Idén ünnepli fennállásának 20. évfordulóját az Óbecsei Gyermekbarátok Egyesülete. Az egyesület az elmúlt években sokat tett azért, hogy segítse a főleg nehéz sorsú, mélyszegénységben élő gyermekek életét.
– Csoportunkban jelenleg negyven gyermek van, de a teljes családot is felkaroljuk. Ezekben a nagycsaládokban négy-öt gyermek van, szülők, sőt sokszor ott élnek a nagyszülők is, így ez a létszám összesen kétszáz és háromszáz közötti. Ezekkel a családokkal folyamatosan tartjuk a kapcsolatot. Keddenként egész napos foglalkozásokat tartunk a gyermekeknek, ahol segítünk a házi feladatok elvégzésében, különféle fejlesztőtevékenységeket végzünk. A felkarolt gyerekek 80 százalékának individuális oktatási terve van, ami azt jelenti, hogy egyéni bánásmódot kell alkalmaznunk. Vannak olyan gyermekek is, akik nem szorulnak egyéni bánásmódra, de viselkedési gondokkal küzdenek. Úgy gondoljuk, hogy az óbecsei pedagógusoknak komoly szakmai kompetenciákra van szükségük ahhoz, hogy tudjanak ezekkel a gyerekekkel foglalkozni – mondta Šormaz Izabella, az Óbecsei Gyermekbarátok Egyesületének munkatársa.
A hivatalos adatok szerint Óbecse község területén a gyermekek 15 százaléka mélyszegénységben él. A 2018-ban érvénybe lépett gyermekjóléti akcióterv keretében végzett felmérések szerint 2019-ben 688 szegény sorsban élő gyermeket jegyeztek fel a községben, míg a 2020-as felmérés már 922 hátrányos helyzetű gyermeket tart számon. Az egyesület a gyermekek jogainak betartására és betartatására is nagy hangsúlyt fektet.
– Ha erős, munkaképes a család, az megkönnyíti a pedagógus munkáját. Viszont ha egy családban gondok vannak, ott még nagyobb szükség van a pedagógusok támogatására. Több olyan eset van, amikor egy gyermekkel sokat foglalkozunk, sikeresen befejezi az általános iskolát, aztán a középiskolai tanulmányait megszakítja, munkába áll, férjhez megy, vagy állapotos lesz. És így folyatódik ez az ördögi kör. Egyéni és társadalmi felelősségre van szükség ahhoz, hogy ezeket a gyerekeket kihúzzuk a mélyszegénységből. Tapasztalataim szerint Óbecsén nagyon sok jóindulatú ember van, akik segítenek a nehéz sorsú családokon – mondta Lucsev Mária, az egyesület munkatársa.
Az egyesületben hatan foglalkoznak intenzíven a gyerekekkel, emellett harminc-negyven önkéntes is bekapcsolódik az egyesület munkájába különféle projektumokon keresztül. Az egyesületnek kiváló az együttműködése az óbecsei Szociális Védelmi Központtal, az óbecsei Lurkóházzal és a helyi nevelési-oktatási intézményekkel.