Súlyosbodott a nagybecskereki Vojvodinaput Rt. útkarbantartó vállalat helyzete, miután a gazdasági bíróság tegnap nem fogadta el az előterjesztett átszervezési tervet. A menet közben módosított terv ugyanis nem kapott kellő támogatást a hitelezőktől, így aztán Milan Pajtašev bíró kénytelen volt elvetni a felkínált dokumentumot.
Az átszervezési terv azért nem kapta meg a kellő támogatást, mert nem szavaztak rá a harmadik osztályba sorolt hitelezők, akik közé a vállalat dolgozói is tartoznak. Nem szavazott az átszervezési tervre a vezetés sem, de Nenad Miljević, a Vojvodinaput igazgatója az előállt helyzet miatt elsősorban a Vajdasági Fejlesztési Bankot hibáztatja, amelynek hozzáállását felelőtlennek mondta. Meg sem jelentek a tárgyaláson, amivel szerinte veszélybe hozták az eljárásban részt vevő többi bankot, a hitelezőket, a dolgozókat, és a vállalat további fennmaradását is. Ha a VFB képviselői eljönnek a tárgyalásra és az átszervezési tervre szavaznak (a vállalat elismert kinnlevőségeinek a 20 százalékával rendelkeznek) akkor a tervet nyilván elfogadják. Ehelyett viszont a tárgyalás elnapolását kérték, arra hivatkozva, hogy nem ismerik az átszervezési tervet.
A tegnapi döntés után a nagybecskereki útépítők, visszakerültek az év eleji kilátástalanságba, zárolt számlával és a kérdéssel, hogyan tovább. Egyébként a nagybecskereki gazdasági bíróság zsúfolásig megtelt nagytermében a Vojvodinaput dolgozói tapssal köszöntötték a bíróság döntését. Elsősorban azért, mert az átszervezési tervben előrevetítették a dolgozók számának 220-ról a 80-ra való csökkentését. A terv szerint a dolgozók iránti elmaradt kötelezettségek törlesztésére is csak egy hosszabb időszak eltelte után kerülne sor.
A Vojvodinaput 1962-ben alakult, a Dunav grupa putevi kompánia részeként dolgozik, melynek tulajdonosa Dušan Borovica, aki hivatali visszaélés gyanújával vizsgálati fogságban van, akárcsak Zdravko Ilić, a Vojvodinaput korábbi igazgatója.
A Vojvodinaput válsága 2012 augusztusában csúcsosodott, amikor az elmaradt bérek miatt többször leálltak a munkával. Januárban csődeljárást kezdeményeztek a vállalat ellen, amit az utolsó pillanatban visszavontak. A részvényesek márciusi közgyűlésén pedig úgy döntöttek, hogy maguk kezdeményezik a csődeljárást, egy előre elkészített átszervezési tervvel.
Az átszervezési terv elvetése után nincs kizárva, hogy felszámolják Bánát legnagyobb útépítő vállalatát, amelynek adóssága megközelíti a kétmilliárd dinárt, vagyonuk értékét pedig egymilliárd dinárra becsülik.