Habár a hét eleje óta elenyésző számban érkeznek migránsok a szabadkai autóbuszállomásra, a buszállomás közvetlen közelében lévő ház kapubejárata még mindig fel van szórva mésszel, az elmúlt hetekben, hónapokban ugyanis a buszokkal érkező menekültek nemegyszer nyilvános vécének nézték a békés kapualjat, és éjszakánként itt végezték kis- és nagydolgukat. A buszállomás parkolója melletti első ház lakóit azonban más bosszúság is érte, hiszen a parkolóban időző migránsok a szemetüket egyszerűen átdobták az udvarukba, és az utcára néző ablakpárkányokon is rendszeresen otthagyták az üres üdítősüvegeket vagy más szemetet.
Pertič Anna egyike az itt lakóknak, és hosszú ideje kénytelen eltűrni az ehhez hasonló kellemetlenségeket. Mint mondja, már többször riasztották a rendőrséget, de hasztalan, egyedül akkor jöttek ki helyszínelni, mikor a mellettük lévő trafikot feltörték, megrongálták, és mindent elvittek, amit csak értek.
– Most nincsenek annyian, meg akik érkeznek, a befogadóközpont felé indulnak, úgyhogy most mi is kicsit nyugodtabbak vagyunk, de például nyáron szörnyű volt a helyzet. Elviselhetetlen volt a bűz, azért is döntöttünk úgy, hogy leszórjuk mésszel a kapu előtti járdarészt. Mit is tehettünk volna? Nem lehetett velük mit kezdeni, rengetegen voltak, és ha hívtuk is a rendőröket, ők se tudtak mit kezdeni a helyzettel, csak áthajtottak itt, hátha ezzel elriasztják őket. Mi meg félünk rájuk szólni, így aztán kénytelenek voltunk tűrni. Az udvarba is nagyon sok szemetet átdobáltak a parkolóból. Ahogy leszálltak a buszról, már kapták is az élelmiszercsomagot, amit gondoltak, kiszedték belőle, ami viszont nem tetszett nekik, azt áthajították a kerítésen, úgyhogy azt is gyorsan össze kellett szedni, nehogy elkezdjen büdösödni.
A nyugdíjas asszony elmondta, hogy nemcsak a kapualjat piszkították össze a menekültek, hanem az ablakában is rendszeresen otthagyták a szemetüket, sőt többször be is kopogtak hozzá az ablakon fiatal férfiak, de egyszer sem mert kinézni. Habár csökkent a menekültáradat, és az utóbbi két héten nem gyalázták meg ilyen módon a kapubejáratot, az ott lakók még mindig felszórják mésszel ezt a területet, sőt a parkolóval szomszédos udvar hátsó részében lévő kerítés melletti részt is, mert azt sem kímélték a migránsok. Pertič Anna, akit az elmúlt időszakban számos kellemetlenség ért, és az éjszakái nemegyszer félelemben teltek, úgy véli, a befogadóközpontban lenne ezeknek az embereknek a helyük és nem az utcán.
Szeptember végén polgárok egy csoportja a www.gopetition.com internetes oldalon https://www.gopetition.com/petitions/peticija-meštana-subotice-prema-migrantima-i-azilantima.html cím alatt aláírásgyűjtésbe kezdett. Ezzel azt szeretnék elérni, hogy az illetékesek Szerbiába, s így a Szabadkára érkező migránsok szabad mozgását a hazai törvénnyel és a nemzetközi normákkal összhangban korlátozzák a befogadóközpontok területére.
Sikerült utolérnünk a petíció egyik kezdeményezőjét, bár a nevét nem vállalta, elmondta, az utolsó csepp a pohárban az a múlt heti incidens volt, melynek során két fiatal menekült férfi fényes nappal megtámadott egy kiskorú lányt. Ez késztette őket arra, hogy megfogalmazzák a petíció szövegét, és a helyiek támogatását kérjék hozzá. Ha sikerül elegendő számú aláírást összegyűjteniük, az illetékes döntéshozókhoz fordulnak majd.
Jelenleg 606 aláírója van a petíciónak, és mintegy kétezren fejezték ki tetszéssel támogatásukat a közösségi oldalon, ez azonban még messze nem elegendő ahhoz, hogy további lépések szülessenek az ügyben.
– azt hittük, hogy sokkal nagyobb támogatottsága lesz a petíciónak, és bár örülünk, hogy nagyjából kétezren lájkolták a kezdeményezést, akkor segítenének igazán, ha aláírnák a petíciót. Megjegyzem, azzal, hogy valaki lájkol egy bejegyzést, vállalja a nevét is, tehát ilyen módon a petíciót is aláírhatja. Egyelőre hagyunk időt és teret a petíciónak, nem sietünk sehová, és bízunk abban, hogy további aláírók is lesznek. Egyelőre nem tudnám megmondani, mi az a szám, amivel elégedettek lennénk, s amivel már az illetékesek elé állnánk. Meglátjuk, mit hoz a következő időszak. Annak örülök, hogy az aláírók között a szabadkaiakon kívül más városokban, sőt más országokban élők, valószínűleg kivándorolt szabadkaiak is vannak, s reméljük, hogy nem állunk meg a hatszáz támogatói aláírásnál.
A petíció elindítói azt szeretnék, ha a hozzánk érkező menekültekre ugyanazok a szabályok vonatkoznának, mint mindenkire, aki papírok és engedély nélkül tartózkodik egy adott országban, s nem járkálhatnának kedvükre a városban mindenféle ellenőrzés nélkül. A befogadóközpontban másrészt megvan mindenük, azaz tisztálkodhatnak, tető van a fejük felett, kapnak enni, és nekik is jobb, hogy ott tartózkodjanak, ahová legnagyobb eséllyel befutnak az őket érintő információk, a város polgárai pedig nagyobb biztonságban éreznék magukat.
A középiskolás Özvegy Noémi mindennap ingázik Horgos és Szabadka között, s naponta találkozik migránsokkal. Mint mondja, nagyon fél tőlük, egyedül már sehová sem mer menni, barátokkal vagy a szülei kíséretében lép ki az utcára.
– Minden este sétálok egyet a kutyámmal, és nagyon zavar, hogy amikor Horgos központjába érek, fütyülnek a kutyámnak, nekem pedig angolul mindenfélét odakiabálnak. Félek tőlük, egyedül már nem nagyon merek sétálni a faluban. Kamráson a kutat tönkretették, az egész erdő tele van szeméttel, arra már nem is megyünk, de egyébként kíséret nélkül nem megyek sehová. Éppen ott szállnak le a buszról ahol én, és a mi utcánkon keresztül mennek a határra, úgyhogy sokszor körbemegyek, mert húsz-harminc férfival nem merek megtenni még egy pár perces utat sem – mondta a fiatal lány, hozzátéve, mindenképpen támogatja az ötletet, hogy a menekültek a befogadóközpontokban maradjanak.