2024. július 17., szerda

A tettesek megvannak, a minősítés enyhe

A nagybecskerekiek egyre több esetben fordulnak a polgári jogvédőhöz – derül ki Dragana Radlovački Grozdanov városi polgári jogvédő évi jelentéséből. Különösen 2012 második felében nőtt a beadványok száma, amelyek többségében a polgárok a városi közigazgatás munkájára neheztelnek.

A kisebbségi jogok szempontjából Nagybecskereken is észlelhető a különbség a jogok meghirdetése és azok gyakorlati megvalósítása között. Sokan elvont fogalomként kezelik a kisebbségi jogokat, amelyeket inkább csak deklaratívan garantálják.

A jelentésből kitűnik, hogy sok kisebbségi nem követeli az őt megillető jogokat vagy tudatlanságból, vagy azért, hogy „becsületesnek” titulálják. Aki viszont kiáll a jogaiért, azt a legjobb esetben is „kellemetlennek” nevezik, közben viseli az ezzel járó kellemetlenségeket. A média rendszerint igyekszik elfedni a közvélemény elől azt, hogy valójában diszkrimináció történt, a jogsértésekkel kapcsolatos bírósági eljárás pedig indokolatlanul hosszú.

A jogvédő a tavalyi legkirívóbb kisebbségek elleni megnyilvánulások közé sorolta a helyi Zsidóközség irodája elleni támadást, a két egyetemista megverését, csak azért, mert anyanyelvükön beszéltek, a muzslyai esetet, amikor magyar gyerekeket vertek meg, verekedést, amelyben az áldozatok magyar gyerekek voltak, két roma nő megverését Csentán, az aradáci evangélikus temető meggyalázását. Az elkövetők többségét a rendőrség felfedte, a jogvédő szerint az a gond, hogy a tettek minősítése enyhébb annál, mint amilyet megérdemelt volna. Ugyanakkor az elmúlt években történtek esetek, amelyek elkövetői mindmáig ismeretlenek. Ilyenek a romák elleni falfirkák írói, de azt sem tudni még, hogy Jankahídon ki lőtt rá Viorel Besunak, egy román kisebbségi párt tisztségviselőjének házára.

A nagybecskereki közvállalatok egy része mindmáig nem helyezte ki a székházára a többnyelvű feliratot, amire még 2009-ben figyelmeztette őket a jogvédő. Tavaly ősszel erről elbeszélgettek a közvállalatok új igazgatóival, akik kifejezték készségüket, hogy ezt majd megteszik, csak a városi gyógyszertár első embere válaszolta hogy „majd meglátjuk”. Nehezen halad a többnyelvű utcanevek kihelyezése az új nevet kapott utcák esetében is. Továbbra sincs többnyelvű felirat Muzslya Lukácsfalva felőli bejáratánál sem.