2024. július 17., szerda

Megújul a hajdújárási „városháza”

Egy teljes emelettel bővül a hajdújárási helyi közösség épülete – Várhatóan november végére befejeződnek a munkálatok

Hajdújáráson már másfél hónapja folynak az építési munkálatok a helyi közösség épületén. A több, mint 60 éves épület tetőszerkezete már felújításra szorult, ugyanis több helyen beázott, ám a helyi vezetőség tovább gondolta az épület felújítását, és teljes átépítéssel, az épület kibővítésével új tartalmakat álmodott meg a hajdújárási „városházába”. Az épület felújításának ötletterve már 10 évvel ezelőtt megszületett, de a tervek megvalósításához az első biztató lépésre 2008-ban került sor, amikor a helyi közösség a Tartományi Nagyberuházási Alaptól 10 millió dinárt kapott. Ezt az összeget további 12 millió dinárral bővítették ki ugyanennél az alapnál.

– Az építési tervek 2011-re készültek el, beszereztük a szükséges engedélyeket és az eredeti tervek szerint a munkálatoknak már tavaly el kellett volna kezdődniük, de a pénz nem érkezett meg. Sajnos már reményt sem láttunk arra, hogy sikerül nekilátni az építkezésnek, hiszen már évek óta húzódik az egész. Végül júniusban aláírtuk a szerződést a Nagyberuházási Alappal és júliusban megkezdődhettek a munkálatok. Eddigi tapasztalataink szerint a kifizetések is rendszeresek, és a korábban meghatározott ütemben haladnak a munkálatok – tudtuk meg az előzményeket Haskó Istvántól, a hajdújárási helyi közösség közgyűlésének elnökétől.
Az épület még 1948-ben épült. A tetőszerkezet azóta pedig már felújításra szorult, több helyen beázott már.
– Igazából ezek a gondok kényszerítettek minket a felújításra, de mivel szerencsére Hajdújáráson több aktív civil szervezettel, egyesülettel rendelkezünk, helyhiánnyal is szembesülnünk kellett, ezért döntöttünk úgy, hogy nemcsak a tetőszerkezetet újítjuk fel, hanem egy új emeletet is építünk a régi épületre – magyarázta. Elmondta, az eddigi munkálatok 8,4 millió dinárba kerültek, és úgy tűnik, az épület nagyobb hányadában elég lesz a pénz a munkálatokra. Egyedül a fűtés megoldásánál merültek fel gondok, ám már arra is találtak megoldást. Gázfűtéssel szeretnék melegíteni az épületet.

Az építkezésen tett körsétánk során megtudtuk, hogy lent a nagyterem továbbra sem változik, illetve a földszinten azt a helyiséget, ahol korábban a teleház működött, visszaállították kisteremmé, ahol a nyugdíjasok szabadon végezhetik majd aktivitásaikat, de kisebb rendezvények megszervezésére is alkalmas lesz. Az emeleten felépült 70 négyzetméteres teremben pedig a művelődési egyesületek kapnak helyet, illetve a teleházat is az emeletre képzelték el. Az épületben raktárhelyiséget is előirányoztak, illetve vizesblokkot is kialakítottak.
Megtudtuk, hogy amit a régi épület építőanyagából meg lehetett őrizni, megőrizték. Így szerencsére a több mint hatvanéves téglák szárazak, nem kellett cserélni őket, a kisterem ablakai is megmaradnak, egyedül a nagy terem ablakait cserélik ki, hiszen az időjárási viszonyok megviselték a faablakokat.

– Másként fog kinézni az épület. Jelentősen magasabb lesz és nagyobb. A nagy terem felett szobákat szeretnénk kiépíteni. Tíz szoba kialakítását képzeltük el oda. Szeretnénk fejleszteni az idegenforgalmat, ott helyeznénk el az idelátogató turistákat. A környéken számos látványossággal büszkélkedhetünk. Itt a Ludasi-tó, itt a mi kis Homokhátunk, van két jó minőségű sportpályánk, ahová felkészülni külföldről is érkeznek csapatok, és nem utolsósorban Palics és Szabadka is közel van hozzánk – tudtuk meg a közgyűlés elnökétől. Hozzátette, ez a beruházás nagyban hozzájárulhat a helyi közösség fejlődéséhez is.
– Habár az épület jelentős mértékben nagyobb lesz, számításaink szerint nem kellene, hogy a fenntartási költségek jelentős mértékben megnőjenek. A szobák felépítésének éppen az lett volna a célja, hogy a végeredmény bevételi forrás legyen, amiből fenn lehetne tartani az épületet. A fenntartási költségeket eddig is előteremtettük, hiszen két üzlethelyiséget bérbe adott a helyi közösség, és megközelítőleg 300 eurónyi pénz folyik be a bérleti díjból a városi költségvetésbe, ami nagyjából fedezi is a fűtési és áramköltségeket. Tavaly, miután érvénybe lépett az a törvény, mely szerint a helyi közösségeknek nem lehet saját tulajdonuk, az az épület, amit a polgárok önerőből építettek fel több, mint 60 évvel ezelőtt, átszállt a város tulajdonába, és mi csak felhasználók lettünk. Ezt a döntést nem tartom igazságosnak, hiszen őseink munkája van ebben az épületben. A bérleti díjból ugyan visszakapunk valamit, rendezvényeink számláit kifizeti a város, mégis nehézkessé vált a munkánk – fejezte ki elégedetlenségét Haskó István.

Megtudtuk, az építkezés a helyi közösség munkaszervezésében is hozott némi változást. A helyi közösség irodája, valamint az anyakönyvvezető is a megszokott helyen dolgozik, hiszen az építkezés az épület azon részét nem érinti, viszont a civil szervezetek és a művelődési egyesületek a hajdújárási általános iskolában kaptak helyet, a teleház működése pedig jelenleg szünetel.

Tervek szerint a munkálatok november végére befejeződnek, így az adventi körmenetet már az új épületben tartják majd meg.