2024. november 28., csütörtök

Környezetszennyezés vagy rossz szomszédi viszony?

Kenyeres Attila és a Skadarlija utca néhány lakója kihelyeztetné a fémlerakatot az utcából

Amíg egyesek arra vágynak, hogy az otthonukat ne zavarja meg semmi és azt a szomszédjuk tartsa tiszteletben, addig mások a megélhetésért küzdve mindent megtesznek azért, hogy ha kell, akár az udvarukat felhasználva is, saját vállalkozást indítsanak. Kenyeres Attila és családja már szinte minden lehetséges szervnél indítványozta, hogy a Peščara helyi közösségben, a Skadarlija utcában működő fém hulladékot begyűjtő és annak eladásával foglalkozó vállalatot bezárják. Legutóbb a tartományi ombudsmanhoz fordultak. A másik oldalon a fémlerakatot működtető család szinte minden szükséges engedélyt beszerzett, csak hogy a vállalkozásukat működtetni tudják.

A fémlerakat lefényképezésére nem kaptunk engedélyt (Fotó: Molnár Edvárd)

A fémlerakat lefényképezésére nem kaptunk engedélyt (Fotó: Molnár Edvárd)

PETÍCIÓK SORA
– Négy évvel ezelőtt, amikor megnyitották a vállalatot, bűz és piszok lett az utcában. Fáradt olajat, gumit égettek. Környezetszennyező tevékenységet folytattak. Mi azonnal a környezetvédelmi felügyelőséghez fordultunk – meséli a kezdeteket Kenyeres Attila, a Skadarlija utca egyik lakója. Mint mondta, a fémlerakat környékén élő lakók elégedetlenek volt a felügyelőség reakciójával, így aláírásgyűjtésbe kezdtek. – Azt kértük, hogy az illetékes szervek vegyék rá a fémlerakat tulajdonosát, hogy vessen véget környezetszennyező tevékenységének. Ez egy körülbelül egy kilométer hosszú utca, de 8–10 családot érint a probléma – mondta.

Az első aláírásgyűjtésre 2011-ben került sor. De mivel elégedetlenek voltak az illetékes szervek reakciójával, újra felkeresték az önkormányzat környezetvédelmi felügyelőjét, aki újra végzést hozott, hogy az illető vállalat nem folytathat másmilyen tevékenységet, csak a fém begyűjtését és annak továbbadását végezhetik. Legutóbb az idén nyáron kezdtek aláírásgyűjtésbe, hogy az önkormányzat akadályozza meg Dalibor Gregorčić ténykedést. Petíciót nyújtottak be, amiben leírták, hogy a fémlerakattal az illető szennyezi a levegőt, a talajt, a talajvizet. Elviselhetetlen a zaj, illetve az illető nem tartja tiszteletben a fémlerakat kifüggesztett munkaidejét. Neheztelnek, hogy a fémlerakat megnyitása előtt az illetékes szervek, elsősorban a helyi közösség nem kérte ki a polgárok véleményét, ugyanakkor felteszik a kérdést, az önkormányzat illetékes szolgálata hogyan adhatott engedélyt erre a tevékenységre, ha az környezetszennyező. Mint azt a petícióban többek között kiemelik, a szűk utca nem felel meg annak a teherforgalomnak, ami nap, mint nap lebonyolódik, veszélyezteti az utca lakóinak biztonságát, illetve az egyébként földes út minősége is romlik. Ezt a petíciót összesen 28 polgár írta alá.

A FELÜGYELŐ ELLENŐRZÖTT

A polgárok panaszára reagált a tartományi környezetvédelmi felügyelő is, ugyanis az ő hatáskörébe tartozik a veszélyes hulladék. Amennyiben nem veszélyes hulladékról van szó, akkor az önkormányzat adja ki az engedélyt a hulladékgazdálkodásra, veszélyes hulladék esetén pedig már tartományi szintű engedély szükséges. Mint azt Dragan Sekulićtól, a tartományi környezetvédelmi felügyelőtől megtudtuk, kint járt a terepen és megtiltotta az illetőnek a veszélyes hulladék, vagyis az akkumulátorok, a fáradt olaj, az autógumik, illetve az ott talált veszélyes hulladék tárolását.

