2024. november 22., péntek

Kielégítő állapotok a szabadkai tűzoltóságon

Sok múlik a polgárokon és az objektumok tűzvédelmi rendszerén

A szabadkai tűzoltóknak évente átlagosan hétszáz alkalommal kell közbelépniük, legtöbbször a nyári időszakban, amikor nagy a szárazság, ezenkívül főleg baleseteknél és veszélyes anyagok szállításakor történő baleseteknél nyújtanak technikai segítséget. Tavaly összesen 748 esetben volt szükség a közbeavatkozásukra.

Ilija Despotović, a rendkívüli helyzetek osztályának vezetője elmondta, legtöbbször tűzesetekhez kell kiszállniuk, melyek főleg nyáron alakulnak ki nyílt terepen, ugyanis ilyenkor gyakran felgyullad a száraz fű és gaz. A második leggyakoribbak a technikai jellegű beavatkozások, majd a közlekedési baleseteknél történő segítségnyújtás a mentés során, és nem utolsósorban egyes nyilvános rendezvények alkalmával is ügyeletet tartanak.

– A szabadkai tűzoltóegység rendelkezik a megfelelő számú járművel és a szükséges felszereléssel is. Ami a legfontosabb, a tűzoltójárműveink jó állapotban vannak, azonban egy részük már elég öreg, úgyhogy ezeket egy idő után mindenképpen le kell majd cserélni. A felszerelések tekintetében is jól állunk, úgy a tűzoltók védőfelszerelését, mint a mentéshez szükséges felszerelést illetően, gondolok itt a tűzoltóautóra, tömlőkre, sugárcsőre, elosztóra, a magasban végzett mentéshez és veszélyes anyagok kezeléséhez szükséges felszerelésekre, vagy éppen a baleseteknél történő mentéshez szükséges szerszámokra – tette hozzá a parancsnok.

Mint mondta, Szabadkán elegendő számú tűzoltó dolgozik, így probléma nélkül meg tudják oldani a feladatokat, azonban kétségtelen, hogy a tűzoltó mentőegység még jobb és hatékonyabb munkája érdekében növelni kellene a tűzoltók számát, új tűzoltóautókat kellene beszerezni, a megfelelő informatikai felszereléssel egyetemben. Megtudtuk, bármelyik nagykorú, pontosabban 18 és 27 év közötti személy jelentkezhet tűzoltónak, melyhez legalább középiskolai végzettséggel kell rendelkeznie, illetve eleget kell tennie a belügyminisztériumban való munkavállalás feltételeinek.

– Mindegyik egység sikere abban rejlik, hogy részt vegyen a megfelelő képzéseken, melyek során elsajátítja a mentés minden formáját, illetve természetesen nagyon fontos a gyakorlatokon keresztüli tapasztalatszerzés, melyek a szimulációkon szerezhetők meg. Mindez azt a célt szolgálja, hogy élesben minél hatékonyabban és gyorsabban tudjanak reagálni és közbelépni – magyarázta Despotović.

Nem minden a tűzoltókon múlik, nagyon sokat tehetnek maguk a polgárok is, elsősorban azzal, hogy tartják magukat a törvényi és technikai előírásokhoz, és a szabályokhoz, mert így sokkal ritkábban keletkeznének tűzesetek, egyúttal kevesebb munkát adnának a tűzoltóknak. Nagyon fontos továbbá, hogy a polgárok amint felfedezik a tüzet, azonnal értesítsék a tűzoltóságot a 193-as telefonszámon, és minél pontosabban leírják magát a helyszínt, a helyzetet, hogy valakik veszélyben lehetnek-e, vannak-e sérültek stb., mert ezzel nagyban megkönnyítik a tűzoltók dolgát, például, hogy milyen felszerelésre lesz szükségük és gyorsabban tudják végezni az oltást, mentést.

Nem csak a polgároknak kell körültekintőnek lenniük, ugyanannyira fontos, hogy a gyárakban, ipari objektumokban, intézményekben betartsák a tűzvédelmi előírásokat. Ezeket a megelőző védelem osztályának felügyelői ellenőrzik, akik a tűzvédelmi helyzetről jegyzőkönyvet készítenek, és amennyiben mulasztásra vagy hiányosságokra lesznek figyelmesek, vagyis nincsenek betartva a törvényes előírások, vagy nem tesznek eleget a különféle műszaki standardoknak, akkor kötelezik a jogi személyt, hogy megszabott időn belül a hiányosságokat küszöbölje ki. Amennyiben nem tartják be az előírt normatívákat, vagy durván megsértik a törvényi előírásokat, szabálysértési eljárás indul a jogi személy vagy felelős személy ellen, és ha szükséges, megtiltják az objektum vagy berendezés használatát. Ugyanez vonatkozik a közintézményekre is, azzal, hogy itt külön figyelmet fordítanak az épület biztonságosságára, ha bármilyen oknál fogva ki kellene azt üríteni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás