2024. július 17., szerda

Három év múlva elkészül a hulladéklerakó

A jövő év közepén várhatóan az EU szerbiai delegációja megválasztja az építkezés kivitelezőjét

Azzal, hogy az Európai Unió szerbiai delegációja október 31-ével kiírta a versenypályázatot a szabadkai regionális hulladéktároló kiépítésére, felgyorsultak az események a Szabadkai Regionális Hulladéktároló Kft.-ben. A cég az elmúlt éveket azzal töltötte, hogy eleget téve az érvényes, majd módosított törvényes előírásoknak, beszerezze a szükséges dokumentációt: az általános építkezési tervet, a részletes rendezési tervet, engedélyeket, az ötlettervet, a megvalósíthatósági tanulmányt, a környezetvédelmi hatástanulmányt. Ezek a dokumentumok voltak szükségesek ahhoz, hogy az Európai Unió IPA-alapjánál vissza nem térítendő támogatásra pályázhassanak. Várhatóan, egy éven belül már megkezdik a regionális hulladéklerakó építését, közben pedig alkalom nyílik majd a régi városi szeméttelep szanálására is.

A vállalat már 2012 végén rendelkezett a szükséges pénzzel, hogy végre megkezdődhessen a regionális hulladéktároló tervének megvalósítása. Az Európai Unió IPA-alapjából 16,85 millió euró vissza nem térítendő támogatást kaptak, amelyből az elmúlt időszakban az Európai Unió szerbiai delegációja már az első nemzetközi versenypályázaton keresztül megválasztotta az építkezést felügyelő szervet.
Ez a pénz fedezi majd az építkezés költségeit is. A kivitelező vállalat megválasztására október 31-én írták ki a versenypályázatot. Az állami költségvetésből 3,2 millió eurót különítettek el, ezt a különféle járművek és edények beszerzésére költik majd. Mint azt Kikity Andrea, a szabadkai Regionális Hulladéktároló Kft. igazgatónője elmondta, vannak olyan önkormányzatok, ahol nem végzik a háztartási hulladék begyűjtését, mert az önkormányzatnak nincs meg az ehhez szükséges gépparkja (Kishegyesen, Topolya község távolabb eső településein vagy Csókán és Törökkanizsán).

A húszmillió eurós beruházás 97 százalékát a vállalat vissza nem térítendő pénzből fogja finanszírozni, azzal, hogy a Regionális Hulladéktároló Kft.-hez csatlakozott önkormányzatoknak (Szabadka, Zenta, Magyarkanizsa, Topolya, Kishegyes, Csóka és Törökkanizsa) további 0,7 millió eurót kell elkülöníteniük összesen arra, hogy megvalósulhasson a regionális hulladékgazdálkodás terve.

– A megválasztott tanácsadó cég, amely az építkezés folyamatát felügyeli majd, segít a hátralevő két nemzetközi versenypályázat megírásában, amelyek közül az egyik az átrakóállomások megépítésére vonatkozik majd, a másik pedig a mobileszközök beszerzésére. Továbbá felkészítenek majd bennünket szakmailag ennek a rendszernek az üzemeltetésére, hiszen egy teljesen új rendszerről van szó az országunkban és a régióban is. Miután hivatalosan is közzéteszik, mely cég lesz a tanácsadó, aláírjuk a szerződést, és annak megvalósítása még ebben az évben megkezdődik – emelte ki az igazgatónő.

– A regionális hulladéklerakó kiépítésére október 31-én kiírt tender a legnagyobb pályázat, hiszen felölel minden építkezési munkálatot, vagyis magát a lerakó testét, a válogatóüzemet, a csurgalék-víztisztító rendszert, a közigazgatási épületet, valamint a komposztálót, amely egy fontos része lesz a lerakónak, és természetesen a kísérő objektumokat. A főterv alapján készítettük el a tenderdokumentációt, hiszen abban részletesen ki van dolgozva minden szükséges épület, eszköz terve. Az EU a tendert a FIDIC Sárga Könyv szerint írta ki, vagyis a mi esetünkben az építkezési szerződésbe foglaltak szerint a meglévő főterven kívül a kivitelező kisebb módosításokat is tehet, ha jobb megoldásokat tud bizonyos részekre. Azért választotta az EU ezt a pályáztatási formát, mert Szerbia még nem rendelkezik nagy tapasztalattal az ilyen rendszerek kiépítésében. Vagyis a kivitelező első lépése az lesz, hogy értékeli majd a meglévő főtervet, és együttműködve változtatunk azon – magyarázta. Mint megtudtuk, mivel csak kisebb módosítások jöhetnek szóba, nem szükséges az általános építkezési tervet, az ötlettervet vagy a többi dokumentumot módosítani, amelyeket revízióra küldtek. Ezek olyan módosítások lehetnek csak, amelyek követik a meghatározott fő irányelveket, illetve az objektumok méreteit.

– Az építkezés kivitelezője számára kiírt pályázat három hónapig lesz nyitva, vagyis február 4-ig kell az érdeklődő cégeknek az ajánlatukat eljuttatniuk az európai delegációnak. Mivel több száz oldalas tenderdokumentációról van szó, a beérkezett ajánlatok értékelése is több időt vesz majd igénybe. A tapasztalatok szerint ez megközelítőleg egy hónapnyi aktív munkát jelent majd az öttagú bizottságnak, amelyben az Európai Unió szerbiai delegációja 3 taggal, Szerbia pedig 2 taggal vesz részt. A szerződés megkötése után a kivitelező vállalatnak 22 hónap áll a rendelkezésére, hogy elvégezze a munkálatokat. Amennyiben senki sem fellebbez a bizottság döntés ellen, akkor jó esetben a jövő év közepén lesz már kivitelezőnk, és igazából tőle függ, hogy mikor kezdi meg a munkálatokat – mondta Kikity Andrea. Amíg a kivitelező megválasztása folyik, ők ezzel párhuzamosan készítik az átrakóállomások tervdokumentációját, illetve a megépítésre vonatkozó tenderdokumentációt.

– Várhatóan ez a pályázat 2014 végén vagy 2015 elején jelenik meg, csakúgy, mint a géppark beszerzésére vonatkozó pályázat. Azért van ez így, mert ezek a pályázatok nemcsak kisebb értékűek, hanem a megvalósítás terén is rövidebb időt vesznek igénybe, mint a lerakó testének megépítése. Megközelítőleg egy időben fejeződnek a munkálatok, jó esetben három év múlva – emelte ki az igazgatónő.

Elmondta, Szabadkán lesz egy átrakóállomás, amely a város területén begyűjtött hulladék egy részére vonatkozik majd, elsősorban a lerakótól távol eső pontokról szállítják majd ide a hulladékot. Továbbá Topolyán is lesz egy, ahol a topolyai és a kishegyesi hulladékot gyűjtik be. Zentán, a zentai és a csókai önkormányzat területéről gyűjtik be a hulladékot, Magyarkanizsán pedig a magyarkanizsai és a törökkanizsai önkormányzat területéről. De az átrakóállomásokon kívül minden önkormányzat területén kiépül majd egy úgynevezett hulladékudvar is, itt adhatják majd le a polgárok a veszélyes hulladékot, illetve a felesleges háztartási gépeket. Ami első lépése lesz annak, hogy végre fel lehessen számolni az illegális szeméttelepeket.