2024. november 24., vasárnap

Megnyílt a felújított bajmoki határátkelő

A forgalom megnövekedése várható

A bajmoki határátkelő új épületének építési munkálatai tavaly decemberben fejeződtek be. Az épület műszaki átadása már korábban megtörtént, csütörtök reggel hét órától pedig az utazók is használatba vehették az európai előírásoknak megfelelő átkelőt. A felújított bajmoki határátkelő ünnepélyes megnyitójára csütörtökön került sor, és a rendezvényen számos magas rangú vendég képviseltette magát.

A bajmoki határátkelő új épülete (Fotó: Gergely Árpád)

A bajmoki határátkelő új épülete (Fotó: Gergely Árpád)

Magyarország és Szerbia között nyolc határátkelő található, és becslések szerint 2018-ban hatmillióan lépték át a határt mindkét irányba. A legforgalmasabb határátkelő a horgosi és a kelebiai, amelyeknél időnként hosszú sorok kígyóznak. Hogy e két határátkelőt részben tehermentesítsék, több úgynevezett kishatárátkelő nyílt meg az elmúlt időszakban. Bajmok és Bácsalmás között csaknem 30 éve működik a határátkelő, és csütörtök óta a határ szerbiai oldalán is megfelelő infrastruktúra várja az utazókat. A beruházás összértéke 2,1 millió euró. Ennek legnagyobb részét (1,8 millió eurót) európai uniós forrásokból biztosították, míg a fennmaradó részt Szerbia költségvetéséből. A munkálatok 18 hónapot vettek igénybe, és az új határátkelő kiépítése előtt megtörtént az oda vezető út rekonstrukciója is. Az új épületnek köszönhetően a határátkelő forgalma várhatóan jelentős mértékben megnövekszik, illetve megnyílt a lehetőség arra is, hogy azt az autóbuszok is használhassák.

A felújított határátkelő ünnepélyes megnyitóján többek között jelen volt Siniša Mali, Szerbia pénzügyminisztere, Sem Fabrici, az Európai Unió szerbiai küldöttségének vezetője, Milosav Miličković, a belügyminisztérium államtitkára, valamint Branko Budimir, az európai integrációért felelős szerb miniszter segédje.

Siniša Mali felszólalásában elmondta, hogy a felújított határátkelő jó példája a Szerbia és az Európai Unió közötti sikeres együttműködésnek, és az európai előírásoknak megfelelő határátkelő megnyitásával az itt dolgozók munkakörülményei jelentősen javultak.

Sem Fabrici és Siniša Mali találkozott a határátkelő alkalmazottaival (Fotó: Gergely Árpád)

Sem Fabrici és Siniša Mali találkozott a határátkelő alkalmazottaival (Fotó: Gergely Árpád)

– A most megnyitott határátkelő melletti régi határátkelőre tekintve láthatjuk, hogy Szerbia mennyit fejlődött az utóbbi időben. A régi épület nem vetett jó fényt Szerbiára, és az alkalmazottaknak sem biztosított megfelelő munkakörülményeket. A határátkelő új épülete ékes bizonyítéka annak, hogy milyen irányba változtunk, és annak is, hogy milyenek a kapcsolataink az Európai Unióval. Az infrastruktúra fejlesztésével a gazdasági együttműködésünket is szorosabbra tudjuk kötni, illetve a polgárok életminőségén is javíthatunk – fogalmazott a pénzügyminiszter. Siniša Mali emellett szót ejtett arról, hogy a közeljövőben több határátkelőt is felújítanak, amivel meggyorsíthatják az áruforgalmat, valamint a szolgáltatások sebességét, ezzel is elősegítve a gazdasági fejlődést.

Sem Fabrici elmondása szerint maga is megtapasztalta, milyen az, amikor több órát kell várakozni a határátlépésre, és reményei szerint az ilyen és ehhez hasonló beruházások elősegítik, hogy minél rövidebb időt kelljen a határon tölteniük az utazóknak.

– Lassan véget ér a tél, közeledik a tavasz, és vele együtt a húsvéti ünnepek, amikor minden bizonnyal megnövekszik a határátkelőhelyek forgalma. Folyamatos az igény a határátkelők hatékonyságának növelésére. Jelen beruházás is ezt a célt szolgálta, hisz ennek köszönhetően a határátkelő megfelel a 21. század kihívásainak, megfelelő infrastruktúrával és informatikai berendezésekkel – mondta az EU szerbiai nagykövete.

Csütörtökön már az új épületet használhatták az utazók (Fotó: Gergely Árpád)

Csütörtökön már az új épületet használhatták az utazók (Fotó: Gergely Árpád)

Branko Budimir felszólalásában Jadranka Joksimović miniszter szavait tolmácsolta a jelenlévőknek. Beszédében kitért arra is, hogy az európai integrációs minisztérium törekvései közé tartozik, hogy minden állampolgárnak biztosítsák a szabadságot és a biztonságot. Ezen törekvésük egyik fontos eleme a határátkelők fejlesztése.

– Az Európai Unió az elmúlt években nagyobb összegeket fordított a személyforgalom és az áruforgalom jobbá és hatékonyabbá tételére. A felújított határátkelő is ezt a célt szolgálja, és különösen a nyári hónapokban, amikor a határátkelők forgalma a legnagyobb, lesz nagy jelentősége – mondta Branko Budimir.

A felújított határátkelőnek minden bizonnyal a bajmokiak számára is lesz pozitív hozadéka, vélte Hegedűs József, a bajmoki helyi közösség közgyűlésének tagja, aki lapunknak adott nyilatkozatában kitért arra is, hogy a településről többen naponta ingáznak Magyarországra.

– Biztosra vesszük, hogy a településünkön átmenő forgalom a többszörösére fog növekedni. Amennyiben valaki dél felől jön, és Topolyánál letér az autópályáról, akkor számára ez a legrövidebb út Ausztria felé. Másrészt bízunk abban, hogy a befektetők számára is szimpatikus lesz a település, és talán új munkahelyek is nyílnak Bajmokon. Jelenleg körülbelül százan ingáznak Bajmok és Bácsalmás, illetve Mélykút között, és az ő szempontjukból sokat jelent az új határátkelő – mondta Hegedűs, aki azt is elárulta, hogy a közeljövőben várhatóan még több munkaerőre lesz szükség a mélykúti víziszárnyas-feldolgozó üzemben.

A bajmoki határátkelő 7 és 19 óra között tart nyitva, azonban lapunk kérdésére Siniša Mali elmondta, hogy a magyar és a szerb kormány soron következő együttes ülésének napirendjén szerepel a határátkelő 24 órás nyitva tartásának kérdése is.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás