2024. november 28., csütörtök

Rózsaszín október

Szabadkán körsétával hívták fel a nők figyelmét a mellrákszűrés fontosságára

A szabadkai Közegészségügyi Intézet adatai szerint az észak-bácskai körzetben 2011-ben összesen 109 nőnél fedeztek fel mellrákot, ugyanabban az évben összesen 58 nő hunyt el ebben a betegségben. Annak ellenére, hogy amennyiben időben megkezdik a gyógyítást, jó eredménnyel, akár teljesen kezelhető a betegség, egyre gyakrabban megjelenik. Az Egészségügyi Minisztérium a mellrák korai feltárása érdekében az egész ország területén mellrákszűrést indított, melyet Szabadkán március óta végeznek. Mint azt a szakemberektől megtudtuk, az adatok nagyon rosszak, hiszen az értesített 50 és 69 év közötti nőknek csupán a fele jelent meg az ingyenes mammográfiai vizsgálaton.

A szabadkai Közegészségügyi Intézet, a Szabadkai Egészségházakkal közösen, valamint a Szabadkai Gyógyszertárakkal és a Vöröskereszttel tegnap körsétát tartott, melyben részt vettek a Vöröskereszt fiatal aktivistái, valamint az Egészségügyi Középiskola tanulói is. A városban tett felvonulás célja az volt, hogy felhívják a nők figyelmét a mellrákszűrés jelentőségére.

– Ezzel a körsétánkkal tulajdonképpen megkezdtük a Lépéssel az egészségünk felé elnevezésű akciónkat, mellyel arra szeretnénk rámutatni, hogy az egészségünk és minőséges életkörülményeink érdekében tennünk is kell. Ezúttal pedig a nők figyelmét szerettük volna felhívni arra, hogy ha rendszeresen elvégeztetik a mammográfiai vizsgálatot, akár az életüket is megmenthetik. Sajnos a nemzeti mellrákszűrési felhívásra az értesített nők csupán fele jelentkezett. Ez egyáltalán nem jó, elsődleges célunk ugyanis a szűrővizsgálatokkal az elhalálozási arány csökkentése, ehhez viszont szükségünk lenne arra, hogy a legveszélyeztetettebb korosztályú nők legalább 75 százalékát meg tudjuk vizsgálni, ezt viszont eddig még nem tudtuk elérni – emelte ki Nada Kosić Bibić, a Közegészségügyi Intézet szakmunkatársa. Elmondta, az emlőrák kialakulása körül még számos bizonytalanság létezik, de tudni lehet, hogy gyakrabban jelentkezik a menopauza után, vagyis az 55 év utáni időszakban, azzal, hogy elsősorban azoknál jelentkezik, akiknél a családban már jelentkezett a betegség, vagyis örökölhető a hajlam. Elősegíthetjük a megjelenését a felelőtlen viselkedésünkkel is, vagyis a nem elegendő fizikai aktivitással, az elhízással, a dohányzás is elősegítheti a rák megjelenését. Mint mondta, éppen ezért fontos felhívni a figyelmet a tudatos életmódra. Hozzáfűzte, a prevenciós vizsgálat a legjobb megoldás arra, hogy kellő időben meg lehessen kezdeni az emlőrák kezelését.

Dr. Csengeri Attila, a Városi Tanács egészségüggyel megbízott tagja, a szabadkai kórház sebésze elmondta, alkalma volt külföldi tapasztalatokat is szerezni az emlőrák kezelésében.

– Külföldön a szűrővizsgálat után leggyakrabban már akkor elvégzik a műtéti beavatkozást, amikor még a daganatot nem lehet kitapintani, de a mammográfiás felvételen észlelhető. Nálunk viszont a műtéti beavatkozás akkor történik meg, amikor a daganatot már ki lehet tapintani, illetve az elérte a legalább 1 centiméteres átmérőt. Természetesen, minél kisebb a daganat, annál nagyobb a gyógyulás esélye is. Amikor nagyobb a daganat, annak eltávolítása is nagyobb beavatkozást igényel, és a páciensek is nehezebben viselik a műtétet, illetve a gyógyulási folyamat is tovább tart – magyarázta dr. Csengeri Attila. Hozzáfűzte: – Éppen ezért kérem a nőket, hogy jelentkezzenek minél hamarabb, hiszen az életük a saját kezükben van. Az állam lehetővé tette az ingyenes mellrákszűrés lehetőségét, már csak a nőkön áll, hogy az Egészségházak által kiküldött értesítés után elmennek-e a mammográfiai vizsgálatra. Kiemelte, a 20 és 35 év közötti nőknél sem árt a rendszeres vizsgálat, melyet ultrahanggal végeznek a szakorvosok.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás