2024. november 22., péntek

Húszéves a Ricsaj Népművészeti Találkozó

Mintegy háromszáz gyermek lépett színpadra a hétvégén Óbecsén a Petőfi kultúrkörben

Huszadik alkalommal tartották meg szombaton a Ricsaj Népművészeti Találkozót Óbecsén, amelynek ezúttal is a helyi Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör adott otthont. A rendezvényre a helyi táncegyüttesek mellett Vajdaság több településéről érkeztek résztvevők, mintegy háromszáz fellépő lépett színpadra az egyesület nagytermében a délután folyamán.

Vajda Júlia az újvidéki Manó táncegyüttes tagjaként lépett fel.

– Négyéves korom óta táncolok, vagyis mostmár nyolc éve. Nagyon szeretem. Van egy barátnőm, akivel az elejétől fogva együtt járunk táncra. Nem először veszünk részt a Ricsajon, az idei rendezvényre jászsági táncokkal készültünk. Jártunk már Erdélyben és Magyarországon is, de Vajdaság-szerte több helyen is fellépünk. Nagyon szeretem a népviseletet, szerintem nagyon szép mindegyik, és mindegyiknek megvan az egyedisége. Fontosnak tartom a hagyományápolást, hiszen ezt mi is tovább tudjuk majd adni – mondta Júlia.
 

Az óbecsei Kisbekecs is fellépett a Ricsajon (Fotó: Kancsár Izabella)

Az óbecsei Kisbekecs is fellépett a Ricsajon (Fotó: Kancsár Izabella)

Az óbecsei Varró Tódor a Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Kiscimbora táncegyüttesének a tagja. 

– Egy bálon vettem részt, ahol megláttam, ahogy velem egyidősek táncolnak, és ez engem nagyon vonzott. Szüleimmel együtt akkor úgy döntöttünk, hogy én is elkezdek néptáncolni, azóta pedig azt kell mondanom, hogy egy szerelem alakult ki közöttem és a néptánc között. Jelenleg rajtam egy bodrogközi népviselet van: egy bőgatya, alatta fekete hosszú szárú csizma, kalap, fehér ing, illetve egy pitykés mellény. A pitykés mellény érdekessége, hogy régen nagyon sokat értek a gombjai, sokszor fizetőeszközként is használták. Kárpát-medence-szerte felléptünk már, az idén nyáron Horvátországban is voltunk, de jártunk már Erdélyben, és Magyarországon is többször volt fellépésünk. Most az országos néptánc minősítőre készülünk. A hagyományok egyre inkább kiveszőben vannak, és fontosnak tartom, hogy ezt megőrizzük és továbbadjuk – mondta Tódor. 

Kirakodóvásár várta az érdeklődőket (Fotó: Kancsár Izabella)

Kirakodóvásár várta az érdeklődőket (Fotó: Kancsár Izabella)

A Ricsaj Népművészeti Találkozó célja, hogy lehetőséget teremtsen a gyermek és ifjúsági együtteseknek, énekcsoportoknak, szólistáknak a fellépésre, ismerkedésre, szórakozásra. A fesztivál nem versenyjellegű, így a fellépők feszültség nélkül mutathatják be néptánc- és népzenei tudásukat a társaiknak, a közönségnek. Cseszák Balázs, a Ricsaj Népművészeti Találkozó megálmodója és szervezője, a Forrás Magyar Népművészeti és Kulturális Oktató Központ elnöke elmondta, hogy a rendezvénynek évről évre töretlen a sikere.

– Ez a húsz év alatt sikerült egy olyan gyermekfesztivált létrehoznunk, folyamatosan megszerveznünk, aminek köszönhetően sok gyerek találkozhatott a népművészettel, a néptánccal, a néphagyományainkkal, a kézműves mesterségekkel, a népmesével, tehát a népi kultúra több szegmensével. Ezáltal a gyermekek nemcsak, hogy betekintést nyerhettek, hanem ki is próbálhatták mindezt, és ez segített abban, hogy népszerűsödjön a népi kultúra Óbecsén és egész Vajdaságban. Az idén is a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság támogatásával szervezhettük meg a Ricsaj – Találkozás a Népművészettel nevű népművészeti foglalkozásainkat a Ricsaj rendezvény programjaként, ahol vajdasági néptáncoktatók, néptáncosok, zenészek, mesemondók, kézművesek tartanak bemutatót, foglalkozásokat a gyerekeknek. Ezt a programot vándoroltatjuk novemberben több településre. Arra törekszünk, hogy folyamatosan emeljük az esemény színvonalát, a nehéz időkben is megszerveztük a fesztivált. Három éve kétnaposra szervezzük a Ricsajt, múlt pénteken A cimbalom ezer arca címmel tartottunk zenés emlékestet Allaga Géza tiszteletére. Ezzel a rendezvénnyel a cimbalommuzsikát szeretnénk népszerűsíteni. A Forrás Magyar Népművészeti és Kulturális Oktató Központban cimbalomoktatással is foglalkozunk – közölte Cseszák Balázs.

A délután folyamán a Ricsaj – Találkozás a Népművészettel elnevezésű népművészeti foglalkozások keretében kézműves foglalkozások, játszóház, néptánc- és népdaloktatás, hangszerbemutató, illetve népmese várta a gyermekeket, emellett kirakodóvásárt is tartottak. A program gálaműsorral ért véget. A rendezvényen a Fokos és a Csermely zenekarok működtek közre.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Színpadon az újvidéki Manó táncegyüttes (Fotó: Kancsár Izabella)