A Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége 2006-ban alakult meg azzal a céllal, hogy összefogja és egységesen képviselje a Vajdaságban létrejött magyar agráregyesületeket és azok érdekeit a különböző fórumokon. A szövetség 2008-ban kezdte el kiépíteni falugazdász-hálózatát Vajdaság-szerte, hogy információkkal és különböző ügyintézésekkel segítse a helyi mezőgazdasági termelőket.
Magyarcsernyén csaknem nyolc éve működik a program. A feladatokat itt Darusi Renáta falugazdász látja el, akitől megtudtuk, hogy a hét három napján, hétfőn, kedden, és pénteken Magyarcsernyén, szerdán Szajánban és Padén, csütörtökön pedig Kisoroszon fogadja az ügyfeleit.
– Tavaly a Prosperitati Alapítvány mezőgazdasági fejlesztésekre vonatkozó, illetve a vajdasági egyéni vállalkozók eszközbeszerzésére nyitott pályázatok előkészítésével kezdtem az évet, ezzel párhuzamosan ment a gazdaságok regisztrációjának újítása és a vetési tervek módosítása. Februárban és márciusban indult el az újabb hullám, amikor is a területalapú támogatásokat lehetett lekérni az e-Agrar online felületen. Az üzemanyag-támogatások igénylése egész évben lehetséges volt, ezzel is sok termelő fordult hozzám, amiben én szívesen segítettem és segítek a jövőben is. Az egyik fő célunk, hogy minden esetben segítsünk az ügyfeleknek a lehetőségeinkhez mérten – fogalmazott a falugazdász.
Renáta az e-Agrar platformon kívül segít a termelőknek regisztrálni az e-Uprava portálra, telepíteni és alkalmazni a Consent ID alkalmazást, és segít a NIS-agrokártya alkalmazásának a letöltésében és az aktiválásában, amellyel a termelők olcsóbban juthattak üzemanyaghoz. Hozzátette, hogy a falugazdászok feladatköre nem csak ebben merül ki.
– Nyáron csatlakoztunk a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programhoz, amely során a helyi termelők búzaadományokat ajánlottak fel, ezzel is segítve a Vajdaságban működő kollégiumokat, a gyermekekkel foglalkozó intézményeket, civil szervezeteket és nagycsaládosokat. Novemberben Magyarcsernyén alapozó bortanfolyamot szerveztünk. Decemberben rendezték meg a VII. Zentai Gazdanapokat, melynek főszervezője a Zentai Gazdakör, a Vajdasági Agráregyesületek Szövetsége pedig társszervezőként vett részt a programban. Falugazdászként itt az volt a feladatom, hogy részt vegyek az előkészületekben és a rendezvény lebonyolításában – mesélte Darusi Renáta, majd hozzátette, hogy már aktuális a gazdaságok újbóli bejegyeztetése és a vetésterv módosítása.
Kijelentette, hogy a falugazdászoknál már lehet jelentkezni a január 23-án esedékes szakmai kirándulásra, amelyet a budapesti AgromashExpo mezőgép-kiállításra szerveznek. Megtudtuk, hogy ennek ára 3300 dinár, amely magában foglalja az utazás és a belépő költségeit.
Nyitókép: Darusi Renáta magyarcsernyei falugazdász (Fotó: Vidács Hajnalka)