2024. november 24., vasárnap

Megújult a Trokadero

Felújították a sándori helyi közösség és a Méhecske napközi épületét

Aki a régi úton déli irányból utazik Szabadkára, először Sándorba érkezik. A városhoz tartozó helyi közösségben az elmúlt időszakban több nagyobb beruházás is megvalósult. Kedden a sándori helyi közösségbe látogatott Bogdan Laban, Szabadka polgármestere, akit a helyi közösség és a napközi teljesen felújított épületében fogadtak a házigazdák. Az egykor romos objektum, amelyet a helybeliek csak Trokadero néven emlegetnek, a városi költségvetésből újult meg. A beruházás összértéke kilencmillió dinárt tesz ki.

A felújított épületben kapott új otthont a Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény Méhecske nevű tagozata, valamint a helyi közösség irodái, ahol a polgárok intézhetik ügyes-bajos dolgaikat, de például a Vöröskereszt által működtetett népkonyha is ezen a helyszínen végzi az ételosztást.

A felújított Trokadero épülete (Fotó: Benedek Miklós)

A felújított Trokadero épülete (Fotó: Benedek Miklós)

Az épület megtekintése után sajtótájékoztatóra került sor, ahol Bogdan Laban mellett Nikola Milićević, a sándori helyi közösség közgyűlésének elnöke, valamint Veljko Vojnić, a Naša Radost Iskoláskor Előtti Intézmény igazgatója ismertette a részleteket.

– A helyi önkormányzat folytatja a beruházásokat a városban és a peremvárosi helyi közösségekben. A Sándorban lévő Trokadero épületének felújítása, rekonstrukciója és adaptálása megközelítőleg 6,5 millió dinárba került. Meg kell dicsérnem Nikola Milićević agilitását, és hálás vagyok mindenkinek, aki lehetővé tette, hogy rekordidő alatt befejezzük a beruházást, és átadhatjuk rendeltetésének ezt a szép objektumot. Ezen helyi közösség területén az elmúlt két évben több mint 45 millió dinárt fektettünk be, többek között a közlekedési infrastruktúra fejlesztésébe, de ugyanígy új sportpályák kiépítésébe is. A legnagyobb beruházásunk a Tolmin utca felújítása volt, ami több mint 33 millió dinárba került, de egy több évtizede meglévő problémát oldottunk meg vele – fogalmazott Laban.

Nikola Milićević felszólalásában elmondta, hogy a helyi közösség korábban egy a pravoszláv egyháztól bérelt épületben volt, ahol kevés hellyel rendelkezett, és amelynek felfűtése nagyon költséges volt.

Az illetékesek megtekintették a napközi/óvoda épületrészt is (Fotó: Benedek Miklós)

Az illetékesek megtekintették a napközi/óvoda épületrészt is (Fotó: Benedek Miklós)

– Azt, hogy ma itt ülhetünk, elsősorban Bogdan Labannak köszönhetjük. Ez az épület valóban egy romhalmaz volt, ajtók, ablakok sem voltak rajta. Amikor hatalomra kerültünk, egyből elkezdtük a terület rendezését, és az ismerőseim, akik távolabbról érkeztek, rácsodálkoztak, hogy az egész helyi közösség úgy néz ki, mint egy építési terület. Ez a beruházás arra ösztönöz bennünket, hogy a jövőben folytassuk a munkát. A beruházással költséghatékonyabbá tehetjük a működésünket is. Például a korábbi otthonunkban a téli hónapokban több mint 22 000 dináros villanyszámlát fizettünk, itt viszont az egész épület felfűtése januárban 12 000 dinárba került – mondta Milićević.

Veljko Vojnić kiemelte, hogy a városi költségvetésből 2,5 millió dinár állt a rendelkezésükre az épület felszerelésére, és hogy a jövőben összesen hatvan 1 és 3 éves kor közötti szerb és magyar gyermek veszi igénybe a Méhecske napközi és óvoda szolgáltatásait.

– A próbaidőszakot újév előtt kezdtük el, és azt tapasztaltuk, hogy a körülmények minden előírásnak megfelelnek, és a gyermekek biztonságban vannak. A mi feladatunk nem csak az, hogy területileg terjeszkedjünk, hanem hogy a feladatainkat jól végezzük. A következő projektumunk a központi konyhánk rekonstrukciója lesz, ami nagy beruházás, tekintettel arra, hogy amikor kiépítettük, csupán 450 adag ételt készítettünk, ma viszont több mint 4300 gyermek részére készítünk ételt. Ezen beruházás megvalósítása áprilisban kezdődik – nyilatkozta Veljko Vojnić.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás