2024. szeptember 7., szombat

Tető alá kerül a nagycsaládosház

Péterrévén bel- és külföldi összefogással és támogatással folytatódik nagycsaládosok székházának építése

A Vajdasági Nagycsaládos-egyesületek Szövetsége 2008-ban vásárolta meg Péterrévén az Ady Endre 23. alatt lévő régi házat, hogy annak helyén új székházat emeljenek. Krizsán Vilmos, a Vancsesz elnöke elmondta, hogy tavaly kezdték meg az építkezést, amelyre a bel- és külföldi támogatásokból eddig összesen 3 millió dinárt fordítottak. Ebből hamarosan tető alá kerül a péterrévei nagycsaládosház, beszerelik a külső nyílászárókat, illetve már bevezették a vizet, az áramot, és megoldották a szennyvízelvezetést. A Vancsesz elnöke kiemelte az összefogás fontosságát a nagycsaládosház építésénél, és közölte, hogy nemcsak az épület létrehozása fontos a számukra, hanem ezt egyben közösségteremtő munkának is szánják. Hiszen amikor az épület elkészül, akkor nemcsak a nagycsaládosok használják majd, hanem a partnerszervezetek is.

A félkész nagycsaládosház Péterrévén (Csincsik Zsolt felvétele)

A félkész nagycsaládosház Péterrévén (Csincsik Zsolt felvétele)

– Az épület megvásárlása már egy nagy összefogás eredménye volt, hiszen a 3600 eurós vételárat akkor is tartományi eszközökből, magyarországi támogatásból és jótékonysági rendezvények sorozatából teremtettük elő, miután Péterrévén, Adán és Moholon négy jótékonysági estet szerveztünk – magyarázta Krizsán Vilmos. – Amikor tavaly nekikezdtünk a házépítésnek, akkor folytatódott ez az összefogás. Önkéntes munkával bontottuk le a régi épületet, amelyből kiszedtük az összes használható anyagot, a tetőcserepet és több mint 3000 téglát, majd elszállítottunk 17 pótkocsi törmeléket. A bontásnál több mint negyvenen dolgoztunk több mint 400 órát. A munkagépet pedig úgy kaptuk el, hogy nem kellett érte fizetni. Az összefogás folyatódott a műszaki dokumentáció elkészítésénél, miután a felújítás helyett új ház épült. Így a tervdokumentációból egyes tervrajzokat újra kellett rajzolni, amit a Császár tervezőiroda számunkra ingyen elvégzett. Az energetikai hozzájárulást is meg kellett szerezni, amihez térítésmentesen elkészítette az elaborátumot Góli Piroska a péterrévei Energio Plano cégből. Végezetül, amikor tavaly megkaptuk az építési engedélyt, kiderült, hogy valamelyik szomszéd feljelentett bennünket engedély nélküli építkezésért. A felügyelőség megértő viszonyulást tanúsított: miután megkaptuk az engedélyt, visszavonták a feljelentést. Az összefogás folytatódott azzal, hogy 2,5 millió forintos támogatást kaptunk az emberi erőforrások minisztériumától Soltész Miklós államtitkáron keresztül. Ehhez hozzájárult a Bethlen Gábor Alap, amely 1 millió forintos támogatást hagyott jóvá a tavalyi évben. Ebből lebontottuk a régi épületet, beszereztük az összes műszaki dokumentációt és engedélyt, majd felhúztuk a falakat, és lebetonoztuk a plafont – közölte a Vancsesz elnöke, aki hozzátette, hogy az idén innen kellett folytatniuk. Az idén már két munkaakciót is tartottak a leendő nagycsaládosháznál. Az első megmozduláson a péterrévei fiatalok és a Bölcső nagycsaládos-egyesület tagjai vettek rész. A második munkaakciót vasárnap bonyolították le, több mint húsz résztvevő volt, mégpedig az óbecsei VMSZ Ifjúsági Fórumának tagjai és a nagycsaládosok, akik rendbe tették a portát.

– Az idei munkálatok esetében szintén látható az összefogás, hiszen az eszközöket egyrészt a Bethlen Gábor Alap biztosította 2,5 millió forint összegben, másrészt a Tartományi Oktatási, Közigazgatási és Nemzeti Közösségi Titkárság. Továbbá a tetőcserepek felével a magyarkanizsai Tondach cég támogatott bennünket, a másik felét, ami 50 ezer dinár volt, kifizette a Magyar Nemzeti Tanács. A cserép már a helyszínen van. Ezekből a támogatásokból új vízvezetéket fektettünk le vízórával, a vizet bevezettük az épületbe, valamint elkészült a szennyvízvezeték is. A villanyórát bekötötte az áramszolgáltató, és amint elkészül a tető, és a nyílászárók a helyükre kerülnek, elvégezzük a belső villanyvezetést. A tetőre felkerül a villámhárító. A tető után beszerelik azokat az ajtókat és ablakokat, amelyek az épület teljes lezárásához szükségesek, belső ajtók egyelőre nem lesznek. Ez is három ajtót, négy nagyobb és öt kisebb ablakot jelent, ami több mint 200 ezer dinárba kerül a szereléssel együtt. A tető elkészültével felszerelik a csatornákat is. A régi épületen új csatornák voltak, amelyeket leszereltünk. Reméljük, hogy ezeket nem sokkal kell kitoldani vagy átszabni. A Bethlen Gábor Alap eszközeiből fizetjük a víz- és villanyvezetést, a villámhárító és a nyílászárók beszerelését, valamint az idén még elkészítjük a nagykaput is. Az 590 ezer dináros tartományi eszközökből a tetőszerkezet anyagköltségét fedeztük, illetve abból fizetjük ki még a munkások munkadíját. Nagy előrelépés, hogy tető alá kerül az épület, és beszereljük a nyílászárókat, mert ezzel részben használhatóvá válik. Tudjuk, hogy amit eddig ráköltöttünk az épületre, annál még nagyobb összegre van szükség, hogy be tudjuk fejezni. Most végezzük a számításokat, hogy mennyi pénz szükséges ahhoz, hogy jövő őszre befejezzük és átadjuk az épületet – nyilatkozta Krizsán Vilmos, aki hozzátette, hogy az épületben olyan képzések, foglalkozások és találkozók megvalósítását tervezik, amelyek jelentősek a falu és az egész vajdasági magyar közösség számára. Megjegyezte, hogy már elkezdtek lobbizni, hogy a jövő évre előteremtsék a pénzt a ház befejezéséhez, amely a beruházás első fázisa lenne. A második fázis további három vendégszoba és egy mellékhelyiség megépítését, valamint a központi fűtés bevezetését foglalná magában.