2024. július 17., szerda

Nagybecskerek megvásárolná a sörgyárat

Dragan Božić, a nagybecskereki sörgyár (ZIP) csődeljárási igazgatója május 17-ére jelentette be a gyár vagyonának negyedik eladási kísérletét, ám ezúttal részenként próbálják értékesíteni. Új momentum, hogy felvetődött annak lehetősége, hogy a versenypályázaton vásárlóként megjelenjen Nagybecskerek városa is.

Külön kínálják fel a vállalat ügyviteli épületét és termelési felszerelését a Petar Bojović utca 2. alatt (143,4 millió dináros kezdőáron), a Vasa Savić utcában levő raktárukat (9,75 millió dinár), a nagykikindai raktárhelyiségüket (12,2 millió dinár) és a Petrovac na Mlavi városkában levő létesítményüket (5,3 millió dinár), és külön részként lehet majd megvásárolni a sörgyárhoz tartozó spirituszgyárat is, amelynek kezdőára 2,7 millió dinár.

A tavaly áprilisában megtartott harmadik árverésre csak az MK Komerc kompánia jelentkezett, de a kért árnál négyszer kevesebbet, vagyis 41 millió dinárt kínált. A csődeljárási igazgató a kezdőárnak a feléért is eladhatja a vagyont, ez azonban azt jelenti, hogy mintegy 650 ezer euróért is megvehetik a város egyik legrégibb (1745) ipari létesítményét. Ennél alacsonyabb áron már csak a hitelezők bizottságának beleegyezésével lehet áruba bocsátani.

A versenypályázat megtartása attól függ, hogy május 10-éig megvásárolja-e valaki az árverés részvételére jogosító dokumentációt. Milan Mrkšić, a nagybecskereki városi képviselő-testület titkára bejelentette, hogy a helyi parlament május 9-ére kitűzött ülésén a képviselők elé kerül a sörgyár megvásárlásával kapcsolatos javaslat. A tisztségviselő reméli, hogy a javaslatot a képviselők többsége megszavazza, mert a város érdeke, hogy megmaradjon a létesítmény, amely annak idején a nagybecskereki világos söréről, fekete söréről és az árpából készült alkoholmentes Euro-malc névű italáról volt ismert. Nem kizárt a termelés újraindításának lehetősége sem, mert a munkahelyekre nagy szüksége van a városnak, amelyben a munkanélküliek száma meghaladja a tízezret.

A nagybecskereki sörgyárat 2003-ban magánosították, akkor Momčilo Rajić 912 ezer euróért vásárolta meg. A vállalat azonban 2006 tavaszán leállt, és munka nélkül maradt 250 dolgozója.