Útravaló 3. – Tárgyalkotás és kézműves népi mesterségek az oktatásban címmel tartottak akkreditált szakmai továbbképzést pénteken és szombaton az óvodapedagógusok részére az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben. A képzésen húsz óvónő vett részt, akik Óbecséről, Törökbecséről, Adáról és Csókáról érkeztek.
– Azért tartom fontosnak az ilyen jellegű továbbképzéseket, mert nagyon sok új dolgot láthatunk, tanulhatunk, és ihletet meríthetünk. A képzés után mindig újult erővel tudok nekilátni az új foglalkozásoknak és a gyerekekkel való játéknak. Mindig arra törekszem, hogy a továbbképzések alkalmával szerzett ismereteket és tapasztalatokat a munkám során is hasznosítsam – mondta Gyurcsik Renáta, az óbecsei Labud Pejović Iskoláskor Előtti Intézmény Kolibri óvodájának óvónője.
A továbbképzés a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet, a Hagyományok Háza Hálózat és a Magyar Nemzeti Tanács közös szervezésében valósult meg.
– Hetedik alkalommal szerveztük meg Vajdaságban az Útravaló elnevezésű továbbképzést óvoda- és iskolapedagógusok részére. Ez alkalommal a népművészeti tárgyak és mesterségek a téma. Ezeket az Útravaló képzéseket a budapesti Útravaló mintájára szerveztük meg, és azzal a céllal akkreditáltattuk Vajdaságban, hogy a munkában lévő pedagugósoknak eszközt adjunk a kezébe, hogy a különféle népművészeti elemekkel színesíteni tudják a mindennapi foglalkozásokat, legyen szó népdalról, játékról vagy kézműves foglalkozásról. Fontosnak tartjuk, hogy a magyar gyermekek már kiskorban megismerjék a magyar népi kultúrát – fogalmazott Cseszák Balázs, a Hagyományok Háza Hálózat – Vajdaság kulturális szervezője.
A kétnapos továbbképzésen szakoktatók tartottak előadást a hagyományismereti foglalkozásokról, emellett az óvodapedagógusok a népdalokkal és a népi gyermekjátékokkal is megismerkedhettek, és kézműves foglalkozásokon vehettek részt. A népzenére is hangsúlyt fektettek a szervezők, a citerázás alapjait Flamann István ismertette.
– Ezzel szeretnénk a hangszeres népzenét megismertetni az óvónőkkel. Szeretnénk bemutatni, hogy hogyan tudnák ezt a gyerekekkel is éltetni. Fontos, hogy a gyerekek már kiskorukban találkozzanak a hangszeres népzenével, hiszen így tudunk zenész palántákat nevelni – közölte a citeraoktató.
Nyitókép: A citerázás alapjait Flamann István ismertette (Kancsár Izabella felvétele)