Az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör Kiscimbora táncegyüttese 2004-ben a Szelence táncegyüttes utánpótlás csoportjaként alakult meg. A táncegyüttest először a Kőketáncon díjazták, majd a Középiskolások Népművészeti Vetélkedőjén és az InterEtno Fesztiválon is elismeréseket szerzett. Több ízben szerepeltek Szegeden az Országos Ifjúsági Néptáncvetélkedő gálaműsorán is, Egerben többször elnyerték a legjobbnak járó fesztiváldíjat, ezenkívül koreográfusi, pedagógusi, valamint a legjobb szólistának, énekesnek járó díjakkal is büszkélkedhetnek. A Kiscimbora táncegyüttes négy alkalommal kapott meghívást Budapestre az Ifjúsági Néptáncantológiára. A ma már felnőtt korosztályú csoport szeptember 21-én jubileumi gálaműsorral ünnepelte fennállásának huszadik évfordulóját. A telt házas nézőközönséget és az ünnepelteket Nákity Szekrény Anetta, az óbecsei községi elnök tanácsadója köszöntötte.
– Az elmúlt két évtized alatt a táncegyüttes nemcsak a néptánc hagyományainak hű őrzője volt, hanem egy erős közösséget alakított, értékeket teremtett, és lehetőséget adott fiataljainknak, hogy közelebb kerüljenek hagyományainkhoz. Külön köszönet illeti meg mindazokat, akik hozzájárultak a sikerükhöz: az alapítókat, a művészeti vezetőket, a táncosokat, és mindazokat, akik a népi kultúra ápolásának szentelték idejüket – mondta Nákity Szekrény Anetta.
A csoport vezetői Cseszák Korcsik Anikó és Cseszák Balázs, ők a kezdetektől fogva vezetik a csoportot.
– Cseszák Balázzsal együtt először Törökbecsén kezdtünk el tanítani, majd a Kisimre házaspár, Anna és Árpád kérésére vettük át az óbecsei Petőfi kultúrkörben a legkisebb csoportot, amely a Kiscimbora táncegyüttes nevet kapta. Azóta dolgozunk a csoporttal. Az évek folyamán a tagok kicserélődtek, de az utánpótlás csoportokból folyamatosan újult az együttes. Számtalan élmény, sok utazás, és még több fellépés és rengeteg próbatermi, vagy azon kívüli emlék köt össze mindannyiunkat – mondta Cseszák Korcsik Anikó, és azt is hozzátette, fontos, hogy a próbákon kívül is barátkoznak a csoport tagjai.
A műsor során a Kárpát-medence magyarlakta területeiről mutattak be produkciókat a táncosok. Magyarbődi karikázóval kezdődött a műsor, majd bodrogközi, nagydobronyi és rábaközi koreográfiák következtek. Ezenkívül felcsíki, kalotaszegi legényes és mezőkölpényi táncot, valamint nagyecsedi, bácskai, jászsági és bukovinai koreográfiát is láthatott a közönség.
– A Kiscimbora táncegyüttes méltón képviseli egyesületünket, városunkat és Vajdaságot külföldi és belföldi versenyeken, fesztiválokon. A csoport legnagyobb sikere tavaly decemberben volt, amikor a Martin György Néptáncszövetség által szervezett Országos Bemutatószínpadon elnyerte a kiválóan minősült táncegyüttes címet. Szeretünk több fesztiválon, megmérettetésen részt venni, ahol a szakemberektől sok információt kapunk a munkánkról, hogy tapasztalatot és tudást gyűjtsünk. Igyekszünk minél jobban elmélyülni egy-egy táncanyag elsajátítása során, tapasztalatainkat átadni a táncosainknak. Az idősebbek közül vannak olyanok, akik hivatásszerűen választották maguknak a néptáncot, illetve olyan benyomást keltettek, hogy ezzel szeretnének foglalkozni és ezen a téren folytatták tanulmányaikat Magyarországon. Többen hivatásos táncegyüttesben táncolnak, mások tanítanak. Örülünk ennek, mert kollégáink lettek, és néha segítenek is nekünk, táncanyagot tanítanak nálunk, és ezáltal mi is fejlődni tudunk – tette hozzá Cseszák Balázs.
Az egész estét betöltő születésnapi műsorban a csoport jelenlegi és egykori tagjai is bemutatkoztak, de a törökbecsei Csalogató, a zentai Ispiláng és a szabadkai Talentum táncegyüttesek is felléptek. Ezenkívül a Petőfi kultúrkör Csibész, Csicsóka és Kisbekecs táncegyüttese, illetve a Csicsörke leánykórus és a Csicsóka fiúkórus is bemutatkozott. Az esemény támogatója a Nemzeti Kulturális Alap, a Csoóri Sándor Alap és az óbecsei önkormányzat volt.
Nyitókép: A 20 éves Kiscimbora táncegyüttes (Fotó: PSMK)