2024. december 25., szerda

Elismerés a legjobb tollforgatóknak

Sikeres volt az óbecsei Népkönyvtár regionális versíró pályázata

Az idén is népszerűnek bizonyult az óbecsei Népkönyvtár Zajedno–Együtt elnevezésű regionális versíró pályázata, amelyre 147 szerb- és 51 magyar nyelvű szerzemény érkezett. Az eredményhirdetést és a díjkiosztót pénteken délután tartották meg az intézményben. A pályázatra 10 és 18 év közötti gyermekek és fiatalok küldhették el munkáikat.

– A vers csak születik nevet viselő pályázatunkat 2020-ban hirdettük meg, a jelenlegi verseny pedig ennek a folytatása. Az első évben külön értékeltük a szerb és a magyar nyelvű pályamunkákat, a díjkiosztót is külön tartottuk meg, de úgy döntöttünk, hogy egybevonjunk a kettőt, így jött létre a Zajedno–Együtt elnevezésű pályázatunk. Az idei versíró pályázatunkra nemcsak Óbecséről érkeztek versek, hanem Nišből, Leskovacról, Zentáról, Belgrádból, Kragujevacból, emellett Montenegróból és a boszniai Szerb Köztársaságból is. A versíró pályázatunkkal az a célunk, hogy motiváljuk a gyermekeket és a fiatalokat az önálló alkotói munkára – nyilatkozta Lovas Đijanta, az óbecsei Népkönyvtár igazgatónője.

A versíró pályázatra beküldött szerb nyelvű verseket Tode Nikoletić, Anđela Đokić és Aleksa Krstić, míg a magyar nyelvű alkotásokat Terék Anna és Benedek Miklós alkotta zsűri értékelte. Az eredményhirdetés előtt Benedek Miklós tartott versíró műhelymunkát az érdeklődők részére.

– Főleg a felsősök küldtek verseket, a középiskolások kategóriájában csak néhány pályamunka érkezett. A gyerekek olyan szépen mutatják be azokat a dolgokat, amelyek később kivesznek az emberekből, miután felnőnek, például ahogyan megélik a szerelmet, vagy azt, hogy megváltozott az órarendjük, vagy hogy felsősök lettek. Ezek olyan hétköznapi dolgok, amelyek az évek múlásával veszítenek az erejükből, de náluk nagyon fontos. Nekem az szúrt nagyon szemet, hogy mennyire látják a körülöttük lévő világot. Az utóbbi időben sokat beszélünk a környezetvédelem és a természet fontosságáról, és a fiatalok ennek a zászlóvivői, az ő jövőjükről van szó. Ezekben a versekben sok helyen megjelenik a természet, illetve a megóvásának a fontossága, illetve ami még nagyon megmaradt a fejemben, hogy volt egy vers, amiben szó volt arról, hogy rendőrök vannak az iskolák előtt. Ez egy új dolog, és látszik, hogy a gyerekek mennyire nyitott szemmel járnak. A pályázatra érkeztek negyedikesek versei is, egy zentai tanító néni döntött úgy, hogy benevezi a diákjait, nekik így csoportosan különdíjat adtunk. A műhelymunkán egy verset írunk közösen, ahol a természet kiemelt szerepet kapott. A gyerekek határozzák meg a szavakat, a rímeket, a végén címet is adunk majd – fogalmazott a zsűri tagja.

Műhelymunka Benedek Miklós vezetésével (Kancsár Izabella felvétele)

Műhelymunka Benedek Miklós vezetésével (Kancsár Izabella felvétele)

A gyerekek kategóriájában Ferenczi Orsolya bizonyult a legjobbnak, második lett Gondos Réka, míg a harmadik helyet Pinci Sarolta szerezte meg. Az ifjúsági kategóriában nem osztott ki díjakat a zsűri.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Az idei versíró pályázat díjazottjai a zsűrivel és az óbecsei Népkönyvtár munkatársaival (Kancsár Izabella felvétele)