2024. július 17., szerda

Pszichodrámával a lelki egészségért

Magyar nyelven is terveznek pszochoterápiás csoportot indítani

Az Expecto Mentálhigiéné Alapítvány helyiségeiben immár harmadik éve működik pszichodráma csoport, mely nem más mint csoportos pszochoterápia. A pszichodráma a cselekvésen, az érzelmi átélésen és a érzelmek tudatosításán alapul, s ezáltal segíti a csoport résztvevőit, hogy leküzdjék gondjaikat. Habár olyan országban élünk, ahol még mindig tabu pszichológushoz vagy pszichoterápiára járni, de mivel a mentálhigiéné és a mentális egészség alacsony szinten van, nagyon fontos a testi egészség mellett a lelki egészségre is odafigyelni.

A csoportfoglalkozásokat, melyekre havonta egyszer kerül sor, két pszichológus, Boris Telečki és Vörös Karolina vezeti. Az új csoport most szerveződik, habár még mindig vannak a jelentkezők között olyanok, akik már a kezdetek óta részt vesznek a pszichoterápián.

– A csoport tagjainak legalább hat alkalommal részt kell venniük a foglalkozáson, ezentúl mindenki akkor száll ki a csoportból, amikor úgy érzi, hogy feldolgozta a problémáit, elérte a célt, amiért belépett a csoportba, s ilyenkor mi új tagokat próbálunk bekapcsolni a helyére. A pszichodrámát ajánljuk mindenkinek, aki meg akarja ismerni önmagát, növelné az önbizalmát, szeretné fejleszteni kommunikációs készségeit, vagy megtanulná megfelelő módon kimutatni az érzelmeit, továbbá akiben félelem van, szorong, valamilyen trauma érte, erőszak áldozata lett vagy szeretné megoldani valamilyen, például párkapcsolati problémáját, az bátran jelentkezhet. Nemegyszer a pszichoszomatikus tüneteket is felismerjük, és kezelni tudjuk, de a pszichodráma segíthet meghozni bizonyos döntéseket, vagy hogy belássuk a dolgokat. A módszer segít abban, hogy az ember saját maga rátaláljon problémáinak megoldására, de abban is, hogy növelje a spontaneitását, hogy felszabadítsa őt a mindennapi életben jelen lévő korlátok alól – magyarázta Boris Telečki.

A tapasztalat azt mutatja, hogy főleg nők veszik igénybe a pszichodráma csoportos pszichoterápiáját, a korosztályt tekintve pedig főleg a harminc és ötven év közötti emberek döntenek úgy, hogy ilyen módon próbálnak megoldást találni a problémájukra. A legtöbben már úgy érkeznek, hogy van ötletük, hogy mit is szeretnének elérni a pszichoterápiával, másoknál közben derül ki, hol van a bajok forrása. A leggyakrabban párkapcsolati problémák, önbizalomhiány, kommunikációs készségek hiánya, szorongás miatt kezdenek az emberek a csoportterápiára járni, de minél több foglalkozáson vannak túl, úgy kerülnek felszínre az újabb problémák. A csoport is átmegy egy fejlődési fázison, így az első két-három találkozás felületes, nincs meg a bizalom, az emberek nem tudnak megnyílni a többiek előtt. Idővel azonban feloldódnak, és hatalmas támogatást nyújtanak egymásnak.

– A csoportos pszichoterápiára havonta egyszer kerül sor az Expectóban, délelőtt tíz órakor elkezdjük, és délután hat óra körül fejezzük be. Általában három vagy négy szeánszra kerül sor, egy-egy szeánsz pedig két–két és fél órát tart. A szeánszot bemelegítő gyakorlattal kezdjük, amely által a résztvevők megpróbálnak fókuszálni azokra a problémáikra, érzelmeikre, gondolataikra, tapasztalataikra, melyek meghatározták jelenlegi állapotukat. A második fázisban kerül sor az akcióra. A pszichodráma során akciós drámatechnikákat alkalmazunk, amelyekkel az emberek közötti kapcsolatokat és az ember lelki világát vizsgáljuk. Minden szeánsz központi részében az egyik csoporttag problémája áll, mellyel foglalkozni szeretne. Ő a protagonista. Mi vezetőként segítünk kiválasztani a témát, felépíteni a jeleneteket, merthogy túl kockázatos lenne, ha spontánul alakulna a cselekmény. Megbeszéljük, hogy a csoportból kik vállalják a többi szerepet, majd kezdődhet a játék. A munka során a jelenetben részt vevők olyan szerepbe bújnak, melyek által megtapasztalják, hogy milyen más cipőjében lenni, új tapasztalatokra tesznek szert, belátnak bizonyos dolgokat. A jelenetek során mindig egy aktuális helyzetből indulunk ki, és visszamegyünk a múltba, ahol a gondok gyökereznek, összekötjük a dolgokat, és próbáljuk elmagyarázni, hogy miről is van szó. Ezután következik a zárórész, melyben a többiek külső megfigyelőként aztán elmondják a benyomásaikat, de oly módon, hogy nem ítélkeznek vagy analizálnak, hanem saját tapasztalataikból kiindulva megosztják a protagonistával, hogy őket ez a helyzet mire emlékezteti vagy hogy ők is voltak hasonló helyzetben. Ezzel is segítve a protagonistának feldolgozni a problémáját, éreztetve vele, hogy nincs egyedül, de akár a saját gondjaikkal is könnyebb szembenézniük. Ebben van a csoport ereje. Mivel legtöbbször érzelmileg túlfűtöttek az emberek, ezért kell egy levezetés, ahol csinálunk egy javító jelenetet, egy erősítő gyakorlatot, hogy pozitívan záruljon a nap.

A pszichológus úgy fogalmazott, nem hisz a gyors megoldásokban, a problémák nem szűnnek meg varázsütésre, de ha folyamatosan dolgoznak és fokozatosan megerősítik a résztvevőket, akkor később egyedül is meg tudják oldani a mindennapi nehézségeket. Ugyanakkor az, hogy a csoporton belül egymás előtt így kitárulkoznak az emberek azt eredményezi, hogy egyesek a hétköznapokban is tartják a kapcsolatot, egymásba kapaszkodnak. Ennek ellenére az egyik legfontosabb szabály a titoktartás, a másik pedig, hogy csoporton belül ne legyenek vagy ne jöjjenek létre párkapcsolatok.

A csoportot legalább hat és legfeljebb tizenkét személy alkothatja. Ezekben a hetekben új csoportot szeretnének alakítani, és ha elegendő jelentkező lesz, akár kettőt is. Eddig szerb nyelven folytak a foglalkozások, de az a cél, hogy januártól vagy akár már az év vége előtt magyar nyelvű csoportot is indítsanak, melyre várják a jelentkezőket. Az érdeklődők telefonon és e-mailben is jelentkezhetnek Vörös Karolinánál a veres.karolina@gmail.com címen vagy a 066/511-51-02-es telefonszámon, valamint Boris Telečkinél a telecki@gmail.com címen vagy a 062/399-841-es telefonszámon.