2024. november 24., vasárnap

Jövő héten nyílik meg az új bajmoki határátkelő

Bajmok és Bácsalmás között harminc éve üzemel a határátkelő. A határátkelőt kezdetben csak magyarországi és akkor még jugoszláviai állampolgárok használhatták, később azonban ez megváltozott, és az Európai Unió állampolgárai is igénybe vehették. A jövő héten megnyitják a december folyamán elkészült új határátkelőt, amelyet 32 ország állampolgárai vehetnek igénybe. Mivel úgynevezett kishatárátkelőről van szó, eddig meghatározott munkaidő szerint működött. A korábbi tervekkel ellentétben a határátkelő a jövőben is 7 és 19 óra között tart nyitva, hisz a 24 órás munkaidő bevezetéséhez több feltételnek is teljesülnie kell, és további egyeztetésekre van szükség, adta hírül kedden a Szerbiai Vámigazgatóság közleményére hivatkozva a Pannon RTV.

Lapunk határátkelővel kapcsolatos kérdéseire Hegedűs József, a bajmoki helyi közösség közgyűlésének tagja válaszolt.

– A határ magyarországi oldalán az átkelőt néhány éve a megfelelő módon, az uniós szabványoknak megfelelően kiépítették. Szerbia irányából megtörtént a határátkelőt megközelítő utak kiszélesítése, viszont a vám- és útlevél-ellenőrzés eddig egy montázs épületben zajlott. A szerb oldalon a modern határátkelő kiépítése körülbelül két évvel ezelőtt kezdődött el. A beruházás értéke több mint kétmillió euró. Ebből 1,8 millió eurót az Európai Unió, míg 300 000 eurót a szerb kormány biztosított. A munkálatok kivitelezője egy hazai cég volt, míg a szakmai ellenőrzést egy francia cég végezte. Az épület műszaki átadása december folyamán megtörtént, míg az ünnepélyes átadásra jövő héten, február 7-én kerül sor – nyilatkozta Hegedűs.

A helyi közösség közgyűlésének képviselője azt is elmondta, hogy a határátkelőt a legutóbbi időkig szinte csak a környékbeli lakosok használták, a Bács-Kiskun megyeiek, illetve Szabadka Város és Topolya Község lakosai, viszont az utóbbi időben érezhetően megnövekedett a forgalom a vendégmunkásoknak és a piacra járóknak köszönhetően. Ennek elsődleges oka, hogy Bajmoknál általában rövid a várakozási idő.

– Amellett, hogy megkönnyíti a közlekedést, az új határátkelővel reményeink szerint új befektetők is érkeznek, és új munkahelyekre is számíthatunk. Áruforgalom nem lesz, tehát tehergépjármű-forgalom nincs előirányozva egyelőre, viszont autóbusz-forgalom igen. Máris van bizonyos élénkülés a határforgalmat illetően, mivel a minap adták át hivatalosan Magyarország egyik legnagyobb víziszárnyas-feldolgozó üzemét Mélykúton, és vannak, akik ott dolgoznak, és ingáznak Bajmokról, valamint a környező településekről. Számukra különösen nagy jelentőséggel bír ez a határátkelő, ugyanakkor hiszem azt, hogy országos jelentőségű is, hisz aki délebbről jön, Topolyánál letérhet az autóútról, és ezt az utat is választhatja, mivel ez a legrövidebb út Bécs irányába. Nem a legjobb útvonal, de a legrövidebb. Reméljük, hogy ebből valamilyen úton-módon Bajmok is tud profitálni – mondta Hegedűs.

Beszélgetőpartnerünk arra is kitért, hogy a határátkelőn az eddigiek során nem volt semmiféle autóbusz-forgalom, így menetrendszerű járatok sem közlekedtek azon a szakaszon. A bajmoki helyi közösség tervei szerint azonban ez a jövőben meg is változhat, hisz kezdeményezni fogják egy úgynevezett határbusz bevezetését, vagyis olyan járatét, ami a határig szállítaná az utasokat, akiket a határ túloldalán várna egy magyarországi járat. Ehhez tárgyalásokat kell folytatniuk a Subotica-trans Közúti Utasszállító Közvállalattal és a bácsalmási helyi önkormányzattal.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás