Pénteken és szombaton kiállításmegnyitóval és számtalan kézműves-foglalkozás keretében ünnepelték meg Kika, a nagykikindai mamutlelet tizennyolcadik születésnapját.
A Mamutfesztivál szombati, ünnepélyes megnyitóján Lidija Milašinović, a Nagykikindai Népmúzeum igazgatója örömének adott hangot annak kapcsán, hogy a rendezvény nagykorúvá vált.
– Amikor 2006-ban először megszerveztük ezt a fesztivált, nem számítottunk arra, hogy egyszer eljutunk a tizennyolcadik alkalomig. A fesztivál célja ma elsődlegesen az, hogy a gyermekek közelebbről is megismerkedhessenek Kikával, és hogy népszerűsítsük a várost, az intézményünket és a leleteinket. A múlt évben több mint 27.000 látogatónk volt, idén – reményeink szerint – ez a szám magasabb lesz – mondta a múzeumigazgató.
A rendezvényt hivatalosan Gombár Melitta, a nagykikindai városi tanács nemzeti kisebbségekért, nemi egyenjogúságért és családpolitikáért felelős tagja nyitotta meg.
– Ez a legszebb és a legnagyobb gyermekrendezvény Nagykikindán, s ez azért is fontos, mert ötvözi a történelmet, a kultúrát, a tudományt és a szórakozást – hangsúlyozta a tanácstag.
Míg a gyermekek pénteken születésnapi üdvözlőkártyákat készítettek, addig szombaton több országos múzeum is bemutatkozott, illetve foglalkozásokat szervezett a gyermekek számára, köztük a Belgrádi Természetrajzi Múzeum, a šidi Sava Šumanović Képgaléria, a Szerb Népmúzeum, a belgrádi Posta Múzeum, a Szendrői Múzeum, a Vajdasági Múzeum, a Vuk és a Dositej Múzeum, illetve a Belgrádi Egyetem Bányászati és Földtani Kara.
A fesztivál keretében, a Belgrádi Természetrajzi Múzeum jóvoltából A növény mint fűszer – A színek, illatok és ízek birodalmában című kiállítását is megnyitották. Slavko Spasić múzeumigazgató a két intézmény közötti kapcsolatot méltatta.
– Az együttműködésünk még 2006-ban kezdődött, amikor intézményünk szakemberei kijöttek ide, hogy részt vegyenek a mamut csontvázának megvizsgálásában és konzerválásában. Ma olyan kiállítással érkeztünk, mely nálunk az elmúlt kilenc hónap során nagy érdeklődést váltott ki, és az egyik leglátogatottabb lett az országban is – ismertette Slavko Spasić.
A tárlatot Uroš Buzurović botanikus kurátor állította össze és nyitotta meg Nagykikindán.
– A kiállítás bemutatja a fűszerek történetét, illetve azt, hogyan terjedtek el a világon. Valamikor a fűszerek nagyon drágák voltak, és a gazdagok a használatuk miatt igazán kiváltságosnak érezhették magukat. Ma már nem így van, ugyanis a legtöbb, a legalapvetőbb fűszerekhez megfizethető áron juthatunk hozzá. A kiállítás bemutatja a fűszerek származási helyét, a valamikori felhasználási módjait, illetve azt is, hogyan lehet ezeket a legjobban kombinálni a különféle ételekkel és a többi fűszerrel.
A Népmúzeum udvarán a mamutcsontváz életnagyságú másolata is megtekinthető. Az eredeti mamutmaradvány a Nagykikindai Népmúzeum állandó kiállításának a része, az egyik legfontosabb kiállítási tárgy.
Nyitókép: Slavko Spasić, a Belgrádi Természetrajzi Múzeum igazgatója (Fotó: Vidács Hajnalka)