2024. október 7., hétfő

Egyet akartak

Az aradi vértanúkra emlékeztek Eleméren

A cikkhez tartozó képgalériát ITT tekinthetik meg.

Vajdaság magyarsága vasárnap a bánáti Eleméren, Kiss Ernő honvédtábornok, aradi vértanú sírjánál, gyászmisén és az újraállított sírjának a megkoszorúzásával rótta le kegyeletét az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hősei előtt.

A Szent Ágoston-templomban a szentmisét Mirko Štefkovič nagybecskereki megyés püspök mutatta be. Kiss Ernő újraállított szobránál Magyar József, Magyarország Belgrádi nagykövete és Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke mondott megemlékező beszédet.

Szentbeszédében Mirko Štefkovič megyés püspök hangsúlyozta, hogy mindig keményen kellett harcolni a szabadságért és egyesek nagy árat fizettek érte. Ezt mi felismertük és ezzel a megemlékezéssel méltányoljuk – mondta a püspök atya.

Az egybegyűltekkel megosztotta gondolatait Kovács Csaba, magyarittabéi lelkipásztor is. A megemlékezés szervezője pedig a nagybecskereki Petőfi MME volt.

– Az eleméri központi megemlékezés legfőbb üzenete, hogy 175 év távlatában négy emberöltőnyi időt követően sem múlik el október 6-a, az aradi vértanúk és a magyar forradalom és szabadságharc emlékezete. Azért sem múlik el és azért sem halványodik, mert október hatodikát követően közadakozásból emelték fel az első aradi emlékhelyet. Közadakozásból, mert úgy gondolták, hogy ez közügy, a közösség ügye, a közösség érdeke. És hasonlóképpen érzi ezt az Eleméren összegyűlt vajdasági és magyarországi magyarság is. Akik úgy gondolják, hogy az aradi vértanúk emlékét, a szabadságvágyunkat, az önállóságunkat, a függetlenségünket és a magyarságunkat a legfontosabb közüggyé, a legfontosabb közös érdekké kell emelnünk, mondta Magyar József.

 

Eleméren összegyűlt a vajdasági és magyarországi magyarság (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)

Eleméren összegyűlt a vajdasági és magyarországi magyarság (Fotó: Molnár Edvárd felvétele)

Mártírjaink példamutatásából erőt meríthetünk, sőt erőt kell merítenünk, hangsúlyozta beszédében Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke.

– Mi délvidéki magyarok nagyon jól tudjuk, hogy a szabadságot nem elég egyszer kiharcolni, hanem nap mint nap meg kell küzdeni érte. Ma 175 évvel az eseményeket követően nem kíséri ezt a küzdelmet fegyverek zaja. Ma más módszerekkel kell harcolnunk. A magyarság történelmében az aradi vértanúk példaképek. A küzdelemnek, az önfeláldozásnak, a hazaszeretetnek és a hitnek a képei. Ugyan ők különböző származásúak voltak, de egyet akartak: szabadságot, hazájuk függetlenségét és felemelkedését. Az aradi vértanúk a szabadságszeretet szimbólumai. Magatartásuk és áldozatuk jelképpé magasztosul. Mártírjaink halála nagy veszteség volt, de haláluk nem volt hiábavaló. Néhány évvel a kivégzéseket követően volt az 1867-es kiegyezés és az ország elindult a fejlődés útján. A történelem viharai ugyan még számos más alkalommal megtépáztak bennünket, magyarokat. De mi ma mégis itt vagyunk és a mai napig igazodási pont számunkra 1848/49 üzenete – mondta Fremond Árpád.

Az idei megemlékezés annyiban különbözött az elmúlt két évben megtartott megemlékezésektől, hogy a templomkertben újra a talapzaton volt Kiss Ernő torzója.

– Nagyon régen nem voltak ennyien az eleméri templomban október 6-án. Ez azt bizonyítja, hogy a vajdasági magyar közösség emlékezik és méltányolja az aradi vértanúk hősiességét, azt, hogy az életüket adták a magyar szabadságért. Annak pedig külön örülök, hogy Mirko Štefkovič püspök úr közbenjárásának köszönhetően a megegyezésünk alapján, röviddel a püspökké szentelését követően rögtön az első évfordulóra, az első október hatodikára sikerült visszaállítani Kiss Ernő szobrát ide az eleméri templomnak a kertjében. Az október hatodikának és az aradi vértanúknak az üzenete, tanulsága, hogy a hősöket meg kell becsülni, a hősökre emlékezni kell. A vajdasági magyar közösség minden tagja naponta vívja meg a csatákat és a küzdelmeket annak érdekében, hogy magyarként meg tudjon maradni, a gyermekei, az unokái, dédunokái is és ehhez lehet erőt meríteni az aradi vértanúk hősiességéből és önfeláldozásából – mondta Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke.

 

Molnár Edvárd felvétele

Molnár Edvárd felvétele

Az emlékműnél koszorúzott Magyarország küldöttsége, az MNT, a VMSZ, a VMMSZ, a civil szervezetek, egyesületek képviselői és a VMDK küldöttsége. Kiss Ernő szentély alatti sírjánál Magyar József nagykövet, Fremond Árpád, az MNT elnöke és Pásztor Bálint, a VMSZ elnöke helyezte el a kegyelet virágait.

Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele