A napokban kezdte meg munkáját az Egészségházakon belül a házi betegápolási részleg. Ilyen szolgáltatás már például Zomborban, Újvidéken és Belgrádban több éve működik, Szabadkán a többéves tervezgetés után, a múlt héten indult be. Ennek során azok a polgárok is teljes értékkel igénybe vehetik az általános orvosi ellátást, akik ágyban fekvők, illetve akik súlyos betegek. A szolgálat egyelőre még csak kezdetleges, éppen ezért az Egészségházak a saját meglévő lehetőségeit, eszközeit és gépparkját használja a házi betegápolás működésére.
– Ezen az egészségügyi ellátáson keresztül olyan betegek is orvosi ellátáshoz juthatnak, akik eddig előnytelen helyzetben voltak, vagyis, akik ágyban fekvők, és nem tudnak eljutni az orvosi rendelőbe segítség nélkül, és mivel az egészségügyi rendszerünk olyan, amilyen, nem tudtak olyan ellátáshoz jutni, amilyenre szükségük lett volna. A házi betegápolás nem ugyanaz, mint a házi gondozás, amikor az egészségügyi nővérek otthoni körülmények között ellátják a betegeket. Mi a beteg gyógyításában veszünk részt, vagyis elsősorban általános orvosi ellátást adunk a pácienseinknek, vagyis ugyanazt az ellátást, mint amit az orvosi rendelőben kapnának, csak mi szállunk ki a beteghez – mondta el dr. Darko Rastović, a házi betegápolás részlegvezetője.
Ha a házi betegápolás esetében is általános orvosi ellátásról van szó, a szóban forgó betegeknek újra orvost kell majd választaniuk?
– Két lehetőség van arra, hogy a betegek igénybe vegyék ezt a szolgáltatást. Egyrészt az általános orvosok ismerik fel azokat a pácienseket, aki házi betegápolásra szorulnak. Ebben az esetben az általános orvos az, aki egy formanyomtatvány kitöltése után, a betegről értesít bennünket. A másik esetben pedig a hozzátartozók azok, akik kérhetik, hogy a páciensre mi viseljünk gondot, ilyenkor ők azok, akiknek ki kell tölteniük egy formanyomtatvány nálunk, az Eugen Kumičić utca 4. alatt található központunkban. Mindkét esetben a bizottságunk vizsgálja meg, hogy olyan páciensről van-e szó, aki eleget tesz azoknak a kritériumoknak, amelyek alapján jogosul a házi betegápolásra. Amennyiben eleget tesz, mi magunkhoz vesszük a páciens egészségügyi kartonját, és ezzel a mi orvosaink lesznek a páciens választott orvosai. Természetesen a páciens kérheti, hogy a megszokott orvosa ápolja továbbra is. Az ő szava a döntő, egyébként pedig mi szállunk ki a páciensekhez, mi írjuk ki a szükséges beutalókat, vényeket, vizsgálatokat, vagyis, amennyiben segítségre szorul, vagy valamilyen panasza van a betegnek, akkor bennünket kell hogy értesítsen. Reggel 7-től este 8 óráig fogadjuk majd a hívásokat.
Kik azok a páciensek, akik igénybe vehetik a házi betegápolást?
– Elsősorban az ágyhoz kötött páciensek ápolását végezzük majd. Nem kizárólag a mozgásképtelenekre gondolok, hanem azokra a betegekre, idősekre is, akik nem tudnak felkelni az ágyból. Azok a páciensek is hozzánk tartoznak majd, akik súlyos betegek. Az Egészségügyi Minisztérium kötelezi a primáris egészségügyi ellátást, hogy palliatív ellátással is foglalkozzon, vagyis azokkal a betegekkel, akik például súlyos szklerózis multiplexben, vagy neurodegeneratív, vagy netán áttétes daganatos betegségtől szenvednek, illetve akik gyógyíthatatlan betegségtől szenvednek, és folyamatos orvosi ellátásra szorulnak.
A palliatív ellátást a kórházzal együttműködve végzik majd?
– Sikerült kialakítanunk egyfajta kommunikációt a kórházzal, és remélem, hogy ezt a kommunikációt fenn tudjuk tartani. Az elsődleges célunk, hogy a pácienseinknek minél könnyebb legyen. Természetesen a betegeknek is jobb, ha otthoni körülmények között vannak, mivel a kórházi ellátás ideiglenes, hiszen a kórház túlterhelt. Vagyis a kórháznak is és a betegnek is előnyére szolgál ez az ellátás.
Eddig az általános orvosoknak kellett kiszállniuk a páciensekhez. Ennek a szolgálatnak a beindításával megkímélik ettől az általános orvosokat?
– Az általános orvosok továbbra is kötelesek lesznek kiszállni a helyszínre, amennyiben arra szükség mutatkozik. Mi egyedül azokhoz a páciensekhez megyünk majd, akiknek az ellátását magunkra vállaltuk. Egyelőre csak három orvossal rendelkezünk, akik lefedik egész Szabadka területét, vagyis a városközpontot, a peremvárosi területeket és falvakat is. Vagyis a lehetőségeink korlátozottak.
A házi betegápolás bevezetésére külön eszközöket irányzott elő az Egészségházak?
– Két hónappal ezelőtt, amikor megkaptuk a feladatot, hogy megszervezzük a házi betegápolást, akkor felállítottuk azokat a feltételeket, amelyekre ennek a szolgálatnak szüksége van. Ez a szolgálat nem működhet jármű, felszerelés és meghatározott káderek nélkül. Hogy hogyan sikerült ezt az Egészségházak menedzsmentjének megoldani, azt én nem tudom.
Azt már említette, hogy három orvos vesz részt a házi betegápolásban. Milyen kritériumok alapján választották ki ezeket az orvosokat? Feltétel volt-e például a környezetnyelv ismerete?
– Ha az Egészségügyi Minisztérium követelményeit vesszük figyelembe, akkor hat orvosra lenne szükségünk, hogy optimálisan le tudjuk fedni a város területét. A szolgálat kezdetén még elegendő a három orvos, de lehet, hogy szükség és lehetőség is lesz a szolgálat bővítésére. Az orvosok mellett dolgoznak majd egészségügyi technikusok, nővérek is, akiket nem az orvosi rendelőkből szerveztünk át, hanem olyan nővérekről van szó, akik eddig is terepmunkát végeztek. A káderek megválasztásában a döntő szerep az affinitás volt. Mivel specifikus patológiáról van szó, fontos, hogy olyan személyek vegyenek részt ebben a munkában, akik ezt akarják is csinálni. Vagyis a döntő az volt, hogy kik vállalták ezt a munkát. A környezetnyelv ismerete nagyon fontos, nem volt feltétel, de mindenképpen úgy fogjuk megszervezni a terepi csapatokat, hogy vagy az orvos, vagy pedig a nővér ismerje a környezetnyelvet, és gördülékenyen menjen a kommunikáció.