2024. október 30., szerda

Megkoszorúzták dr. Kemény Ferenc mellszobrát

Születésének 164. és halálának 80. évfordulója alkalmából a nagybecskereki sportolók, sportmunkások és az önkormányzat képviselői a Nagyok sétányán tegnap megkoszorúzták dr. Kemény Ferencnek (1860–1944), az újkori olimpiák egyik szervezőjének a mellszobrát. A megemlékezés egyfajta beharangozója is volt a július 26-án kezdődő 33. Nyári Olimpiai Játékoknak. 

Nagybecskerek a sportok városa, hiszen 1956 óta folyamatosan volt/van képviselője az olimpiai játékokon. Az eddigi megmérettetéseken több mint hatvan becskereki sportoló vett részt, az előttünk álló olimpiára pedig tíz sportoló, néhány edző és bíró fog majd elutazni. A becskerekiek eddig 24 érmet szereztek, és most már a jubileuminak számító 25.-et várják.  

A sikerekhez nyilván hozzájárult az is, hogy a város szülötte dr. Kemény Ferenc, aki Pierre de Coubertinnek, a modern olimpiai játékok atyjának a munkatársa volt, a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak a tagja, az 1896-os athéni olimpiai játékok egyik szervezője. 

– Ahogy múlik az idő, egyre inkább ráeszmélünk arra, hogy mekkora jelentősége volt a modern olimpiai játékok megalapításában polgártársunknak, dr. Kemény Ferencnek. Ő volt a 15 alapító, a 15 látnok egyike a világon, akik kikövezték a modern olimpiai játékok útvonalát, amely kevesebb mint tíz nap múlva kezdődik újból Párizsban. Az emlékezés kultúráját gondoznunk kell a városunkban, együtt a sportintézményeinkkel, sportolóinkkal, olimpikonjainkkal – mondta Simo Salapura, Nagybecskerek polgármestere. 

A megemlékezésen jelen volt Milorad Stanulov olimpikon, aki evezésben két olimpián is érmet szerzett. Bízik abban, hogy evezőseink idén is jól szerepelnek, de fontosnak tartja a sporttörténeti emlékek őrzését is. 

– Sok olyan szerbiai város előtt vagyunk, amelyeknek vannak olimpikonjai. Egyrészt, mert van ez a sétány, amelyen itt áll Kemény Ferenc mellszobra. Az is fontos, hogy a Városi Népmúzeumban van egy sporttörténeti termünk, amely tudomásom szerint nagyon látogatott. Emellett az új sportcsarnokban láthatóak a válogatottak és olimpikonok fényképei – mondta az élsportoló.  

Kemény Ferenc zsidó családban született 1860-ban. Budapesten és Párizsban tanult. Két egyetemet fejezett be, volt iskolaigazgató, matematika- és fizikatanár. Az iskoláztatás megreformálásának a kezdeményezőjeként hangsúlyt helyezett a fiatalok sporttevékenységére, szorgalmazta az iskolai tornatermek építését. Élete tragikusan ért véget: 1944-ben a feleségével együtt öngyilkos lett. Szülővárosában 1972 óta mellszobor őrzi emlékét.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: A tizenöt látnok egyike volt (Fotó: Kecskés István)