2024. szeptember 6., péntek

A terrorizmus színe és fonákja Óbecsén

Pénteken este nagy érdeklődés mellett tartott fórumot a tartalékos tisztek óbecsei szervezete

A terrorizmus színe és fonákja címmel pénteken este az óbecsei községháza dísztermében telt házas fórumot tartottak. Az aktuális kérdéseket feszegető beszélgetés során a legtöbb szó a szíriai konfliktusról, valamint a terrorizmus okairól és veszélyeiről esett. Branko Radun politikai elemző szerint Szerbiának is számolnia kell ezekkel a kockázatokkal.

– Párizs után egész Európa aggódik, mert ha egy ilyen terrortámadás megtörténhetett egy erős hagyományokkal, erős állammal, erős rendőrséggel, erős biztonsági rendszerrel rendelkező országban, akkor megtörténhet bárhol – különösen az olyan kisebb, szegényebb országokban, amilyenek a mi régiónkban vannak. Elsősorban azok a személyek jelentenek itt kockázatot, akik az Iszlám Állam soraiban harcoltak, és visszatérhetnek a térségünkbe. A legtöbben Koszovóról, de Macedóniából, Montenegróból, Boszniából is mentek oda harcolni. Ha nagyobb számban jönnének vissza szervezetten, elképzelhető, hogy terrorista támadásokat hajtanának végre, vagy további fiatalokat hálóznának be – emelte ki Radun.

Szándékos provokáció volt az, hogy a törökök lelőtték az orosz gépet, ami újabb háború küszöbére sodorta a világot – ezt a kategorikus kijelentést Jovan Vukmirica nyugalmazott ezredes fogalmazta meg.

– Törökországnak megvannak a saját érdekei Szíriában, amit az orosz beavatkozásig sikeresen képviselt. Törökország érdeke mindenekelőtt az volt, hogy Assad elnök megbuktatása, Damaszkusz eleste és a szír állam teljes összeomlása után megszerezze azt a Törökország és Szíria határán lévő területet, ahol a türkmének élnek. De közrejátszott a történtekben az is, hogy az Iszlám Állam török kikötőn keresztül csempészi külföldre a kőolajat, és egyes feltételezések szerint ebben a török kormány néhány embere is részt vesz. Az oroszok két nappal a gépük lelövése előtt egy 500 ciszternából álló konvojt bombáztak le, amely nyers kőolajat szállított egy török kőolaj-finomítóba – magyarázta a törökök motivációját Vukmirica.

A volt ezredes évekig szolgált Afrikában, közelről ismeri a kontinensen uralkodó viszonyokat. Azt mondja: a jobb élet reményében sokan fogják elhagyni Afrikát, és főleg eritreai, etiópiai, dél- és észak-szudáni bevándorlókkal lehet számolni.

A pénteki fórumot a tartalékos tisztek óbecsei szervezete hozta tető alá. A nagy érdeklődésre való tekintettel a szervezők a jövő év elejére újabb fórumot terveznek.