2024. november 22., péntek

Zöldenergia-óriás érkezik Szerbiába

Az amerikai beruházás értéke meghaladja az 1,5 milliárd dollárt

A jövő szerdán Szerbia aláírja azt a szerződést az amerikai UGTR céggel (UGT Renewables), amely napelemek révén egy gigawatt teljesítményű áramforrást szavatol majd az országnak –, jelentette be csütörtökön Belgrádban Aleksandar Vučić államfő, aki Jose W. Fernandez gazdasági fejlődéssel, energetikával és környezetvédelemmel megbízott amerikai helyettes államtitkárral tárgyalt a sajtótájékoztatót megelőzően.

– Folyamatosan egyeztettem az elmúlt időszakban minderről Joseph Biden elnökkel is. Személyesen mondta, hogy egy rendkívül lényeges cégről van szó. Nagyon fontos, hogy továbbra is befektessünk az energetikába, mert, bizonyos idő múlva, egyszerűen nem lesz elég áramunk. Ennek a projektnek egy gigawatt teljesítményt kell eredményeznie újonnan telepített napelemek segítségével – fejtette ki az államelnök, majd hozzátette, ahhoz, hogy ezt a teljesítményt Szerbia rá tudja kapcsolni saját villanyhálózati rendszerére, további beruházásokra is szükség lesz a kompatibilitást szavatoló kétszáz megawattos akkumulátorok telepítése miatt, a projektum összértéke pedig mintegy 1,5–1,6 milliárd dollárra tehető.

Iparkodnia kell Szerbiának, hangsúlyozta a köztársasági elnök, mert, mint mondta, 2028-ra a hálózatnak képesnek kell lennie fogadni az újonnan termelt energiát. A fejlődési elvárás megalapozottnak számít, értékelte, s rámutatott arra, hogy Szerbiában várhatóan 4,1 százalékos lesz az év végén a bruttó hazai termék növekedése, míg az uniós átlag 0,7 vagy 0,8 százalékos marad.

Hangsúlyozta, amikor az USA-val való együttműködésről beszélünk, soha nem szól senki a pénzügyi befektetésekről, az amerikaiak pedig az egyik legnagyobb pénzbefektetőknek számítanak. Amikor megjelenik Szerbia a kötvénypiacon, nemcsak a Deutsche Bank veszi fel a kapcsolatot az országgal, hanem olyan kiemelkedő cégek is, mint a Franklin Templeton Investments és a BlackRock multinacionális befektetési társaság. Tehát: meg kell mutatni az amerikaiaknak, hogy jó államháztartással rendelkezik az ország ahhoz, hogy részt vegyenek az aukcióinkon, jelentette ki. Sokan elfelejtik, milyen fontos ez a pénzügyi és befektetési része az üzleti világnak, jelentette ki Vučić, számos lehetőséget rejt magában. Mint mondta, Szerbia készül a 2027-es EXPO-ra, amiatt aggódik csak, ne történjen valami „újabb őrület” a világban, ami kihat majd a szerb gazdaságra is.

Fernandez kijelentette, Szerbia konstruktív partnere az Egyesült Államoknak, kulcsfontosságú partnere a térség számos fontos kérdésében, beleértve az energiát és a regionális gazdasági integrációt is. Üdvözölte a szerb gazdaság fejlődését, valamint a modern technológiák fejlesztése felé való elmozdulást is. Emlékeztetett arra, hogy Szerbia és az USA szeptemberben Washingtonban aláírta az energiaügyi stratégiai együttműködésről szóló megállapodást, melynek alapján az amerikai cégek sokkal könnyebben tudnak befektetni a szerbiai energiaszektorba. Kitért a Jadar projektumára, a lítiumbányászat kérdésére is, s közölte, véleménye szerint a bányászás megkezdését követően egy–három százalékkal bővülhet majd a szerb GDP. A lítium kiszállítása lehetővé tenné, hogy évente több mint egymillió elektromos jármű számára gyártsanak le elemeket, közölte, szerinte ez egy kiváló, generációs lehetőséget jelent az országnak és polgárainak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Jose W. Fernandez és Aleksandar Vučić közös sajtótájékoztatója (Fotó: Beta)