2024. július 17., szerda

Drágább vagy olcsóbb a használt autó beszállítása?

A szabadkai szállítmányozók az egységesített értékbecslésre panaszkodnak, a Szerbiai Vámigazgatóság pedig a visszaélés visszaszorítására hivatkozik

Az elégedetlen szabadkai szállítmányozók csütörtökön reggel a Vámigazgatóság szabadkai épülete előtt tüntettek. A megmozdulás során az ellen emelték fel a szavukat, hogy a használt autók beszállítása során a járművek értékbecslésekor a Szerbiai Autós-Motoros Szövetség (AMSS) katalógusait használják, amely a szállítmányozók szerint nem igazodik azoknak az országoknak a reális piaci értékeihez, ahonnan beszállítják a járműveket. A vámelszámolási folyamatokat a szállítmányozó vállalatok egy része tiltakozásuk jeléül még szerdán beszüntette.

A szabadkai Vámigazgatóság előtt tüntető szállítmányozók elmondása szerint az állami szervek félrevezetik a közvéleményt. Mint kiemelik, ugyan január elsejétől az Európai Unióval kötött megállapodás szerint nem számolnak fel a beszállított személygépkocsikra vámot, de a Szerbiai Autós-Motoros Szövetség (AMSS) katalógusa alapján megszabott díjak, valamint a forgalmi adó (18 százalékról 20 százalékra) megemelése után jóval drágábbá teszik a járművek beszállítását, mint amikor vámot és adót is kellett a beszállított autók után fizetni. Ennek megfelelően a használt járművek ára nem csökkenni, hanem emelkedni fog az autóplaccokon. Ez viszont tovább ront az autókereskedők helyzetén, mivel a nehéz gazdasági helyzetben amúgy is csökkent a használt autók iránti érdeklődés. Éppen ezért azt kérik a Vámigazgatóságtól, hogy ne az AMSS katalógusok alapján számolják el az adót a beszállított járművekre. Mint azt a tüntető szállítmányozók kiemelték, addig tüntetnek, amíg az illetékes szervek nem tesznek eleget a kérésüknek.

A Novosti napilap adatai szerint 2000 óta a használt járművekre az adó elszámolásakor az úgynevezett Eurotax katalógusokat használták. E katalógus alapján számolták ki az Európában gyártott járművek hozzávetőleges értékét.

Nem hivatalos információk szerint a tegnapi tüntetésben nem egységesen léptek fel a szabadkai szállítmányozó vállalatok. Eddig más városokban nem volt ilyen jellegű tüntetés.

A Szerbiai Vámigazgatóság közleményben reagált a tüntetésre, kiemelte, hogy miután az elmúlt időszakban végzett analízisek során kiderült, hogy a vám meghatározásakor különböző értékbecsléseket alkalmaztak, így a fizetendő vám meghatározása is változott eljárásonként, a Szerbiai Vámigazgatóság úgy döntött, ezentúl egy egységes hazai katalógus, az AMSS katalógus alapján végzi a beszállított használt járművek esetén az értékbecslést.

– A Vámigazgatóság abban a szándékában, hogy rendet teremtsen a vámeljárás során, a vámtörvényt vette alapul, ami összhangban van a vámról és a kereskedelemről szóló egyezménnyel (GATT), és a Vám Világszervezet által adott javaslatokkal – írja a közleményben. Valamint rámutat arra is, hogy mielőtt a Vámigazgatóság meghozta ezt a döntését, konzultált a legnagyobb szállítmányozó vállatokkal is.

– Az a megállapítás, hogy kedvezőtlen az e katalógus alapján meghatározott értékbecslés, nem pontos. A korábban alkalmazott források és az AMSS katalógus összehasonlítása során látható, hogy vannak modellek, amelyek esetében a jelenlegi értékbecslés kedvezőbb. Tény az is, hogy az AMSS katalógust használja az adóhivatal és a biztosítótársaságok is, mivel ez az egyetlen hivatalos információforrás, amely a járművek hazai piaci értékbecslését illeti. A jármű bejelentett értékét tekintjük ezek után is az alapinformációnak a jármű értékét illetően, de ha ez az érték gyanút kelt a vámhivatalnokban, az ő törvényes kötelessége, hogy azt leellenőrizze – áll a közleményben.

Kiemeli továbbá, hogy egységes értékbecslést alkalmaznak majd hamarosan nemcsak a járműveknél, hanem más beszállított áru esetén is, elkerülve ezzel a visszaéléseket.

A rendelkezésünkre álló adatok alapján megpróbáltuk kiszámolni, hogy például egy 2007-ben gyártott Renault Twingo esetében mennyi adót számolnak az egységesített AMSS katalógus alapján.

Az AMSS katalógus internetes becslése alapján egy ilyen jármű értéke a tegnapi nappal bezárólag legfeljebb 1 543 026,00 dinár, illetve legkevesebb 865 086,00 dinár. Így a legalacsonyabb adó 21 627,15 dinár, vagy legfeljebb 38 575,65 dinár. 2013-ban, amikor 2,5 százalékos vámot és 18 százalékos forgalmi adót számoltak a járművekre, egy 5000 euróra becsült autó esetén 1047 eurót kellett fizetni. Tavaly óta egy új jogszabályt is bevezettek, mely szerint a használt járműveket külön vizsgálat alá veti a Közlekedésbiztonsági Ügynökség, ami további költségeket ró a behozatali használt járművekre.