A nagybecskereki Jugoremedija gyógyszergyár (egykori) dolgozóinak és kisrészvényeseinek sorsa nagyban függ attól, hogy jogosultak-e az átszervezési terv benyújtására, vagyis, hogy rendelkeznek-e a gyár adósságának (legalább) harminc százalékával. Ez a nagybecskereki gazdasági bíróság április 29-ére bejelentett tárgyalásán derül ki, amikor véglegesítik a gyár adósságának pontos összegét.
A csődeljárás alatt álló vállalat dolgozói és kisrészvényesei remélik, hogy sikerült maguk köré gyűjteniük a gyár kinnlevőségének 30 százalékát, és ezzel jogot nyernek az átszervezési terv benyújtására. A dolgozókon és a részvényeseken kívül még ketten jogosultak az átszervezési terv benyújtására: a csődeljárási bíró és a csődeljárást kezdeményező Hypo Alpe Adria Bank.
A nagybecskereki Gazdasági Bíróság tavaly decemberben indított csődeljárást a Jugoremedijában, amelynek négyszáz dolgozója maradt munkahely nélkül. Az eljárás kezdeményezője a Hypo Alpe Adria Bank volt, amely a gyógyszergyárral 2012 áprilisában banki kölcsönökkel kapcsolatos szerkezetátalakítási szerződést kötött. A Jugoremedija azonban fizetésképtelenné vált, a bank pedig zálogjogot kapott a gyár ingó és ingatlan vagyonára. A Gazdasági Bíróságon megtartott első hitelezői meghallgatáson nem jelent meg a hitelezők többsége, így nem születhetett jogerős döntés a csődről. Ehelyett megválasztották az öttagú hitelezői bizottságot és a hitelezők közgyűlésének elnökét, amelynek az a feladata, hogy segítsen a hitelezőknek az átszervezési terv elkészítésében. Az átszervezési terv benyújtásának határideje egyszer már lejárt, de a bíróság újabb hatvan napos határidőt hagyott jóvá.
A Jugoremedija vagyonának értékét 2,2 milliárd dinárra becsülik, tartozásuk eléri a 2,6 milliárd dinárt, számlájukat pedig 2011 novemberében zárolták.
A közelmúltban tárgyalásokat kezdtek a szlovákiai Imuna kompániával, amely kibérelné a nagybecskereki gyógyszergyárat. Ha ez megvalósul, a dolgozók egy része visszatérhetne a munkahelyére, és ami szintén fontos, a vállalat továbbra is jelen maradna a gyógyszerpiacon. A szerződés aláírása azonban elhúzódott. Állítólag már befejezték a tárgyalásokat, csupán bizonyos pontosításokat kell elvégezni a szerződésben. Branislav Markuš, a hitelezők közgyűlésének elnöke szerint immár minden a szlovák fél akaratán áll.