2024. augusztus 15., csütörtök

Középpontban az építészeti örökség

Kiállításmegnyitóval zárult a XII. Művészet- és Műemlékvédelmi Tábor Óbecsén

Ezúttal új helyszínen, Óbecsén tartották meg a Művészet- és Műemlékvédelmi Tábort a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Kara és az Óbecsei Városi Múzeum közös szervezésében. A program szerdán késő délután zárult: először az Óbecsei Városi Múzeumban nyílt kiállítás a művésztelep egykori és új résztvevőinek munkáiból, majd a Weinberger-házban egy rövid performanszot és egy másik tárlatot tekinthettek meg az érdeklődők. A múlt hétfőn kezdődött, immár 12. alkalommal megrendezett táborba Pécsről érkeztek egyetemi hallgatók. A képzőművészetet és műemlékvédelmet ötvöző program ötletgazdája és koordinátora dr. Raffay Endre vajdasági származású művészettörténész, a Pécsi Tudományegyetem Művészettörténeti Tanszékének egyetemi docense.

– A művésztelepi tevékenységünk 2011-ben indult, tulajdonképpen képzőművészeti eszközökkel műemlékekre és műemlékvédelmi problémákkal kívánjuk a figyelmet felhívni. A Weinberger-ház egy nagyon különleges emlék, Óbecsének egy olyan színfoltja, amelyet talán a helyiek sem ismernek igazán  – fogalmazott dr. Raffay Endre.

–  Ez a ház őrzi eredeti állapotát, nem volt rajta olyan típusú átépítés, amely meghamisította volna az eredeti építészeti, illetve megrendelői koncepciókat. A műemlékvédelem elsősorban olyan alkotások megőrzésére, konzerválására törekszik, amelyek még az eredeti elképzeléseket tükrözik és őrzik. A Weinberger-ház ilyen. Nagyon remélem, hogy ebből az épületből valamiféle képzőművészeti találkozóhely lesz egyrészt, tehát alkalom és lehetőség nyílik majd a jövőben is művésztelepek, illetve mesterkurzusok tartására, és kisebb képzőművészeti kiállítások rendezésére, másrészt pedig a Weinberger-család emlékére emlékszobát kívánunk berendezni – tudtuk meg a szakembertől.

 

 

Az óbecsei közönség most először találkozott a művésztelep munkásságával (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

Az óbecsei közönség most először találkozott a művésztelep munkásságával (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)

Az 1941-ben épült Weinberger-házban bemutatott alkotások mellett az Óbecsei Városi Múzeumban is kiállítottak most készült műveket, de régebbieket is.

– Az óbecsei közönség még nem találkozott ennek a művésztelepnek a munkásságával, ezért itt most bemutatják az elmúlt évek alkotásait is. Ez a 12. művésztelep, aminek a szervezésében mi is segítettünk. A helyiek még nem láthatták az előző 11-nek az alkotásait, ezt mutatjuk most be elsősorban a múzeumban, azzal, hogy egy-két olyan mű is felkerült, amit az idén alkottak a látogatóművészek – mondta Tojzán Ákos, az Óbecsei Városi Múzeum igazgatója.

Hozzátette, hogy a múzeumban a kiállítás szeptember elejéig tekinthető meg.
A Vajdasági Magyar Művelődési Intézet a Pécsi Tudományegyetem Művészeti Karával együttműködve az elmúlt évek során főleg Zentán szervezte meg ezt a tábort, amelynek keretében a résztvevők ellátogattak más vajdasági városba is. Ez volt az első alkalom, hogy a teljes program egy másik településen valósult meg.

– Számunkra azért volt fontos az, hogy ne csak Zentán szervezzük meg a Művészet- és Műemlékvédelmi Tábort, mert a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet egész Vajdaság területén jelen van, és a vajdasági magyar közösségnek a kulturális örökségével foglalkozik – emelte ki Kormányos Katona Gyöngyi, a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet igazgatója.

– Fontos számunkra az, hogy más településeket is bekapcsoljunk az ilyen jellegű tevékenységekbe. Raffay Endréék és a Pécsi Tudományegyetem hallgatói az elmúlt években feltérképezték Zentát, és úgy véltük, hogy jó, ha nyitunk más települések felé is. Nagyon jó volt az együttműködés az Óbecsei Városi Múzeummal és az óbecsei önkormányzat illetékeseivel is. Nagyon hálásak vagyunk azért, hogy a projekt mellé álltak, ők is felismerték azt, hogy ennek van egy fontos hozadéka. Itt a kortárs művészettel foglalkoznak elsősorban, de felhívják a figyelmet az épületek állagára, a régi műemlék épületeknek a fontosságára. A Pécsi Tudományegyetem hallgatói közül ketten vajdaságiak, és maguk az oktatók is vajdasági származásúak.
A Művészet- és Műemlékvédelmi Tábor 2022-ben megkapta a Nagyapáti Kukac Péter képzőművészeti díjat. Az idei tábor a tartományi kormány támogatásának köszönhetően valósult meg.

 

 

Nyitókép: Az Óbecsei Városi Múzeumban a tábor egykori és új résztvevőinek munkáiból nyílt kiállítás (Fotó: Kancsár Izabella felvétele)