Habár még csak az év elején járunk, máris nagy erőkkel folyik a munka és a programok előkészítése Szabadka város Ifjúsági Irodájában, mely márciusban ünnepli működésének második évét. Az idén számos programjuk folytatódik, de lesznek újabbak is, melyeknek fő szervezői vagy partnerei lesznek, s már dolgoznak azon, hogy ne csak interkulturális jellegű, hanem magyar nyelvű programokat is szervezzenek a fiataloknak.
Az Ifjúsági Iroda kilenc területen folytat tevékenységet, többek között a sport, környezetvédelem, karrierépítés, oktatás vagy a művészet terén. Dejana Baltes, az iroda koordinátora elmondta, a jelenleg is folyó nemzetközi női boksz- és röplabdatorna szervezésébe is bekapcsolódtak, s a helyi fiatal önkénteseket összekapcsolták a sportszervezetek képviselőivel, sportolóival, melynek során alkalmuk van barátkozni és csiszolni a nyelvtudásukat, most pedig az Ifjúsági Fesztivál szervezésével vannak elfoglalva, melyben korábban csak a kísérőprogramok megszervezésével vettek részt.
– Az idén átvettük a fesztivál megszervezésének felelősségét, hiszen úgy véljük, a fiataloknak nagyobb szerepet kellene vállalniuk ebben, nemcsak a szervezést, hanem az ötleteket, tartalmat illetően is, hiszen ez a rendezvény nekik szól. Február 5-én 18 órai kezdettel az új városháza 5-ös termében tartunk ezzel kapcsolatban egy nyilvános megbeszélést, ahová várjuk azokat a fiatalokat, akik szeretnének ebben részt venni, elmondani véleményüket, ötleteiket. Mivel az idén csupán 500 ezer dinárt hagytak jóvá a fesztivál megszervezésére, ezért igyekszünk minden dinárt a legmegfelelőbben elkölteni, hogy a tartalom is megfelelő legyen és a fiatalok is elégedettek legyenek és ellátogassanak a fesztiválra. Szeretnénk felmérni, hogy a fiatalok milyen zenét hallgatnak manapság és ehhez mérten egy ismertebb zenekart tervezünk meghívni, de az idén elsősorban a szabadkai zenekarokra fókuszálunk, őket szeretnénk bemutatni, népszerűsíteni, s természetesen kísérő programok is lesznek a május végére tervezett fesztiválon.
Az Ifjúsági Iroda az elmúlt két évben nagyon jó együttműködést tudott kialakítani a középiskolákkal, főleg az ott dolgozó pedagógusokkal és pszichológusokkal, s általuk sok diákot sikerül bekapcsolni programjaikba. A koordinátor hozzátette, az egyetemek hallgatói önkormányzatával is van együttműködésük, egyetemi hallgatók is vannak az önkénteseik körében, bekapcsolódnak a szervezésbe, műhelymunkákba, azonban szükség lenne ezeknek a kapcsolatoknak a további erősítésére, a hálózat fejlesztésére, így az idén ezen is dolgoznak majd.
Az év folyamán folytatódik a középiskolások számára tartott karrierépítési tájékoztatás, mely jól kiegészíti az iskolák által tartott tanácsadást, tájékoztatást, ebben az Ifjúsági Iroda partnerséget vállal, mint ahogy a Közegészségügyi Intézettel is együtt dolgoznak a kábítószer-függőség kialakulásának megelőzéséért folytatott projektumon, mely magában foglalja a függőségi problémák csökkentését, a drogfüggőség kialakulását, tájékoztatást arról, hogyan vészelhetik át a fejlődési problémákat vagy hogy hogyan töltsék el hasznosan a szabadidejüket. A környezetvédelem is egyike azoknak a témáknak, amelyekkel az Ifjúsági Iroda foglalkozik, és nagy hangsúlyt fektetnek a zöldfelületek létrehozására, újrahasznosításra, illegális szemétlerakók felszámolására és a környezettudatosság kialakítására.
– Korábban is megszerveztük a fiatalok napját, az idén pedig szeretnénk több napos programmal megemlékezni erről a dátumról. Ismét megtartjuk a Szülők Klubját, melynek keretében a fiatal szülőpárok elsajátíthatják azokat a készségeket, jártasságokat, amelyek segítségével sikeres szülők lehetnek, azonban újdonság lesz, hogy emellett tartunk házasság előtti, párkapcsolatban élőknek szóló tanácsadást is, mely több műhelymunka formájában valósul meg, ahol különféle témákról esik majd szó. Az idén a VIFÓ-val közösen elindítjuk a Tandem tanulás nevet viselő programunkat, melynek célja, hogy a különböző nemzeti hovatartozású és anyanyelvű fiatalok párokat alkotva egymástól tanulják meg a másik nyelvét interaktív munka keretében érdekes és hasznos témákról beszélgetve, illetve ehhez kapcsolódóan kidolgozásra kerül egy mobiltelefonos alkalmazás is, melynek segítségével a résztvevők tanulhatnak és ellenőrizni tudják tudásukat. Tavaly nem volt rá lehetőségünk, de az idén ismét megszervezzük az Élő könyvtárat, ahol emberek lesznek a könyvek, s mindegyiküknek meglesz a maga története, és az „olvasni vágyónak” elmesélik történetüket. Itt szó lehet diszkriminációról, homoszexualitásról, egy HIV pozitív ember életéről, egy egyetemista romáról, egy volt kábítószerfüggőről stb. – sorolta Dejana Baltes.
Az önkéntesség népszerűsítése a fiatalok körében úgyszintén nagyon fontos, és bár vannak fiatalok, akik felismerik ennek fontosságát, és szívesen vesznek részt a programokban, akciókban, de még mindig van hová fejlődni, úgy számban, mint felfogásban.
– Az önkéntesség egy humánus megmozdulás, egy másik ember vagy a közösség, környezet felé, s ez mindig olyan tevékenység, melyre az ember szabadideje egy részét áldozza rá, szívből csinálja, és bár cserébe nem jár érte anyagi juttatás, mégis számos előnnyel jár, például a kapcsolatok, vagy a tapasztalat, amit még a munkaadók is értékelnek, úgyhogy a középiskolások és hallgatók körében is igyekszünk népszerűsíteni az önkéntességet, mert megéri belefektetni az időt és az energiát – mondta a koordinátor.
Az Ifjúsági Iroda a www.kzm.subotica.rs internetes oldalon és a Facebook közösségi oldalon is megtalálható, ahol egyben az újdonságokról is olvashatnak a fiatalok. Az irodájuk az új városháza 9. emeletén 8 és 16 óra között tart nyitva, illetve elérhetők a 024/558-384-es telefonszámon is, vagy az office@kzm.subotica.rs e-mail címen.