2024. október 3., csütörtök

Egyre több a hazaköltöző család

Németnyelv-ápoló szakkör indult az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskolában

Egyre több a német nyelvterületről hazaköltöző család Óbecsén, ezért a helyi Petőfi Sándor Általános Iskola a felzárkóztató program mellett külön figyelmet fordít a német nyelv ápolására is. Az oktatási intézmény tehetséggondozó programjának keretében a több éve működő német nyelvi szakkör mellett németnyelv-ápoló szakkör is indult nemrég Fekete Tímea némettanárnő vezetésével.

– Ennek a szakkörnek a célja a német nyelv ápolása, az eddig megszerzett tudás továbbfejlesztése. Felmérem a gyerekek nyelvtudását, és a következőkben nem a megszokott tananyagot követjük, hanem szituációs játékokat alkalmazunk, videókat nézünk, németül beszélgetünk, az a célunk, hogy minél érdekesebbé tegyük az órákat – mondta a tanárnő.

A német nyelvterületről hazaköltöző diákokat a pedagógusok tárt karokkal fogadták, emelte ki Potrebić Tőzsér Gabriella, az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatónője.

– Az elmúlt időszakban egyre több magyar család döntött úgy, hogy visszaköltözik Szerbiába Németországból vagy Ausztriából. Ez intézményünkben 9 családot is érint. Ezek a diákok különböző osztályokba érkeztek, német nyelvterületű iskolákból. Pedagógusaink minden téren segítették őket, hogy minél gyorsabban fel tudjanak zárkózni az itthoni társaikhoz. Ők nem tudnak magyarul írni, olvasni, de ez nem jelentett gondot az érvényesülésükhöz. Az idén novemberben is várunk egy kisfiút, aki Ausztriából érkezik, tehát napról napra nő ezeknek a diákoknak a száma. Ebben az iskolaévben az oktatási minisztérium felkínálta azt a lehetőséget, hogy megfelelő számú diákkal németnyelv-ápoló szakkört alakítsunk, az ide járó tanulókkal iskolánk némettanárnője foglalkozik. Éltünk a lehetőséggel, kérelmeztük, és a sikeres elbírálásnak köszönhetően ezek a diákok órarend szerinti tanórákon ápolják és fejlesztik a megszerzett német tudást – fogalmazott az igazgatónő. 

A Bór család két hónappal ezelőtt költözött vissza Óbecsére Ausztriából. Bór Leóna elmondta, hogy a honvágy mellett a hazaköltözésben a gyerekek iskoláztatása is szerepet játszott. Kislánya, Kata szeptemberben indult a második osztályba a Petőfi Sándor Általános Iskolában, ő is jár a németnyelv-ápoló szakkörbe.

– Hét évvel ezelőtt, kizárólag anyagi okok miatt döntöttünk úgy a párommal, hogy külföldön keresünk munkát. Nagyon szerettünk itthon, és nagyon nehéz volt ezt a döntést meghozni. Amikor kiköltöztünk, lányunk, Kata másfél éves volt, ő Ausztriában kezdett el óvodába járni, majd az általános iskolát is, az ikerfiaink már ott születtek. Lehel és Örs itthon indultak óvodába szeptemberben. A honvágy miatt nem volt könnyű ez a hét év. Akkor vált igazán megterhelővé, amikor Kata első osztályba indult, nagyon hiányzott az, hogy az anyanyelvén halljuk őt tanulni, verselni. Úgy éreztük, hogy megfosztjuk a gyerekeinket az anyanyelv adta korlátlan kifejezőkészségektől, megfosztjuk őket attól, hogy itt, a közösségen belül az anyanyelvükön tudjanak kommunikálni a kortársaikkal. Nagyon sokat köszönhetünk a tanító néninek és az igazgatónőnek is, tárt karokkal fogadták Katát, és nagyon sokat segítettek neki. Azokban az emberekben, akik külföldön élnek, szerintem állandó harc dúl, hogy melyik a fontosabb, az anyagi vagy az otthon nyújtotta dolgok, tehát a család, a nagyszülők és a barátok közelsége, a közösség, a hagyományaink ápolása. Ez olyan mint a mérleg, ami egyszer erre, egyszer arra billen, és nagyon nehéz jó döntést hozni – tette hozzá az édesanya.

Az óbecsei Petőfi Sándor Általános Iskolában az elmúlt években jelentősen nőtt a diákok száma, ezért két új tantermet alakítanak ki a Magyar Nemzeti Tanács támogatásának köszönhetően.

Nyitókép: (Fotó: Kancsár Izabella)