2024. november 28., csütörtök

Egy a sorsunk

Székely kaput avattak Lukácsfalván

Székely kaput avattak fel a minap a bánáti Lukácsfalván. Az erdélyi magyarság szimbóluma testvértelepülésük, Csíkszentkirály ajándékaként került a háromszáz lelket számláló, bánáti kertészfaluba. A székely kapu Bálint Gergely erdélyi asztalosmester munkája, és a Lukácsfalva központjában létrehozott közösségi teret fogja ékesíteni.  
A lukácsfalvi székely kapu valójában egy 12 évvel ezelőtti történetre vezethető vissza, amikor a magyarországi Berekfürdőn megalakult a Kárpát-medencét összefogó Egymással, egymásért testvértelepülési szövetség. Ekkor a Délvidéket Lukácsfalva képviselte. A szövetség erdélyi tagja, Csíkszentkirály akkor azt ígérte, hogy székely kaput adományoz minden testvértelepülésnek. Így került székely kapu Lukácsfalvára is. 

– Valamikor a Nagy Magyarország határát védtük. Most Románia közepén vagyunk. Testvértelepüléseink ötszáz kilométeren felül kezdődnek. A felvidéki Krasznahorka például hétszáz kilométerre van. Vannak távolabbiak is. Fontos az, hogy a künn rekedt magyarok tudjanak összetartozni. Ez a kapu is arra van, hogy emlékeztessen bennünket, hogy külföldön vagyunk, ezért össze kell tartanunk. Úgy látom, hogy ezek inkább polgármesteren alapuló dolgok. Mert ha van, aki mozgatja a dolgokat, akkor van összetartozás, ha pedig nincs, akkor nincs. Pedig a sorsunk egy – hangsúlyozta Székely Ernő, Csíkszentkirály polgármestere. 

A magyar és a székely himnusz után az egybegyűlteket köszöntötte Bakos József, Lukácsfalva Helyi Közösség Tanácsának elnöke és Molnár Attila, a Magyar Nemzeti Tanács tagja. 

A testvértelepülési hálózatnak köszönhetően Lukácsfalva kapcsolatot teremtett a Kárpát-medencében élő magyar településekkel. Egy évtizeddel ezelőtt kaptak egy Petőfi-domborművet a magyarországi Berekfürdő önkormányzatától, így nemzeti ünnepünkön van hol koszorúzniuk a helybélieknek. További terveik is vannak. Balanyi Sándor, a helybeli Fehér Tó Hagyományápoló és Környezetvédő Egyesület elnöke szerint ugyanis az ilyen kis közösségeknek is, mint amilyen Lukácsfalva, szüksége van a határon átnyúló kapcsolatokra.  Az egyesület egyik következő célja pedig az lesz, hogy a helybéliek egy csoportjával eljussanak Csíksomlyóra, amely Csíkszentkirálytól pár kilométerre van. 

Az ajándékozási szerződésbe foglaltak szerint a falu kötelessége, hogy őrizze és karbantartsa a székely kaput.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Székely kapu, az összetartozás jele (Fotó: Kecskés István)