Rendhagyó módon ünnepelt iskolanapot kedden, december 3-án, a fogyatékkal élők világnapján az óbecsei Testvériség Általános és Középiskola. A sajátos nevelési igényű gyermekek oktatásával és nevelésével foglalkozó intézménynek összesen csaknem 130 tanulója van, a diákoknak több mint a fele színpadra lépett abban a majd kétórás ünnepi műsorban, amelyet a helyi Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör nagytermében tartottak meg késő délután.
– Iskolánk működése, 1967 óta most léptünk először az iskola kapuin túlra, ugyanis első alkalommal kerül megrendezésre egy ilyen rendezvény. A műsorban bemutatjuk mindazt, ami intézményünk falai között zajlik, azt az embert próbáló, ugyanakkor úgy gondolom, nagyon eredményes munkát, amibe sajnos a hétköznapi embernek nincs mindig belátása. Meggyőződésem, hogy iskolanapot nemcsak az iskolafalakon belül kell szervezni. Úgy éreztük, hogy ezt az eseményt tényleg a köz elé kell vinnünk, és meg kell mutatnunk, hogy attól, hogy a nálunk tanuló gyermekek fogyatékossággal, mássággal élnek, valamiben nehezebben funkcionálnak, mint ép társaik, ők is ugyanúgy képesek szavalni, énekelni, táncolni, mesét mondani. Mindenekelőtt az volt a cél, hogy leküzdjük azokat a sztereotípiákat, amelyeket a társadalom ezek a gyerekek felé fordít. Megpróbáljuk ledönteni ezeket a falakat, és megpróbáljuk mindenkinek bebizonyítani, hogy ezek a diákok is mindenre képesek a társaikhoz hasonlóan, csak sokszor több háttérmunkával és nagyobb odafigyeléssel. Egész héten zajlottak a próbák, a tanórák és a szakkörök ideje alatt, de tanórákon kívül is, ide jártunk a Petőfi kultúrkör nagytermébe, színpadon próbáltunk hangosítással, fénnyel. Ez a nap ünnep a gyermekek számára – fogalmazott Kurczinák Kiss Szilvia, az óbecsei Testvériség Általános és Középiskola igazgatónője, és hozzátette, hogy az iskola jól együttműködik a községbeli oktatási intézményekkel.
Az óbecsei Testvériség Általános és Középiskola két épületben szervezi meg az oktatást, a Đura Jakšić utcában lévő épület teljes körű felújításra szorul. A létesítmény sarok felőli részét az 1930-as években építették, az épületegyüttes többi részét pedig az 1970-es években alakították ki. Az 1990-es években kicserélték a cserepeket a régi épületen, azóta azonban semmilyen beruházás nem valósult meg az említett objektumokon. A felújítás tervdokumentációja 2021-ben készült el. A projekt az épületek teljes felújítását irányozza elő, beleértve a tetőszerkezet egy részének cseréjét, a nyílászárók cseréjét, a villanyhálózat, a fűtésrendszer és a vizesgócok felújítását, az új tornaterem építését, az akadálymentesítést a mozgássérült gyermekek számára, illetve az udvar teljes átépítését. Az iskola épületének rekonstrukcióját a tartományi kormány támogatja, a felújítási munkálatokat a tervek szerint hamarosan megkezdik – emelte ki Kiss Igor, az óbecsei községi képviselő-testület elnöke.
– A közbeszerzési eljárás véget ért, kiválasztásra került a kivitelező, és a szerződést is aláírták. A felújítás megkezdése előtt azonban át kell szervezni az oktatást más iskolák vezetőivel közösen, hiszen ebben az épületben hónapokon keresztül zajlanak majd a munkálatok. Az, hogy egy ilyen intézmény működik Óbecsén, mint a Testvériség Általános és Középiskola, rendkívül fontos, és büszkeséggel tölt el bennünket. Az itt tanuló gyermekekkel szakképzett pedagógusok foglalkoznak. Ennek az iskolának több mint 80 magyar és szerb ajkú szakmunkatársa van, többségük fiatal, ennek köszönhetően pedig még nagyon sokáig színvonalas marad az oktatás – mondta a községi képviselő-testület elnöke.
A Testvériség Általános és Középiskola az iskolanap alkalmából fotó- és rajzpályázatot hirdetett Fogyatékosság rajzpapíron és Fogyatékosság lencsevégen címmel, amelyre sajátos nevelési igényű általános iskolák alsós diákjainak, tipikus és speciális iskolák felsős és középiskolás tanulóinak, valamint intézmények és szervezetek munkáit várták. A legjobb alkotások készítői elismerésben részesültek, amit az iskolanapi rendezvényen adtak át.
Nyitókép: Mindannyian mások vagyunk: a műsor végén az összes fellépő diák és tanár felvonult a színpadra (Fotó: Kancsár Izabella)