész a további együttműködésre. A megindokolás szerint a szerződést elsősorban azért kellett felbontani, mert a németek által felkínált víz minősége nem felel meg a hazai előírásoknak.

Jörg Köring, a WTE Wassertechnik GmbH technikai igazgatója korábban kijelentette, hogy a 25,6 millió eurós szerződés egyoldalú felbontása esetén a társaság több millió eurós kártérítést követel a nagybecskereki önkormányzattól. Mint mondta, másfél éve vannak jelen Nagybecskereken, megtörtént a vízgyár pilótaberendezésének a tesztelése, elkészült a tervdokumentáció, és 2012. október 15-éig elvégezték, amit vállaltak. Attól kezdve készek arra, hogy (akár állami garancia nélkül is) hozzáfogjanak a vízgyár építéséhez. Sok szakembert alkalmaztak, és több millió eurós kiadásaik voltak, ezért kártérítést követelnek.

Milorad Bjelogrlić, a Városi Vízművek korábbi igazgatója (aki a németekkel aláírta a szerződést a vízgyár építéséről) meglepetéssel vette tudomásul a helyi parlament döntését. Szerinte ugyanis a vízgyár megépítése a legjobb megoldás az ivóvízprobléma megoldására. A szerződés felbontása esetén pedig még legalább egy évet csúszik a probléma megoldása. Szerinte a németek munkához láttak volna állami garancia nélkül is. A szigorúbb hazai előírásokra való hivatkozás sem állja a helyét, hiszen Szerbiának az EU felé vezető útján egyeztetnie kell a törvényszabályait.