2024. november 28., csütörtök

Hazatalálás a Gyöngyszigeten

Véget ért az újvidéki Színes Szilánkok Diákszínpad nyári tábora

Gálaműsorral zárult vasárnap délután a Diákszínpad Nyári Tábora Bácsföldváron. 22 gyermek és fiatal sátorozott az idén harmadik alkalommal megrendezett táborban, amelynek ezúttal is a Gyöngysziget adott otthont. A táborban a fürdőzés, az esti tábortűz, a sok játék és móka mellett a munkára is nagy hangsúlyt helyeztek a résztvevők, hiszen a Valahol Európában című musicalt dolgozták fel.

– Attól lesz élmény ez a tábor, hogy hús és vér. Ez a huszonnégy óra, amíg össze vagyunk zárva, ez valóban arról szól, hogy minden bogarunkkal, minden rigolyánkkal, minden jó és rossz pillanatunkkal együtt elfogadjuk egymást, és szeretjük egymást olyanoknak, amilyenek vagyunk – fogalmazott Figura Terézia, az újvidéki Színes Szilánkok Diákszínpad vezetője, a tábor szervezője. – Olyan csodásak ezek a fiatalok, megtanulják, hogy tiszteljék egymásban a másságot, hiszen nem mindenki ugyanakkor fáradt, nem mindenki ugyanakkor akar ezt vagy azt. Amikor kimennek valahova, egy idegen környezetbe, akkor azért máshogy élik meg a dolgokat, és ők is azért egy kicsit másmilyenek. Nagyobb odafigyeléssel tekintenek a világra, az eseményekre maguk körül. Egyebek mellett ez is az egyik célja a tábornak, hogy összekovácsolja a résztvevőket, hiszen itt nemcsak diákszínpados gyerekek vannak jelen. Az, ahogy öt napon, huszonnégy órán keresztül együtt vannak, olyan közelséget és barátságot eredményez, ami talán a próbákon nem születik meg. A gálaműsoron olyan érzések voltak, és a gyerekek olyan tehetséget mutattak, amilyet a próbák alatt nem. Nekünk is leesett az állunk. Különleges kötődésem van magához a darabhoz, mert a Diákszínpad 10. évfordulójára ezt a musicalt vittük színre, és amikor azon gondolkodtam, hogy mi legyen a témája a tábor darabjának, akkor erre esett a választásom. Annyira aktuális, maguk a körülmények, a világ körülöttünk, nagyon fontos mondanivalója van. Amit mondani akartunk vele, és hogy a végén a szülőket is bevontuk az utolsó dalba, szimbolikus, hiszen a hazatalálást jelképezte. Ez vonatkoztatható a tábor végére is, hiszen öt nap után újra találkozhattak a szüleikkel, és közösen mehettek haza, így dupla lecsengése volt.

A táborozókkal Figura Terézia mellett Elor Emina és Szalai Bence színművészek foglalkoztak.

– Megpróbáltam a legérdekesebb dolgokat hozni, például a sárga bögre, görbe bögre, a fekete bikapata kopog a pepita patikaköveken, és hasonló nyelvtörők. Ezenkívül próbáltam a lehető legviccesebb kis szövegecskéket mondatni velük. Nem mondom, hogy mindig élvezték, hiszen ez nagyon unalmas tud lenni, de igyekeztem frissé, érdekessé, hangulatossá tenni ezeket a félórás beszédórákat. Szerintem így a végére meg is szerették, mégha az elején volt is bennük egy ellentartás – közölte Elor Emina. Hozzátette: azok a gyermekek, akik a színészi pályára készülnek, fontos, hogy megtanulják, hogy a színpadon érhetően és hallhatóan kell beszélni. 

Az ötnapos táborban angol nyelvű műhelymunkákon is részt vehettek a gyermekek, Csáki Beáta és Huszka Zita angoltanárnőknek köszönhetően. 

– Különböző angol nyelvi gyakorlatokat, mondókákat gyakoroltunk a gyerekekkel mozgással összekötve. Arra törekedtünk, hogy az angol nyelvet a színészkedésen, a színházi életen keresztül mutassuk be a táborozóknak. Én ezt a játékos módszert a saját óráimon is szoktam alkalmazni, és a gyerekek ezt nagyon szeretik. Jó volt látni, hogy öt nap alatt ilyen közel kerültek egymáshoz, együtt oldottuk meg a nehézségeket, a különböző kihívásokat, amiket a természet magával hoz, hiszen kint sátoroztunk – mondta az angoltanárnő.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: (Fotó: Kancsár Izabella)