2025. január 5., vasárnap

Tetten ért pillanatok

Megnyílt Tóth István nagyváradi fotóművész kiállítása az Óbecsei Városi Színház Kör Galériájában

Kedden este nyitották meg Tóth István nagyváradi fotóművész Tetten ért pillanatok című kiállítását az Óbecsei Városi Színház Kör Galériájában. A tárlatot először a nagyváradi Cion Neológ Zsinagógában láthatta a közönség, ahol 2021. augusztus 8-án, a fotóművész 70. születésnapjának és 50 éves alkotói tevékenységének tiszteletére mutatták be. A kiállítás azóta több országot is bejárt: Lengyelországban (Rzeszów), Magyarországon (Budapest, Békéscsaba, Gyula, Debrecen, Berettyóújfalu), Romániában (Arad, Bukarest, Kolozsvár, Nagykároly és Marosvásárhely), Ukrajnában (Kárpátalján az ungvári középkori várban), valamint Szabadkán is megtekinthették az érdeklődők. A tárlat keretén belül Tóth István azokat az alkotásokat mutatja be, amelyeket a fotográfia fejlődésének három fontos szakaszában készített, az analógtól kezdve a digitális fotókon át az okostelefonokkal készültekig.

– Egy művészfotónak eleget kellene tennie néhány olyan alapvető feltételnek, amit sajnos a mai kortárs fotográfusok nem tartanak be. Mondjuk ez jó is, mert minden vizuális művészet egy komplexitás, tehát nem lehet azt pontosan meghatározni, hogy honnan indul és meddig tart egy művészfotó. Akármilyen modern legyen is az alkotó, nem tud ellentmondani annak, hogy egy művészfotónak kell, hogy legyen egy művészi üzenete. A festészet is több évszázad alatt forrta ki magát, a fotóművészet esetében is több évtizedre van szükség. Bonyolult a helyzet, hiszen nagyon gyorsan jelennek meg az új technikai eszközök, és az alkotónak rengeteg kifejezési lehetősége van. A fotótanfolyamokon mindig azt tanítottam, hogy egyszerűségben a nagyszerűség, és szerintem a kiállításomat is ez jellemzi – fogalmazott a nagyváradi fotóművész.

Tóth István 1951-ben született a Bihar megyei Tótiban, jelenleg nyugdíjas. A fotózással már gyermekkorában megismerkedett, az évek folyamán autodidakta módon képezte magát. Harc az idővel című alkotásával debütált 1973-ban, az UNESCO által elismert Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség védnökségével rendezett Románia Nemzetközi Szalonján, melyet a bukaresti Dalles teremben állítottak ki. A több mint fél évszázados pályafutása során több száz művészfotót alkotott, képeit számos országban kiállították és díjazták. A fotóművész 1973-ban lett a Romániai Fotóművészeti Szövetség (AAFR) tagja, 1978 óta pedig a Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség művésze. 2001-ben egyik alapító tagja volt a Magyar Fotóművészek Világszövetségének. 2016-ban alapította a Nagyváradi Városi Múzeum keretén belül a nevét viselő Technikai és Fotóművészeti Gyűjteményt (Románia első fotómúzeumát). 1990-ben alapította, és jelenleg is vezetője az Euro Foto Art Egyesületnek, amely Románia legrégibb állandó jellegű fotóművészeti galériája, és ahol eddig több mint 625 nemzetközi kiállítást nyitott meg. A galéria 2019-ben lett a Világ 17. Nagyvárad – Románia FIAP Kiállítási Központja is, melynek az igazgatója. Több éve a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségének határon túli alelnöke. Egyik alapító tagja és egyik alelnöke a szegedi Kárpát-medence Intézethez tartozó Kárpát-medencei Magyar Fotográfiai Társaságnak. Művészi karrierje során több száz technikai és fotóművészeti tanfolyamot szervezett, amelyeken több ezer hallgató vett részt. Az óbecsei Jusztin László is elvégezte az egyik ilyen tanfolyamot.

– Tóth István munkásságát pár éve ismerem, és mondhatom, hogy nagy hatással volt rám. Körülbelül egy évvel ezelőtt Szabadkán tekintettem meg ezt a tárlatot, és szerettem volna, ha a helyiek is látják. Ez a kiállítás ötven év munkásságába enged betekintést, bemutatja a művészt, és bemutatja azoknak az embereknek, helyeknek a történetét, akik és amelyek a fotókon szerepelnek – mondta Jusztin László.

A megnyitó alkalmával a nagyváradi fotóművész dedikálta az Euro Foto Art Könykiadó gondozásában megjelent, fekete-fehérben nyomtatott 124 oldalas albumot, amely megtekinthető az Euro Foto Art Nemzetközi Egyesület honlapján is. Az Óbecsei Városi Színház Kör Galériájában megtartott ünnepélyes kiállításmegnyitón fellépett Thurzó Sándor József nagyváradi brácsaművész. Egyúttal átadták a Kárpát-medencei Magyar Fotográfiai Társaság éves kiállításának díjait, elismerésben részesült Ótos András, napilapunk fotóriportere, Lennert Géza fotográfus, a Magyar Szó volt munkatársa és Ótos Annabella szabadúszó fotós.

A Tetten ért pillanatok című kiállítást október végéig tekinhetik meg az érdeklődők.

Ótos András felvétele

Ótos András felvétele

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András felvétele