2025. január 3., péntek

Kiállítások és felújítások

Sikeres évet tudhat maga mögött a Nagykikindai Népmúzeum

A Nagykikindai Népmúzeum vezetősége és dolgozói az idén nemcsak abból az okból kifolyólag örülhettek, hogy ebben az évben is több mint 27 ezer látogatót számláltak össze, hanem annak is, hogy munkájuknak köszönhetően az idén májusban kiérdemelték Az év múzeuma díjat. Lidija Milašinović múzeumigazgatótól megtudtuk, hogy 2024-ben kilenc kiállítást nyitottak meg.

– A legnagyobb érdeklődés az utolsó kiállításunkat övezte, amit a Nagykikindai Kiváltságos Kerület felállításának az évfordulójára szerveztünk. Az évet a Đorđe Radak tiszteletére összeállított tárlat megnyitásával kezdtük. Az év során nagy sikert aratott a belgrádi Természettudományi Múzeum kiállításai is – mesélte Milašinović.

Lidija Milašinović múzeumigazgató a felújított celláknál tartotta meg sajtótájékoztatóját (Fotó: Vidács Hajnalka)

Lidija Milašinović múzeumigazgató a felújított celláknál tartotta meg sajtótájékoztatóját (Fotó: Vidács Hajnalka)

A múzeum a nagyközönségnek szóló programokon túl két szakmai konferenciának is otthont adott, a Nemzeti Bizottság és a délkelet-európai ISOM (Múzeumok Nemzetközi Tanácsa) regionális konferenciájának. Habár az intézmény működését a város költségvetéséből finanszírozzák, a folyamatos köztársasági és tartományi forrásigénylésnek köszönhetően az idén hét projekt valósult meg a múzeumban.

– A művelődési minisztérium 167 000 dinárt különített el arra a projektre, amelyet a Szociális Védelmi Szolgáltatásokat Nyújtó Központtal, a Naša kućával közösen végeztünk el, illetve 3,5 millió dinárt különített el a raktáraink és berendezéseink felújítására. Homokrév régészeti feltárásaira 1 millió dinár érkezett. A tartományi művelődési titkárság 800 ezer dinárt különített el a bánsági ikonok megőrzésére és restaurálására, 300 ezer dinárt a Suvača (szárazmalom) rekonstrukciójára, a sárvakolatok helyreállítására, valamint 550 ezer dinárt a jubileumi kiállításra, amelyet az illetékes minisztérium is támogatott 1,2 millió dinárral – közölte a múzeumigazgató, aki a felújításokról is beszámolt.

– Büszkék vagyunk az eddig megvalósított projektjeinkre. Az egyik, a Bánsági ikonok egy hónap múlva már a látogatók rendelkezésére áll, emellett rekonstruáltuk a múzeumi raktárt, az egykori börtön területét úgy, hogy a lehető legjobban megőrizzük autentikusságát. Ez az a terület, ahol a cellák helyezkedtek el. Az eredeti ajtókat és a padlókat megőriztük, a beavatkozások csak minimálisak voltak. A múzeum az 1970-es évek második felében költözött ebbe a térbe, és egy ideig a börtönnel párhuzamosan működött, ahova akkor még csak a kisebb bűncselekményekért ítélték el az embereket 30 vagy 60 napra. Még mindig láthatóak a faragott monogramok, a foglyok neveinek kezdőbetűi, de a megrajzolt „egerek” is az emeleteken, ahol a rabok játszottak. A kályhákat a börtönből áthozták a múzeumba, de azok nem maradtak meg, ami igen sajnálatos. Mivel a kúria épületének ez a része a közvélemény többsége előtt teljesen ismeretlen, reméljük, hogy jövőre találunk, kapunk forrást a börtön egy másik részének felújítására is, és rövid időn belül bejelenthetjük, hogy a múzeum ezen része is a látogatók rendelkezésére áll, ahol ki tudjuk állítani a legérzékenyebb kiállítási tárgyainkat, illetve a fegyvereket fémszekrényekben helyezhetjük el – zárta gondolatait Lidija Milašinović.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: (Fotó: Vidács Hajnalka)