– A szóban forgó esetben az üzem tulajdonosa nem veszélyes hulladékgazdálkodásra kért engedélyt az önkormányzatnál. A gond ott merült fel, hogy az illető egyén a Skadarlija utcában nemcsak fémet gyűjtött, hanem autóroncsokat szedett szét, ahol nemcsak fém, hanem más jellegű hulladék is felgyülemlik. A bejelentés után, ami szerint 7-8 autó vár bontásra itt, kiszálltam a helyszínre és megtiltottam e tevékenység, vagyis az autóbontás végzését – emelte ki Dragan Sekulić. Hozzátette, az illető utasítást kapott, hogyan tárolhatja ideiglenesen a veszélyes hulladékot, amit a törvény előírásai szerint egy éven belül el kell távolítania a telep területéről. Hozzáfűzte: – Természetesen autóvázat szállíttathat a fémlerakatra, hiszen az fémből van – mondta.
Megtudtuk, a fémlerakat kezdetben illegálisan folytatta a tevékenységét, de azóta már rendelkezik fém begyűjtéséhez, szállításához és tárolásához szükséges engedéllyel.

– A vállalat tulajdonosa az illetékes szolgálatnak kell, hogy átadja a működési engedélyre a kérvényt, illetve a munkatervet, amelynek tartalmaznia kell a tevékenység minden szegmensét, a szállítástól, a válogatáson át, a kezelésig, illetve a tárolás tervezett határidejéig. Ennek a kérvénynek tartalmaznia kell a környezetvédelmi hatástanulmányt is. Lévén, hogy a szóban forgó fémlerakat, a Dado Metal, a tulajdonos ingatlanjának udvarhelyiségén található, a felügyelőség megállapította, hogy a fémhulladék tárolására minimum egy betonalapzatra van szükség. Ennek a követelésnek eleget is tett. Információink szerint, amire az illető engedélyt kért, az a kisebb fémhulladék begyűjtése és annak feldolgozásra való átadása – emelte ki Gordana Gavrilović, az önkormányzat környezetvédelmi szolgálatának szakmunkatársa. Hozzátette: – Arra nincs rendelet, hogy a város területén hol lehet ilyen és hasonló tevékenységet folytatni. A város főterve, illetve a városrészek rendezési terve foglalkozik egy-egy terület rendeltetésével. Ez a vállalkozó kapott egy olyan dokumentumot is, amelyben fel van tüntetve, hogy amennyiben nem veszélyezteti a környezetét, zajjal, levegő- és talajvízszennyezéssel, akkor folytathatja a tevékenységét, hiszen az nem sűrűn lakott területen működik – mondta.

JÓSZOMSZÉDI (V)ISZONY

A Skadarlija utcában működő Dado Metal tulajdonosának felesége, Nada Gregorčić, ottjártunkkor elmondta, a felügyelőség kontrollja szinte mindennapos, ő a szomszédi viszonyok megromlására panaszkodott.
– Nem jegyeztettük be mindjárt a vállalatunkat. Harmadik éve működtetjük, azóta rendelkezünk minden szükséges engedéllyel, ami a fémhulladék begyűjtéséhez, szállításához és tárolásához szükséges. Nem szennyezzük a környezetet. Már végeztek elemző méréseket a Közegészségügyi Intézetből, amikor a talajszennyezettséget és a talajvíz szennyezettségét mérték. Mérték a zajszintet is. Odafigyelünk, hogy senkinek ne okozzunk gondot. Fizettünk, hogy az utca felét simítsák ki, és hajlandóak vagyunk arra is, hogy az utca teljes hosszban való felújításában is részt vállaljunk. Miután a környezetvédelmi felügyelő megtiltotta, autóbontást sem végzünk – mondta Nada Gregorčić. Hozzátette, nem érti a szomszédok felháborodását, de mivel már számos gondot okozott neki, illetve más személyeknek is az utcából, ők is aláírásgyűjtésbe kezdtek Kenyeres Attila ellen, zaklatás miatt.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás